Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examene ACCA - topic 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


examene ACCA - topic 2013

181 replies to this topic

#161 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 December 2013 - 02:48 PM

Multumim pentru urari si pentru cuvintele de apreciere, doamna Otilia.
Doamne ajuta! Cu adevarat avem nevoie de ajutor de sus...
Sa speram ca, vom primi de la Mos Nicolae niste subiecte accesibile (vorba Marcelei), ca usoare n-au cum sa fie. Si sa avem motive de bucurie in februarie.



#162 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 December 2013 - 04:56 PM

Multa bafta tuturor si multumesc pentru urari! Sa scapam cu bine si sesiunea asta, ca sa fim cu un pas mai aproape de final :biggrin: .

Eu am tot vineri, ne auzim dupa examene. Spor la recapitulat!
Va tin pumnii fetelor!




#163 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2013 - 08:01 PM

S-a dus si examenul din sesiunea asta.

Singurul lucru bun care mi s-a intamplat azi a fost o coincidenta stranie, de genul "ce mica e lumea". In sala de examen erau banci de cate 2 locuri si fix langa mine a fost o colega de pe forumul asta, care posteaza destul de rar, insa citise ultimele mesaje si stia ca mai e cineva care da F8 acum. Dupa ce am intrebat pe ce forum a intrat si m-am lamurit despre ce vorbea, zic "pai eu sunt marcela100 care a scris zilele trecute" :biggrin: Foarte tare faza asta, insa ce a urmat nu mai e asa amuzant.

Adica, am venit la examen racita cobza, cu o tuse seaca foarte enervanta si ca si cand nu era destul, nici nu am reusit sa abordez toate cerintele...cam 80% am incercat sa rezolv, dar din astea e greu de crezut ca am facut 50 foarte bine incat sa trec. Daca aveam mai mult timp probabil gaseam sa mai scriu cate ceva si la restul de 20%, dar parca nici mana nu vroia sa ma ajute...zici ca scriam cu incetinitorul.

Cam asta a fost experienta cu F8. Doar printr-o minune o sa-l iau acum, daca nu, poate in vara o sa fiu mai in forma si mai pregatita decat azi.

Va tin pumnii pentru maine si astept impresii mai bune ca ale mele!

O noapte linistita sa aveti!

Aceasta postare a fost editata de marcela100: 05 December 2013 - 08:03 PM




#164 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 December 2013 - 06:54 PM

Hop si eu cu impresii despre P6 :mad: .
In maniera tipica ACCA, un examen menite sa ridice stacheta. A se citi "imposibil de tratat toate subiectele in timpul alocat"...la ultima problema am scris cateva randuri, doar cat sa indeplinesc cerinta obligatorie de a scrie ceva. Nu ca nu as fi stiut, ci pur si simplu nu am avut cand. E un examen preponderent "discursive", nu te omori cu calculele (cum a fost la F6); dar trebuie sa gandesti (mult) inainte de a scrie. Nu a fost greu prin prisma dificultatii subiectelor, ci a timpului insuficient alocat.
E prima data cand plec de la un examen, convinsa fiind ca nu il iau. Mi-am calculat punctajul la sange, ar fi sanse de un 50; insa, data fiind experienta cu P5, pe care l-am picat cu 49 puncte (desi eram ferm convinsa ca il promovez), inteleg ca examinatorii taie in carne vie la nivelul asta (Optionals) si e posibil sa iau chiar mai putin decat ma astept. O speranta mica si firava ar mai fi (adanc ascunsa in sufletelul meu :ph34r2: ), dar sunt realista si - in consecinta - pregatita sa repet P6 in vara. Alte manuale, alti bani (la fiscalitate se schimba substantial materia in fiecare an).

Marcela, imi pare rau ca a trebuit sa sustii examenul fiind bolnava. Daca e dificil sa il iei fiind in stare de sanatate buna, cand te simiti rau e horor...am patit-o la P2, te inteleg. Imi venea sa ies din sala si sa-l dau incolo de examen, dar esti obligat sa ramai pana la sfarsit...
Eu iti tin pumnii, poate starea de rau din timpul examenului va fi compensata prin punctajul obtinut :tongue: si sa iei cu bine F8.

E placut sa te intalnesti cu colegii de pe forum, mai putin dragut e ca nu se "indura" sa posteze, sa dea un sfat, sa raspunda la o intrebare, sa vina cu un feedback dupa examen. Ma rog, implicarea tipic romaneasca...

Sa ne fie de bine sesiunea!
Sa aveti parte de un Decembrie luminos, Sarbatori fericite si spor la invatat anul viitor!



#165 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 December 2013 - 12:41 AM

Salut,

Va scriu si eu repede impresiile...a fost o zi crunta, parca nu se mai termina...nu stiu cum mai rezist de somn...

La examen a fost ok zic eu, avand in vedere timpul scurt alocat pentru studiu. A fost primul examen la care am terminat cu cateva minute inainte de expirarea timpului...poate m-a ajutat si faptul ca mi-a placut materia si in mare parte o aplic la locul de munca.

Gradul de dificultate mi s-a parut mediu, problemele scurte si la obiect (nu ca la F6 unde nu am avut timp in cele 15 minute sa citesc 3 probleme....), deci pentru cine a invatat ar fi trebuit sa fie un examen accesibil.

Au fost probleme cu cerinte de calcul a NPV (termeni reali si termeni nominali), leasing vs buying (avantaje leasing ca sursa de finantare pe termen scurt si lung), costul capitalului si cost proiect in industrie noua (CAPM, dividend growth model, WACC) si EOQ. Si partea de teoria a fost abordabila, imi era teama sa nu fie ceva legat de interest risk sau derivative :)

Impresia a fost una buna, sper sa nu fiu dezamagita in februarie....

Marcela, multa sanatate, sa te faci bine sa nu transmiti si piticilor :). E mare lucru ca ai reusit sa vorbesti cu colega de banca...azi eram inconjurata de colegi de munca (nu de ai mei), care vorbeau doar intre ei...dar nu ma mira nimic. La fel cum nu ma mira neimplicarea pe forum, ce rost are, din moment ce au cu cine impartasi impresii (daca o fac, eu am mari dubii ca se intampla asta) la locul de munca?

Luna_plina sper ca nu esti dezamagita, exista totusi o speranta...stiu ca e greu ca se tot amana incheierea "socotelilor" cu examenele... dar mai e atat de putin, si ai parcurs o distanta asa lunga!

Acum relaxati-va si ganditi-va la sarbatori, vedem ce va fi la anul! (daca iau f9 mai am doar f8 si trec la p-uri...mi-e cam teama de ce ma asteapta...)



#166 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2013 - 10:38 AM

Dragelor, e bine ca am scapat de o "povara" si putem sa stam mai relaxate in perioada ce urmeaza, sa ne bucuram asa cum trebuie de sarbatori. :biggrin2:

luna_plina, din cate vad ne-am confruntat cu aceeasi problema, adica lipsa timpului...eu m-am axat in principal pe ce stiam mai bine (si era punctat mai mult), iar unele din micile intrebari de 3-4 puncte le-am lasat la sfarsit, in speranta ca voi scrie macar un rand la fiecare. Nu le-a mai venit randul si oricum nu prea aveam idee ce vroiau de la mine...am mai pierdut timpul si cu stersul nasului din 5 in 5 minute, plus o criza de tuse, ca mai aveam putin si ieseam din sala, ce mai, de cosmar. :sad:

Ma mir ca F6 nu a presupus multe calcule, eu asa mi-l imaginam. Mie genul asta de examene imi plac pentru ca esti punctat, chiar daca rezultatul e gresit, pentru metoda de calcul. La scris, daca ai pus pe hartie o aberatie nu ai pentru ce sa fii punctat.
Eu cred ca ai facut suficient incat sa scapi de acest examen. Sf. Nicolae stie ca ai fost cuminte si ai invatat din greu, asa ca o sa-ti dea drept cadou un "Pass" in februarie. :rolleyes:

Alexandra, ma bucur ca F9 a fost un examen usor pentru tine. Daca spui ca lucrezi cu astfel de notiuni, sunt convinsa ca totul ti-a fost familiar si nu a trebuit sa-ti bati capul cu materia. Nu imi fac griji ca nu o sa-l iei, ba sunt sigura ca o sa ai chiar un punctaj bun.
Cu raceala sa stii ca suntem cu totii in "pioneze". In afara de sot, eu si copii suntem vai de noi, iar asta inseamna ca sunt mofturosi, plang, se scoala noaptea etc.

Legat de colega noastra de forum, si la mine a fost prima data cand am vorbit cu cine imi era alaturi in sala. Cum spui si tu, Alexandra, toti parca se cunosc acolo, numai eu ma simt stinghera de fiecare data, insa incerc sa trec cu vederea lucrurile astea si sa imi vad de ale mele. Colega este mva012 (sper sa nu se supere pe mine ca am povestit de ea) si s-a descurcat excelent pana acum cu examenele. In sesiunea asta a dat 3 si sunt sigura ca o sa treca de cel putin 2. Eu sper sa isi rezolve problemele cu net-ul si sa posteze mai des din experienta ei, pentru ca e important sa ne sprijinim unii pe altii. Ne mai ridica moralul. :smile:

Va doresc sa aveti sarbatori linistite si cu multa sanatate!



#167 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 December 2013 - 11:23 PM

Multumesc, Marcela, pentru incredere. Insa nu stiu daca pot spune de vreun examen ACCA ca a fost usor...stii cum e, problemelepot parea usoare, dar, cel putin la examenele de pana acum, intotdeauna e mai mult decat pare la prima vedere. Insa de data asta mi s-au parut destul de la obiect cerintele (sper ca nu ma insel). Poate ca am avut noroc si de niste subiecte mai usoare decat in sesiunile trecute...cel putin joi cand faceam subiectele din anii anteriori, cele din iunie 2013 iar mi s-au parut destul de accesibile, insa cele din decembrie 2012, mai complexe....totul e relativ, insa sper sa fie bine, chiar si o nota de trecere e ok :)

Eu nu stiu care e secretul celor care sustin mai multe examene pe sesiune si le si promoveaza...asa ca ii admir. Poate au o reteta minune sau doar mai mult timp la dispozitie...ar fi interesant de aflat...



#168 Ioana Chirila

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 08 December 2013 - 07:21 PM

Buna tuturor,

Felicitari celor care au dat examene in sesiunea decembrie !!
Eu dau pe 11 dec la P1 si stau de joi cu cartile in mana, am ajuns sa nu le mai supooort!! Sunt destul de panicata, fiind primul examen la ACCA . Nu ma astept sa trec chiar din prima ( desi e o mare ambitie de a mea) dar vom vedea. As vrea sa stiu daca am si eu norocul sa ma intalnesc cu cine de pe acest forum miercuri 11 decembrie la P1Exam?

Merci,

Ioana



#169 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2013 - 03:28 PM

Buna Ioana,

In primul rand multa bafta la examenul de maine si asteptam impresii, mai ales ca e primul examen pe care-l dai!

Esti o norocoasa ca ai scapat de F-uri...poate ai citit pe aici ce bataie de cap e cu unele din ele. :angry2:

Spor la invatat si sa ai parte de subiecte bune!



#170 Ioana Chirila

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 December 2013 - 10:56 PM

Vezi postareamarcela100, la 10 December 2013 - 03:28 PM, a spus:

Buna Ioana,

In primul rand multa bafta la examenul de maine si asteptam impresii, mai ales ca e primul examen pe care-l dai!

Esti o norocoasa ca ai scapat de F-uri...poate ai citit pe aici ce bataie de cap e cu unele din ele. :angry2:

Spor la invatat si sa ai parte de subiecte bune!

Buna Marcela,

Da , am tot citit ca e cam sunt cam dureroase F-urile , dar crede-ma ca nu mai pot sa suport P1 asta, abia astept sa scap de el. De 6 zile numai in bucatarie stau si citesc , citesc , citesc .. sunt atat de multe informatii... le am asa ametite in cap..:-s Ii ziceam si prietenului meu sa nu-mi atinga capul ca poate imi zboara vreo informatie :)))
Rad , rad asa ca inainte de examen..

Cum termin cu examenul va voi tine la curent cu impresiile si mai ales doleantele :)

O seara frumoasa la toate/toti va doresc!

Ioana



#171 Ioana Chirila

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 11 December 2013 - 09:12 PM

Buna tuturor,

Am avut si eu azi prilejul de a da primul examen la ACCA -- P1. A fost destul de.. interesant, sa-i zic mai frumos.
Fiind prima experienta de genul, eu chiar daca am scris ce am crezut ca este ok, nu sunt deloc sigura ca am facut de trecere:-s. Sunt atat de curioasa. Dar cel putin acum simt ca mi s-a luat o piatra de pe inima si pot dormi profund si linistit in seara asta, ca de maine iar la birou.
Pentru cine doreste detali de subiecte la P1 sa imi zica :P

O seara frumoasa va doresc,

Ioana



#172 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2013 - 09:40 AM

Bine ca ai scapat de el Ioana. :smile: Sa auzim vesti bune in februarie.

Gandeste pozitiv. Chiar daca tu crezi ca nu ai scris suficient, e foarte posibil sa iei cele 50 de puncte. De fapt, cred ca aproape toata lumea pleca din sala cu senzatia ca se mai putea scrie ceva la unele subiecte.
Oricum, e bine daca ai avut timp sa abordezi toate subiectele. Pe mine timpul ma omoara...

Acum bucura-te de liniste si de sarbatorile ce vin! Toate bune!



#173 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 December 2013 - 06:54 PM

salutare! am si eu o intrebare va rog,imi poate spune cineva pas cu pas unde pot gasi subiectele din anii trecuti?precizez ca mi-am facut un cont pe site-ul lor,dar inca nu sunt studenta ACCA.



#174 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 December 2013 - 07:59 AM

Ioana Chirila, multa bafta cu P1! Iti tinem pumnii, sa il treci cu bine!

Mihaelaecaterina, pentru a vizualiza subiectele din anii anteriori, intri pe site-ul ACCA, la sectiunea Most popular-Past exam papers (in dreapta jos):

http://www.accagloba...lification.html

Dragelor, ce examene vreti sa dati in vara? Din ianuarie ma reapuc de P5 (cel picat in vara). In caz ca nu iau P6, trebuie sa il repet si pe asta.

Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi!



#175 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2013 - 11:53 AM

Eu imi dau seama ca sansele sa il iau pe F8 sunt slabe, asa ca nu stiu inca ce sa dau in vara. Doar F8 sau sa incerc sa dau si P1 odata cu el?

luna_plina, tu ce parere ai? P1 e dificil de dat impreuna cu F8? O sa le incurc, sunt materii total diferite? Parca nu mai vreau sa risc cu cate 2 examene dupa experientele din trecut...

Sarbatori fericite tuturor!

Aceasta postare a fost editata de marcela100: 20 December 2013 - 11:53 AM




#176 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 December 2013 - 05:45 PM

Marcela, F8+P1, F7+P2 si P3+P5 sunt cele mai bune combinatii de examene.

F8 si P1 au foarte multe elemente in comun. P1 e structurat pe Governance, Risk and Ethics. Adica arii deja studiate la F8 :rolleyes: . Mie una mi-a placut de 10 ori mai mult decat F8, fiindca nu prea are tangenta cu auditul.

Eu iti tin pumnii sa iei cu bine F8. Daca - Doamne fereste - nu il promovezi, da-le pe amandoua in aceeasi sesiune, te va ajuta foarte mult. P1 iti ofera o alta viziune asupra lui F8, marindu-ti sansele de a-l promova. Eu una, le-as fi dat in ordine inversa, daca ar fi fost altfel strucurate nivelele de examinare (F, P).

Sarbatori fericite tuturor, un an mai bun decat 2013 si cat mai multe examene ACCA promovate!



#177 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 21 December 2013 - 01:32 PM

Sarbatori fericite tuturor si sa speram ca vom avea si vesti bune in februarie.

In sesiunea de iarna m-am aventurat cu o combinatie letala :smile: de trei: F5, F8 si F9. Acum, sper totusi sa nu le fi ratat pe toate trei, pot spune ca am incercat si eu marea cu degetul, in conditiile in care nu am nici experienta in audit, iar despre F8 poti spune multe, dar nu ca este usor de parcurs.

Avand experienta acestei sesiuni imi permit sa dau un sfat celor care se gandesc sa incerce trei examene "la prima vedere" intr-o sesiune: NNNNNUUUUUUU va irositi resursele. Probabil ca .... nu este imposibil, dar practic iti consumi enegia cu minim de eficienta si in fond doar rezultatul conteaza, adica luat sau nu

@ Marcela, imi programez si eu P1 pentru iunie, combinat cu .... voi vedea dupa ce primim rezultatele.

La Multi Ani! si bafta in noul an



#178 alexx88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 December 2013 - 11:20 AM

Buna la toata lumea,

Din cate vad sunt numai fete pe aici, asa ca am decis sa ma alatur si eu, sa mai echlibram balanta. :)
Citesc de ceva vreme topicul acesta, insa de abia acum m-am hotarat sa scriu si eu.

Tocmai am trecut de F2 si F3, deci sunt nou in bransa si ma gandesc sa dau in iunie 2014 F7 si F8. Ce spuneti, am sanse?
Nu prea am timp sa invat (nu cat ar trebui - lucrez intr-un big4), dar eu cred ca m-as descurca.
Din cate am citit pe net, ar fi o combinatie destul de ok F7 si F8, dar nu stiu ce sa zic: sa le dau pe ambele, sa dau doar cate unul (pentru a avea mai multe sanse de trecere), etc.

Voi ce parere aveti? :)



#179 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 December 2013 - 04:28 PM

Buna, Alex. Ne bucuram ca, ti-ai facut curaj sa scrii pe forum. Si felicitari pentru examenele promovate pana acum!
Legat de planul tau de a sustine F7 si F8 in aceeasi sesiune....sfatul meu ar fi sa le iei pe rand, mai ales in conditiile in care ai un job full-time.
Bineinteles, daca stapanesti foarte bine IAS-urile (pentru F7) si notiunile de audit (la urma urmei, lucrezi intr-una din companiile mari de audit), de ce nu? Mie una nu mi-a placut F8, dar pentru tine s-ar putea sa fie floare la ureche :wink: .
Studiaza programa si subiectele din sesiunile anterioare pentru examenele vizate de tine, astfel incat sa iei cea mai buna decizie.
Multa bafta!



#180 Dydd

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 December 2013 - 09:41 PM

Buna,
Felicitari tuturor celor care au trecut examenele pana acum, eu sunt la inceput... am luat doar F1 si acum mi-am luat achizitionat materiale pentru F3... nu am experienta in contabilitate... :) lucrez in domeniul bancar dar sunt la stadiu cand pur si simplu certificarea ACCA mi se cere... va rog multumesc anticipat pentru eventualele sugestii sau sfaturi ajutatoare pentru F3... Un an nou fericit!






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL