Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examene ACCA - topic 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


examene ACCA - topic 2013

181 replies to this topic

#121 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2013 - 02:48 PM

Bine ai venit si felicitari pt F5!

Personal, am dat F6 varainata UK. E o materie destul de usoara si interesanta. Asta a fost motivul pt care am facut alegerea atunci.

Daca as fi lucrat intr-un departament de taxe, aici in Romania, probabil, avand experienta practica, alegeam varianta RO. Asa ca tu trebuie sa faci alegerea in functie de ce te intereseaza.

Legat de materiale, am cumparat numai de la BPP. M-am obisnuit cu stilul lor si parca imi inspira mai multa incredere.

Spor la treaba si anunta-ne ce alegere ai facut!



#122 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 August 2013 - 03:35 PM

Si eu tot varianta UK am ales-o in 2009, mi s-a parut mult mai interesanta si usoara. Cel putin la capitolul legat de TVA, materia e mult mai bine structurata iar prevederile legale (cuprinse in Company Act) mai putin stufoase si greu de inteles decat cele cu care ne chinuie pe noi Codul Fiscal :blink2: .

Nu e de neglijat nici faptul ca, materialele pentru varianta RO sunt vandute de BPP la pret aproape dublu fata de varianta UK.

In plus, e foarte util sa cunosti sistemul fiscal al unei alte tari, iti ofera alte perspective...cine stie, poate iti vei dori sa emigrezi in UK, la cate facilitati fiscale ofera ei PFA-urilor (self-employed) :laugh: ...

In ceea ce priveste materialele de studiu, cele mai bune sunt BPP.

Eu te-as sfatui insa sa dai F6 anul viitor. Manualele pe care le cumperi acum sunt valabile doar in 2013 (spre deosebire de manualele aferente celorlalte examene, care sunt valabile pentru decembrie 2013 - iunie 2014). In cazul in care nu te prezinti la examenul din decembrie sau - Doamne fereste! - nu il promovezi, trebuie sa cumperi alte carti pentru 2014, fiindca Company Act (UK) / Codul fiscal (RO) se modifica.
De ce nu incerci sa dai F4? Din experienta mea, e mai bine sa le dai in ordinea numerotarii lor de catre ACCA (F1-F9)...desi nu e obligatoriu.
Multa bafta cu examenele ACCA!




#123 Ioana Chirila

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 August 2013 - 09:08 PM

Buna tuturor,

Numele meu este Ioana si sunt si eu new joiner in programul ACCA :).
M-am inscris acum 3-4 luni si mi s-au echivalat 9 examene (asta pentru ca am terminat CIG la ASE promotia 2011) si m-am decis sa dau primul examen in decembrie -- P1.
Am mare emotii :) pentru ca nu stiu daca imi ajunge timpul sa invat atataaa materie pana in dec 2013 dat fiind faptul ca lucrez ( si fac mult overtime :( )
Intrebare: A mai dat careva P1 din acest forum ? Cum a fost ? In opinia voastra ar trebui sa trec prin toate toate capitolele din carte ?
Cum ma sfatuiti sa invat?

Ma opresc momentan cu intrebarile aici .. astept raspunsurile voastre calduroase.

Multumesc,

Ioana



#124 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 August 2013 - 09:50 PM

Buna, ai facut ceva special de ti au echivalat aatea examene? Si eu am terminat cig anul trecut si as vrea sa ma inscriu. M am apucat de citit F5 dar daca ar fi asa ma las repede de el :P



#125 Ioana Chirila

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 August 2013 - 09:57 PM

Pai nu am facut ceva special . Am trimis documentatia la ACCA http://www.accagloba.../apply-now.html si eu mi-au trimis raspuns ca mi-au echivalat 9 examene si next exam = P1 .
Dar atatea examene echivalate a avut si colega mea de la ASE ..

Da si eu sunt putin in panica, stau de o saptamana cu cartea la cap langa pat si nici overview-ul (primele pagini) nu l-am terminat:-s .
Dar intru in forta peste cateva zile, mi-am promis!!!!



#126 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 August 2013 - 10:26 PM

Iti urez mult mult succes! Costurile totale cu inscrierea cam care au fost? Poate ma inscriu si eu si daca poti sa imi dai si mie cartea pt P1 si o cumpar eu pe urmat si ti o dau si tie:)



#127 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 August 2013 - 07:02 AM

Vezi postareaIoana Chirila, la 13 August 2013 - 09:08 PM, a spus:

Buna tuturor,

Numele meu este Ioana si sunt si eu new joiner in programul ACCA :).
M-am inscris acum 3-4 luni si mi s-au echivalat 9 examene (asta pentru ca am terminat CIG la ASE promotia 2011) si m-am decis sa dau primul examen in decembrie -- P1.
Am mare emotii :) pentru ca nu stiu daca imi ajunge timpul sa invat atataaa materie pana in dec 2013 dat fiind faptul ca lucrez ( si fac mult overtime :( )
Intrebare: A mai dat careva P1 din acest forum ? Cum a fost ? In opinia voastra ar trebui sa trec prin toate toate capitolele din carte ?
Cum ma sfatuiti sa invat?

Ma opresc momentan cu intrebarile aici .. astept raspunsurile voastre calduroase.

Multumesc,

Ioana

Buna Ioana,

Felicitari pentru decizia de a deveni student ACCA si - mai ales - pentru cele 9 examene echivalate.
Legat de modul de studiu pentru examenele ACCA: difera dramatic de examenele din facultate, indiferent de unde ai obtinut diploma.
Astfel incat trebuie sa studiezi temeinic manualul, articolele relevante, ghidul examinatorului, si - partea cea mai importanta - sa rezolvi cat mai multe din subiectele din anii anteriori.
Incearca sa parcurgi cat mai mult din materie si sa rezolvi cat mai multe probleme pana pe 8 octombrie si sa iei decizia cea mai buna pentru tine (daca sa te inscrii pentru sesiunea din decembrie sau sa astepti pana anul viitor).
Eu am sustinut si promovat P1 in sesiunea din iunie 2012. Te rog sa imi spui daca te pot ajuta cu sfaturi.
Multa bafta!



#128 anat333ma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2013 - 09:09 AM

Buna,

In primul rand va multumesc muuult ca ati raspuns asa de repede, nu ma asteptam :)

Sincer, am evitat sa dau F4 pt ca nu ma incanta prea tare :) Am inteles ca e teorie pura si nici nu e ceva care ma intereseaza si ma gandeam sa il combin mai incolo cu alt examen, dar momentan as vrea sa dau cate un examen pe sesiune...Dar aveti dreptate si cu F6, nu stiam ca sunt valabile manualele doar pt dec 2013.

Si atunci imi mai ramane doar F4, daca vreau sa le dau cat de cat in ordine. Ar mai fi si F7, dar am inteles ca e mai greu si ar trebui sa iau si manualele de F2 sa ma pun la punct putin (F2 mi-a fost echivalat) si parca nu ma simt in stare acum :)

Voi ce ma sfatuiti?



#129 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 August 2013 - 07:44 PM

Vezi postareaanat333ma, la 14 August 2013 - 09:09 AM, a spus:


Sincer, am evitat sa dau F4 pt ca nu ma incanta prea tare :) Am inteles ca e teorie pura si nici nu e ceva care ma intereseaza si ma gandeam sa il combin mai incolo cu alt examen, dar momentan as vrea sa dau cate un examen pe sesiune...

Examenele ACCA sunt oricum, numai incantatoare nu :biggrin2: ....
Eu am primit echivalare pentru F4 (deci nu pot sa-i apreciez gradul de atractivitate), dar nu cred ca e mai greu decat F8 sau P7. Din pacate, trebuiesc promovate toate, asa ca e mai bine sa il dai acum, inainte de a trece la urmatoarele.
Te sfatui sa mai amani putin F7, e considerat (de catre majoritatea studentilor) cel mai greu dintre F-uri (pentru mine "sperietoarea" a fost F8). Mai bine da F4, pe urma F6 si abia apoi incumeta-te la F7.
Nu ai nevoie de manualele pentru F2, materialele aferente fiecarui examen trateaza suficient de explicit programa (chiar daca nu ai sustinut examenele anterioare, care au legatura cu cel la care te inscrii tu).
Bafta si sper sa iei decizia cea mai buna pentru tine!



#130 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 August 2013 - 12:13 AM

Vezi postareaanat333ma, la 13 August 2013 - 02:16 PM, a spus:

Buna,

Sunt noua pe acest forum...sunt noua si in ale ACCA-ului. :) Mi-au fost exceptate 3 examene (f1-f3) si am luat acum in iun 2013 F5.

Ma gandeam sa dau in dec F6, dar nu stiu ce varianta sa aleg..RO sau UK. Am inteles ca ar fi mai simplu UK, dar mi-ar folosi la ceva aici in Romania...? Ce am invatat la facultate oare are vreo legatura cu materia de aici?

SI de asemenea, de unde cumparati voi materiale? In afara de bpp, kaplan..ziceati ceva ca faceti rost din afara, de la alti studenti??

Multumesc mult

Buna!

Eu am optat pentru F6 RO pe care l-am promovat in sesiunea trecuta. Gandirea mea a fost ca mi-ar fi mai utile prevederile Codului Fiscal avand in vedere ca traiesc si muncesc aici...materia insa este destul de stufoasa, treci prin multe capitole din Codul Fiscal, iar prevederile privind TVA iti pot da batai de cap...partea buna este ca in foaia de examen sunt prezentate formulele, astfel incat nu trebuie sa le retii atunci cand inveti. Oricum sfatul meu este sa treci o data prin study text si o data prin probleme, inclusiv cele de la examenele anterioare.

Ca si materiale si eu le folosesc tot pe cele de la BPP, mi se pare ca structureaza bine materia.

Insa si eu te-as sfatui sa treci intai prin F4. Si eu am avut o retinere sa ma inscriu la acest examen, ma gandeam ca fiind drept comercial sigur trebuie sa fie ceva complicat, mai ales ca nici in facultate nu mi-a placut foarte tare materia...dar spre surprinderea mea a fost interesant de studiat.

Daca mai ai intrebari in legatura cu F6 RO iti stau la dispozitie.



#131 Ioana Chirila

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 15 August 2013 - 01:07 PM

Vezi postarealuna_plina, la 14 August 2013 - 07:02 AM, a spus:

Te rog sa imi spui daca te pot ajuta cu sfaturi.
Multa bafta!

Buna iti multumesc mult pentru sfaturi . Cred ca mai incolo cand incep sa parcurc cartea voi avea multe intrebari si sigur apelez pe forum. Multumesc inca o data si felicitari pt P1 Promovat!!!

Vezi postareablueeyes_hart, la 13 August 2013 - 10:26 PM, a spus:

Iti urez mult mult succes! Costurile totale cu inscrierea cam care au fost? Poate ma inscriu si eu si daca poti sa imi dai si mie cartea pt P1 si o cumpar eu pe urmat si ti o dau si tie:)

Multumesc pentru urari !! Pai eu am vrut sa ma inscriu pe cont propriu si nu cu ajutorul BPP pentru ca nu avea rost sa cheltui 50 lire (parca) pt servicii. Si asa am intrat pe site-ul accaglobal.com si am urmat toti pasii. Am platit 79 lire pt inscriere ( este o taxa care din cate am inteles trebuie platita anual) si apoi am asteptat rezultatele. Daca in cazul in care nu ma descurcam sa urmez pasii de pe site -ul acca atunci apelam la BPP.
Pai daca te inscrii si vrei sa iti dau cartea sa o xeroxezi sa imi scrii pe mail ioana_C89@yahoo.com ( sa fiu sigura ca vad mailul).
Multa bafta si tie !!



#132 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 August 2013 - 08:54 AM

Eu m-am inscris pentru sesiunea din decembrie la P5 "Advanced Performance Management" (a doua oara, fiindca l-am picat in iunie cu 49 puncte) si P6 "Advanced Taxation UK".
Mi-am comandat aseara manualul electronic de la BPP pentru P6. E o premiera pentru mine, pana acum cumparam cartile pe suport hartie. Urmeaza sa primesc un email de la BPP cu toate informatiile legate de modul de utilizare a e-book-ului, deocamdata astept. Dar promit sa va povestesc cum e cu varianta asta de studiu (mai ieftina).
Spor la invatat!



#133 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 August 2013 - 09:57 AM

Dupa cum va informasem deja, am cumparat de la BPP Learning Media (site-ul din UK) manualul in format electronic pentru P6-UK.
Am primit ieri emailul din partea BPP cu instructiunile si azi dimineata mi-am facut curaj sa le pun in aplicare.

E foarte simplu:
  • primul pas - descarcarea programului Adobe Digital Editions (ADE) - BPP furnizeaza link-ul pentru download;
  • deschiderea link-ului aferent manualului (cuprins in email) - in acest fel, ebook-ul este salvat in ADE si veti avea acces la el in permanenta.
Va recomand calduros aceasta forma de studiu, pretul este mult mai mic decat in cazul manualellor clasice, pe format hartie (19.2 GBP fata de 32 GBP). Abia astept sa ma apuc de studiat, dupa ce avansez nitel imi cumpar si culegerea in format electronic (10.8 GBP).

Daca in cazul majoritatii examnelor ACCA nu e nevoie sa cumparati culegerea (e suficient sa listati subiectele din anii anteriori, de pe site-ul ACCA, sectiunea Past exam papers), pentru examenele F6, F7, P2, P6, aceasta e absolut necesara.
Va rog sa imi spuneti daca aveti intrebari legate de acest subiect.

Aceasta postare a fost editata de luna_plina: 17 August 2013 - 09:57 AM




#134 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2013 - 09:22 AM

Spor la invatat luna_plina!

Sa ne spui cum merge lucrul cu e-book-urile. Eu m-am ferit de acest tip de studiu pana acum, pt ca am ceva probleme cu ochii si ma gandesc sa nu ma obosesc prea mult, stand concentrata ore intregi, cu ochii in calculator.

Esti curajoasa ca ai ales P6 UK. Stiam ca la noi nu prea se inghesuie lumea sa-l dea. Sunt tare curioasa cum e materia. Teoretic ar trebui sa fie un pic mai complexa decat F6. Chiar te rog sa ne spui cum ti se pare, pe masura ce avansezi cu invatatul. Pentru ca mi-a placut F6 UK mi-ai deschis ochii cu P6 si il voi lua in considerare, cand voi ajunge si eu in etapa asta.

Acum mi-am adus aminte ca trebuie sa ma inscriu pentru sesiunea din decembrie, pe myacca. Uitasem complet de treaba asta, asa ca fug sa iau cardul si la treaba :rolleyes:

Bucurati-va de ultimele saptamani de vara si spor in toate!



#135 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 August 2013 - 10:57 AM

Vezi postareamarcela100, la 20 August 2013 - 09:22 AM, a spus:


Esti curajoasa ca ai ales P6 UK. Stiam ca la noi nu prea se inghesuie lumea sa-l dea. Sunt tare curioasa cum e materia. Teoretic ar trebui sa fie un pic mai complexa decat F6. Chiar te rog sa ne spui cum ti se pare, pe masura ce avansezi cu invatatul. Pentru ca mi-a placut F6 UK mi-ai deschis ochii cu P6 si il voi lua in considerare, cand voi ajunge si eu in etapa asta.


Multumesc pentru apreciere, Marcela. Dar adevarul este ca, sunt mai degraba lasa decat curajoasa, de fapt am fugit de P7 (Advanced Audit) :blush2: .
Te tin la curent cu P6, inca nu m-am apucat.
Bafta cu invatatul (si inscrierea)!



#136 anat333ma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2013 - 04:13 PM

Multumesc pt sfaturi luna_plina si alexandra_stanca!

O sa dau F4 in decembrie..varianta UK (am vazut ca si aici sunt variante), o sa ma inscriu pana pe 8 sept ca sa platesc fee-ul cel mai mic.

Dar ma uitam acum pe site si am observat ca pt F-uri in iunie 2014 o sa fie alte taxe, de la 81 gbp la 87 gbp (pt early)!!! Sunt constienta ca se maresc preturile, dar chiar asa...se maresc in fiecare an???!!! :( Asa a fost si pana acum sau se modifica o data la cativa ani?

S-a modificat oare si taxa anuala?



#137 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 August 2013 - 07:11 PM

Taxele se tot maresc, in fiecare semestru (cel putin din 2008, cand m-am inscris eu)...



#138 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 August 2013 - 09:26 AM

Buna fetelor,

Luna_plina am si eu o curiozitate: de ce nu ai ales P4? Dupa denumire cred ca e continuarea lui F9...



#139 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 August 2013 - 09:55 AM

Vezi postareaalexandra_stanca, la 21 August 2013 - 09:26 AM, a spus:

Luna_plina am si eu o curiozitate: de ce nu ai ales P4? Dupa denumire cred ca e continuarea lui F9...

Initial, asa voiam si eu, fiindca mi se pare unul dintre cele mai interesante examene ACCA (ma tenta mai ales partea de mergers & acquisitions). Dar am inteles ca, e destul de complicata materia pe partea de derivative si alte instrumente financiare; si imi amintesc de la F9 faptul ca, erau niste formule de calcul cu nu-stiu-ce indice Beta (daca nu ma insel), unde mi-am cam prins urechile...bine ca, nu au examinat partea aia de materie cand am dat eu examen :blink: .

In plus, F6 UK mi-a placut foarte-foarte mult, asa ca, P6 (tot UK, ca nu au varianta ROM) suna atragator.

Si - cel mai important - P6 are cea mai mare rata de promovabilitate (aprox. 45%) dintre toate optionalele. Celelalte se "lauda" doar cu vreo 31%-35% studenti care au luat nota de trecere. Avand in vedere ca, trebuie sa repet P5 si - in consecinta - sa dau 2 examene sesiunea asta, prefer sa ma inham la unul care macar pare mai usurel. Nu aruncati cu pietre, fiindca aleg calea cea mai usoara :blush2: .

Eu voi lipsi de pe forum vreo saptamana (finally holiday), daca aveti intrebari ne auzim la intoarcere.

Spor la invatat!



#140 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 August 2013 - 10:53 AM

Am inteles, ma faceti sa imi para rau ca nu am ales F6 UK :P. Stai linistita ca nu e de condamnat ca incerci sa faci in asa fel incat sa iti fie mai usor, pana la urma pe langa examene mai sunt atatea alte lucruri de facut...
O sa vad cum ma descurc la F9 sesiunea asta...si sa ma gandesc apoi si la ce mi-ai spus tu. Interesul e sa termini cu examenele, nu sa le dai pe cele mai grele ...
Multumim si pentru informatia cu manualele in format electronic.

Si concediu placut, sa iti incarci bateriile si sa ai mult spor apoi la invatat! (si noi ne pregatim in sfarsit de concediu!)






Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL