Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examene ACCA - topic 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


examene ACCA - topic 2013

181 replies to this topic

#81 pantim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 June 2013 - 10:12 AM

Felicitari fetelor.
Mi-ati fost de mare ajutor. In 12 iunie am dat primul examen F2. Mi s-a parut destul de ok la prima citire si chiar am fost sigura ca ma descurc la toate intrebarile. Am intrat in criza de timp incat nu mai stiu daca am raspuns bine.
Felicitari luna plina petru ca ai ajuns pana aici. Sa sti ca si eu sunt in dubii daca sa continui sau nu. Este destul de costisitor si mi-ar parea rau sa nu trec.
o intrebare as avea: - Am inteles ca pana termini toate examenele poti sa primesti diplome( adica daca termini f1-f3 ti se da un certificat si apoi pana la f9 o diploma internationala in contabilitate)? In cazul in care ma hotarasc sa ma opresc la un anumit nivel si sa nu termin ACCA primesc o calificare?



#82 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 June 2013 - 12:28 PM

Pantim, felicitari pentru examenul sustinut!

Indiferent daca il promovezi sau nu (sa speram ca, nu va trebui sa il repeti), sa nu faci greseala sa renunti.

Stiu ca, ACCA-ul e costisitor, te gandesti daca se merita sa platesti atatia bani si - mai ales - te intrebi cu ce te va ajuta.... Eu am renuntat sa mai tin evidenta cheltuielilor suportate pentru a deveni membru ACCA (taxe de examen, taxe anuale, taxe locale pentru centru special ACCA, manuale), incerc sa vad doar latura pozitiva.

Asadar, ACCA:
  • m-a motivat sa nu renunt sa ma autodepasesc (recunosc ca, am asta in sange, nu m-am oprit din invatat si am urmat si 2 cursuri post-universitare dupa ce am absolvit facultatea);
  • mi-a largit orizontul profesional (am renuntat la un job considerat bun de toata lumea, pentru unul cu muuult mai bun, intr-o companie multinationala, care mi-a permis sa imi valorific competentele dobandite prin promovarea examenelor si care nu erau apreciate la vechiul loc de munca, fiind considerate oarecum inutile);
  • mi-a permis sa acumulez cunostinte noi si sa "privesc" orice organizatie din mai multe perspective/dimensiuni (nu doar din punct de vedere financiar-contabil), ci prin prisma strategiilor de manegement, marketing, IT. ACCA te formeaza ca si profesionist si te ajuta sa privesti inainte, sa te compari cu cei mai buni (chiar daca in orasul tau nu exista asemenea "exemplare"), nu cu cei mai slabi decat tine din punct de vedere profesional.
In primul rand, gandeste-te unde vrei sa ajungi, ce obiective ti-ai propus sa atingi in sfera profesionala. Daca iti doresti mai mult decat "media", daca nu vrei sa fii un simplu contabil plafonat (nu vreau sa fiu rea, dar marea majoritate a celor din domeniul nostru se multumesc sa termine facultatea si sa obtina un job, pe urma nu ii mai intereseaza formarea profesionala continua), ci sa te autodepasesti si sa "storci" tot ce poti de la tine, go for it!

Daca consideri ca, ACCA nu ti se potriveste, atunci renunta, inainte ca "pagubele" sa devina prea mari, banii cheltuiti nu ii mai recuperezi. Din pacate, cunosc multe persoane care s-au inscris la ACCA, gandindu-se ca "da bine la CV" si ca, pot promova examenele copiind (cum se intampla la CECCAR), iar ulterior au renuntat. Daca vrei sa continui (si sper sa fie asa), "toate panzele sus"!
Eu nu am primit nicio diploma de la ACCA pana acum, nu am auzit de asa ceva.




#83 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2013 - 05:36 PM

Vezi postarealuna_plina, la 08 June 2013 - 08:29 AM, a spus:

la mine in oras, din pacate ACCA nu se bucura de mare trecere si multi angajatori sau colegi nu inteleg efortul pe care il presupune obtinerea calitatii de membru ACCA. CECCAR-ul "sclipeste" mai tare...

Vezi postareamarcela100, la 08 June 2013 - 11:38 AM, a spus:

Poate te muti in Bucuresti dupa ce termini. Aici sigur o sa gasesti apreciere (si financiar vorbind) pentru efortul tau. E pacat de toata munca asta, si de orele in care puteam sa facem altceva, dar noi stam si buchisim ca sa nu primesti si rasplata. :biggrin:

a fost apreciata, deja ! s-a mutat intr-o multinationala si chiar merita toate felicitarile pt tot acest efort extraordinar facut cu ACCA ! :smile2:

Vezi postarealuna_plina, la 14 June 2013 - 12:28 PM, a spus:

  • mi-a largit orizontul profesional (am renuntat la un job considerat bun de toata lumea, pentru unul cu muuult mai bun, intr-o companie multinationala, care mi-a permis sa imi valorific competentele dobandite prin promovarea examenelor si care nu erau apreciate la vechiul loc de munca, fiind considerate oarecum inutile);

FELICITARI TUTUROR !



#84 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 June 2013 - 08:34 PM

Multumesc pentru feedback-ul pozitiv, sunt recunoscatoare pentru asta. Dar nu scriu pe acest forum despre experienta mea cu ACCA pentru a primi laude (si nici nu sunt platita sa fac reclama), ci pentru a va oferi un exemplu concret: examenele ACCA sunt dificile, dar nu imposibil de promovat. Iar daca se intampla sa picati o data, de doua ori, nu renuntati. Si eu am avut momente in care m-am gandit sa renunt (salariul meu era destul de mic, cu cat dadeam anual pe ACCA mi-as fi permis multe lucruri la care am fost nevoita sa renunt sau sa le aman) si mi-as fi dorit ca, cineva cu mai multa experienta decat mine in ale ACCA-ului sa ma incurajeze si sa imi spuna ca, se merita sa continui.
Va sfatui sa priviti ACCA ca pe o investitie sigura in viitorul vostru. Ultimele 3 joburi le-am obtinut gratie ACCA, a fost criteriul care m-a diferentiat de ceilalti candidati. Si am devenit la randul meu mai selectiva, ma adresez acelei "nise" de angajatori care apreciaza competentele si plusvaloarea pe care le poate oferi un student sau membru ACCA. Intr-adevar, astfel de angajatori sunt rari pe piata munncii din orasul meu, si uneori e frustrant sa vad ca nu exista cerere pentru ce ofer eu si astept luni intregi pana apare un job bun. Dar in cele din urma apare, ce-i al nostru e pus deoparte.
Scuzati-ma daca am batut campii sau am facut greseli de ortografie (scriu de pe telefon si sunt cam obosita), mesajul pe care vreau sa il transmit este ca, cele mai bune decizii din cariera mea au fost inscrierea la ACCA si eforturile de a merge inainte, cu tot consumul de bani si timp liber implicate.



#85 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 June 2013 - 08:31 AM

Vezi postareamarcela100, la 13 June 2013 - 02:44 PM, a spus:

Multumesc pentru toate aceste informatii pretioase, luna_plina!

Ti-am trimis un mesaj privat cu adresa mea de mail. Daca poti si ai timp, te rog sa-mi trimiti si mie adeverinta de care ai amintit.

O sa incep sa studiez si eu materialele legate de experienta si obiective. Cand mai am neclaritati, sper sa nu te superi daca voi indrazni sa te mai intreb despre ele.

Toate cele bune!

Atasez adeverinta necesara pentru dovedirea experientei, in vederea obtinerii calitatii de membru ACCA. Sa imi spuneti daca sunt probleme cu descarcarea documentului.
Voi cauta prin fisierele mele, sa vad daca gasesc si ghidul privind obiectivele profesionale.
O zi frumoasa!

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de luna_plina: 15 June 2013 - 08:34 AM




#86 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2013 - 04:12 PM

Multumim mult pentru adeverinta, luna_lina! Si multumim pentru cuvintele frumoase de incurajare!

Tu o sa fii printre primii de pe acest forum care dovedeste ca se poate trece linia de sosire dupa cursa lunga numita ACCA, ceea ce ne motiveaza si pe noi sa fim pozitivi. :smile:

Eu am ceva experienta, din perioada anterioara inscrierii la ACCA. Daca imi completeaza sefa mea, acest document pentru toate cele 36 de luni, crezi ca ar fi valabila? Mentionez ca nu sunt sigura daca sefa are CECCAR-ul, dar din ce am citit pe document, parca nu e obligatoriu sa aiba o calificare de genul asta.

Numai bine!



#87 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 June 2013 - 10:23 AM

Marcela, adeverinta trebuie completata de superiorul tau, indiferent daca acesta are sau nu calitatea de membru al unui corp profesional membru IFAC. Aceasta conditie se aplica insa persoanei care iti va certifica cele 13 obiective profesionale. Daca la fostele joburi ai avut sefi care ti-ar putea semna documentatia pentru obiective, te-as sfatui sa nu mai astepti. Poti trimite varianta scanata a documentelor in orice moment si vei primi raspunsul ACCA pe adresa de email.
Multa bafta!



#88 pantim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 June 2013 - 07:34 PM

Vezi postarealuna_plina, la 14 June 2013 - 12:28 PM, a spus:

Pantim, felicitari pentru examenul sustinut!

Indiferent daca il promovezi sau nu (sa speram ca, nu va trebui sa il repeti), sa nu faci greseala sa renunti.

Multumesc mult de incurajari. Si eu am de gand sa renunt la jobul actual considerat bun de cei din jur. Tocmai de asta m-am apucat de ACCA pt ca ma plafonez la locul actual de munca, nu am perspective aici, totul e la fel si stiu ca pot mai mult. Simt ca asta este sansa mea in viata.
Mi-a fost mai greu la primul examen pt ca nu am mai exersat engleza de multi ani dar din pct de vedere a materiei a fost ok.



#89 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 June 2013 - 06:02 AM

Vezi postareapantim, la 16 June 2013 - 07:34 PM, a spus:

Multumesc mult de incurajari.

Ma bucur mult de tot ca, privesti ACCA in primul rand ca pe o sansa. Si eu m-am inscris la ACCA din aceleasi motive ca si tine si - la fel ca si tine - nu avusesem prea multe ocazii sa exersez Business English de la terminarea facultatii.
Pe masura ce vei avansa cu studiul, vei avea ocazia sa iti perfectionezi abilitatile lingvistice. Eu primisem echivalare pentru F1-F4, motiv de bucurie pentru mine in acel moment; cu toate acestea, mi-ar fi prins bine sa o iau de la zero cu invatatul, multe concepte le-am deprins mai tarziu, imi lipsea "baza".
Sa nu uiti niciodata motivul pentru care te-ai inscris la ACCA, tinteste luna de pe cer si va fi a ta!
Vor fi destule momente cand te vei simti descurajata de costurile implicate, de nepasarea eventualilor colegi/sefi (cand vei cere si tu 2-3 zile de concediu pentru studiu) si chiar de vreun examen picat (sa speram totusi ca, nu va fi cazul tau). Toate astea vor trece, iar tu iti vei atinge obiectivele, rand pe rand. Da-ne de stire daca ai nevoie de ajutor, incurajari sau sfaturi.
Multa bafta cu rezultatul!



#90 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 June 2013 - 10:58 AM

Ce de activitate pe forum de cand nu am mai intrat!

Multumim mult luna_plina pentru explicatiile privind PER si obiectivele profesionale, sunt foarte utile informatiile furnizate de tine. Multumim de asemenea pentru mesajele anterioare de incurajare si pentru faptul ca iti rupi din timpul tau sa ne impartasesti experienta ta (pentru mine conteaza foarte mult). Esti de admirat pentru perseverenta si tenacitate, sper sa am puterea si vointa ta sa duc examenele pana la final.

Vacanta placuta tuturor si sa ne auzim cu vesti bune in august!



#91 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 June 2013 - 01:54 PM

Alexandra, iti multumesc pentru cuvintele frumoase, sper ca exemplul meu sa va incurajeze pentru a persevera. Nu vreau sa fiu intelesa gresit, nu e vorba de faptul ca, ma consider exemplu drept de urmat...ma refer la experienta mea cu ACCA.
Eu personal nu cunosteam in orasul meu (de provincie) vreun student ACCA (cu exceptia prietenelor mele, care renuntasera), cu atat mai putin pe cineva care sa fi parcus majoritatea examenelor. Din acesta cauza, in perioada de inceput (mai ales dupa ce picasem F8), ma intrebam in permanenta daca se merita sa continui, cu ce ma va ajuta ACCA, ce randament va avea investitia mea in aceste examene, daca vreodata un angajator din orasul meu va pune pret pe eforturile mele de a promova examenele, etc. Colegii strambau din nas cand pomeneam de ACCA, de parca as fi studiat nu stiu ce limba exotica (a vreune tari din Africa), efort care nu avea sa imi fie util vreodata; si, cu exceptia iubitului meu, sunt sigura ca, nimeni nu a crezut vreodata ca ma voi apropia de linia de finish (nici macar eu).
In concluzie, credeti in voi si incercati sa gasiti in voi insiva sau in cei dragi puterea de a continua cu ACCA, fiindca se poate. Ca sa fac o comparatie, cand m-am inscris la ACCA, era ca si cum treceam in clasa a I-a; acum, spre sfarsit, am invatat atat de multe, incat simt ca, termin liceul. Atat de mare e diferenta intre cele 2 stadii (in conditiile in care aveam deja o experienta de 3 ani in domeniul financiar-contabil si 2 programe de studii post-universitare finalizate).
ACCA m-a invatat despre "real life" intr-o companie multinationala si mi-a oferit suportul teoretic, pentru a suplini lipsa de experienta in anumite domenii. Iar modul de sustinere a examenelor (mai ales la Professional exams) m-a provocat sa invat sa iau decizii rapide (in cele 3 ore trebuie sa oferi solutii pentru probleme/situatii complexe, asa cum se intampla de mule ori in viata reala).
Va anexez mai jos documentatia pentru dovedirea indeplinirii Obiectivelor profesionale si a cerintelor PER. Le puteti gasi si in My ACCA-Experience Record-Help and support.

Fisiere atasate





#92 buderuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 26 July 2013 - 10:31 AM

Dupa o lunga pauza am inceput sa-mi reiau examenele. Incep cu F5 dar sunt cam vechi, ma poate ajuta cineva cu unele valabile pentru dec 2013?

Multumesc anticipat!



#93 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 July 2013 - 11:08 AM

Vezi postareabuderuss, la 26 July 2013 - 10:31 AM, a spus:

Dupa o lunga pauza am inceput sa-mi reiau examenele. Incep cu F5 dar sunt cam vechi, ma poate ajuta cineva cu unele valabile pentru dec 2013?

Multumesc anticipat!

Nu te pot ajuta, dar iti recomand sa cumperi cartea in format electronic, e mai ieftina.
Multa bafta!



#94 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 08 August 2013 - 03:04 AM

:tongue2: m-au trezit :) am primit rezultatele, F6 UK - 83% si F7 - 73%. Bafta tuturor, sa primiti numai vesti bune!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:tongue2: m-au trezit :) am primit rezultatele, F6 UK - 83% si F7 - 73%. Bafta tuturor, sa primiti numai vesti bune!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



#95 annamariaz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Interests:Pictura & Sport

Postat 08 August 2013 - 08:16 AM

Salutare tuturora

As aprecia orice ghidare in privinta examenelor. Am inceput de anul trecut si pana in prezent am trecut un singur examen. Timpul este f limitat, am sesizat ca si voi de altfel lucrati. Bineinteles ca te gandesti la a renunta. N-as vrea sa o fac, nu imi sta in caracter. Dar faptul ca unde ma aflu, tinerii ezita sa te "ajute" si chiar ma simt penibil cand vad atata "sinceritate" :laugh: Ma amuza, dar este in acelasi timp un impediment pentru mine. Am nevoie de sfaturi, cum ar fi: ce carti folositi pentru studiu? materia din carti este diferita fata de cursurile predate in scoli? Nu imi permit nici ca timp, dar nici ca bani sa merg la cursuri.

Multumesc anticipat,

Ana



#96 buderuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 08 August 2013 - 09:42 AM

Buna ,

Am primit ajutor de la studentii din Asia. SUnt foarte deschisi. Cele mai bune carti sunt Kaplan. Gasesti materialele de curs gratis.
Free Download Book: ACCA F5 (Kaplan) Performance Management - Yaari.com.pk

yaari.com.pk

http://opentuition.com/acca/f7/

Eu mai am carti dar nu sunt ultimele variante.


SI eu am vrut sa renunt , nu e o solutie. Cazi , te ridici, asta e viata.

Daca mai ai nevoie de materiale incerc sa te ajut.


Carmen



#97 pantim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2013 - 09:54 AM

Am trecut cu 50. A fost primul examen. Incredibil ce sentiment placut. La nici un examen nu am avut atatea emotii. Multumesc tuturor de pe acest forum, m-ati ajutat foarte mult. Acum am mai mare spor sa invat :-)



#98 annamariaz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Interests:Pictura & Sport

Postat 08 August 2013 - 10:03 AM

Buna, Carmen.

Una e sa te bati pe acelasi loc cu alte 6-7 persoane precum in facultate, alta sa treci individual un examen. Mi-a displacut rautatea gratuita.

Am sa incerc Kaplan. Pana in prezent am studiat din BPP, foarte stufoase ca sa le parcurgi doar in weekenduri. M-am si grabit sa iau cate 4 examene deodata. Recunosc, imi asum greseala.

Carmen, ai invatat dupa cursuri sau dupa carti? Exista o diferenta?

Felicitari, Pantim. Tine-o tot asa.



#99 Elena30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 08 August 2013 - 10:30 AM

Buna tuturor,

din pacate eu am picat ambele examene F5 si F9 ,asta e...keep moving:)

si pe mine m-a incercat pe moment un sentiment de renuntare dar mai incercam,insa schimb strategia...voi urmari toate materialele de pe opentuition.com si revise kit Kaplan,eu am manualele de la BPP.

@anamariaz: si eu tot in wknd-uri am rasfoit si in ultimele 2 saptamani m-am axat pe probleme (greu cu copil,familie,servici :( ).Daca ai nevoie de F5 si F9 leave a message cu cea mai mare placere,eu tot pe acestea le voi planifica in iarna.


@pantim-felicitari!!!

Bafta!

Elena



#100 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2013 - 12:47 PM

Felicitari pentru "victoriosii" acestei sesiuni!

Elena, nu iti face griji, cu siguranta vei lua cele 2 examene in iarna. Si eu am trecut prin asta, dar important e sa te sustina toti cei din jur, iar tu sa privesti totul, nu ca pe un esec, ci ca pe niste mici obstacole.

Eu am scapat de F7 cu 58%. Sa vedem ce ma asteapta in continuare cu F8, de care nu am auzit lucruri tocmai grozave.

Spor la invatat tuturor! In curand o luam de la capat. :biggrin2:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL