Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - 2014

294 replies to this topic

#61 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 July 2014 - 05:38 AM

O sa va tin la curent cu ce se face la cursuri. La Constanta incep pe 11 august. Inna prin fiscalitate ai trecut?



#62 Inna Miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 July 2014 - 02:03 PM

Vezi postareairina_helena, la 07 July 2014 - 05:38 AM, a spus:

O sa va tin la curent cu ce se face la cursuri. La Constanta incep pe 11 august. Inna prin fiscalitate ai trecut?
dap am trecut deja prin fiscalitate, drept si audit si momentan sunt la evaluare, dar oricum trebuie sa le reiau pe toate inca odata ca am impresia ca sunt preaaa mult informatii. Aaa si la fiscalitate am gasit multe probleme care mi se par gresite : *88 mm888---== la problema 4 au inclus in calculul veniturilor total scutite de impozit, veniturile din act. comerciale si culmea nu le-au inclus pe cele din d onatii, total venituri scutite trebuia sa fie 60.000; la problema 10 se asteapta sa stim cumva limitele de perisabilitate la fiecare aliment in parte??; la problema 35 in calculul deducerii personale nu se include si val. tichetelor de masa in baza venitului brut (am verificat cu un calculator de salariu pe internet si acela include si val. tichetelor) plus ca ni se da informatia ca salariatul este membru de sindicat, dar cotizatia nu se scade din venitul net impozabil inainte de calculul impozitului pe salariu in rezolvarea lor, de fapt nu o mentioneaza deloc in rezolvare; la exercitiul 36 se calculeaza o deducere personala de 75 de ron, dar nu este rotunjita prin adaos la multiplu de 10 asa cum ni se explica in teoria de la pagina 796; iar la exercitiile in care se calculeaza dobanzile aferente neachitarii la timp a transelor de impozit, incepand cu exercitiul 114, mi se pare ca nu includ toate zilele la calculul dobanzilor, eu am verificat pe calendar si trebuiau sa fie 38 de zile deoarece se includ si ziua imediat urmatoare neachitarii transei, adica 27.03.2012, si 03.05.2012, adica ziua platii. Am gasit si cateva reglementari care s-au schimbat dupa aparitia cartii : nu mai intervine exigibilitatea TVA aferente facturi de client neincasate dupa un termen de 90 de zile pentru firmele care aplica tva la incasare; iar pentru firmele care aplica impozitul pe microintreprindere nu vor trebui sa treaca la impozitul pe profit daca obtin venituri din consultanta si management, atata timp cat aceste venituri nu reprezinta mai mult de 20% din veniturile totale obtinute de societate. ..............Daca aveti pareri referitor la exercitiile pe care eu le consider gresite sau mai cunoasteti si alte modificari aparute dupa publicarea ghidului vor sa le impartasiti :D.... Apropo ma cheama la fel ca pe tine Irina, nepotica mea mica care nu prea poate sa vorbeasca inca, imi spune Ina




#63 pitix

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 July 2014 - 06:06 PM

Buna ,
As vrea sa va rog daca are cineva materiale pentru acest examen si ma poate ajuta cu ele . Sau trebuie neaparat sa cumparam pe cele de la CECCAR ?
Multumesc anticipat.



#64 Inna Miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 July 2014 - 07:33 PM

Neaparat ar trebui sa cumperi ghidul care costa in jur de 70/75 Ron si contine conta, fiscalitate si drept, exercitii rezolvate si teorie plus la sfarsitul cartii gasesti raspunsurile la celelalte 4 materii, dar fara raspunsuri, insa raspunsurile le gasesti pe internet, doar scrii "materia si intrebari rezolvate examen acces" si le gasesti.

edit : scuze vroiam sa spun ca gasesti intrebarile la celelalte 4 materii fara raspunsuri

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 July 2014 - 10:51 AM




#65 pitix

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 July 2014 - 07:34 PM

Multumesc Inna pentru sfaturi.



#66 Inna Miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 July 2014 - 12:17 PM

Am si eu o intrebare cu privire la Initierea in evaluarea intreprinderii, stiti cumva activul net corijat si activul net corectat inseamna acelasi lucru??? In carte se vorbeste alternativ despre cele doua, dar nu au fost folosite in aceasi fraza si nu sunt sigura daca reprezinta acelasi lucru.



#67 aliceM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 July 2014 - 09:31 AM

Multumesc, irina_helena !!! Am achitat si eu taxa pentru curs. Asadar, ne vedem pe 11 august! Eu nu mi-am luat inca cartile, merg zilele astea. Am inteles ca sunt vreo 4, fara ghidul care apare cam in 2 saptamani!



#68 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 10 July 2014 - 11:11 AM

Vezi postareaInna Miruna, la 08 July 2014 - 12:17 PM, a spus:

Am si eu o intrebare cu privire la Initierea in evaluarea intreprinderii, stiti cumva activul net corijat si activul net corectat inseamna acelasi lucru??? In carte se vorbeste alternativ despre cele doua, dar nu au fost folosite in aceasi fraza si nu sunt sigura daca reprezinta acelasi lucru.
da, este acelasi lucru

Vezi postareaaliceM, la 09 July 2014 - 09:31 AM, a spus:

Multumesc, irina_helena !!! Am achitat si eu taxa pentru curs. Asadar, ne vedem pe 11 august! Eu nu mi-am luat inca cartile, merg zilele astea. Am inteles ca sunt vreo 4, fara ghidul care apare cam in 2 saptamani!
da, sunt 4 carti, fara ghid



#69 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2014 - 11:38 AM

extras din regulament :

"Menirea principala a forumului este aceea de a ne pune la dispozitie un spatiu virtual civilizat, in care sa ne impartasim in mod public informatiile profesionale pe care suntem dispusi sa le comunicam, spre stiinta tuturor celor ce (in timp) ar putea fi interesati de datele prezentate !
Altfel spus, NU este permisa folosirea acestui portal ca si cum ar fi consultantul privat al vreunui user !! De aceea, atat solicitarea cat si oferirea de opinii/ solutii/ materiale profesionale pe PM sau pe adrese private de e-mail mentionate in cadrul postarilor respective, este strict interzisa !! "

dragilor, va rog sa cititi regulamentul si sa-l respectati !!
v-am eliminat adresele de e-mail private, din mesaje.

oameni buni, :smile:
forumul conta.ro va pune la dispozitie GRATUIT o mare baza de date si un spatiu virtual civilizat in care sa discutati despre temele profesionale (si nu numai) care va intereseaza.
consideram ca minimul pe care il puteti face pt. aceasta comunitate este sa impartasiti in mod public (pe forum, nu pe mailuri private) cunostintele pe care sunteti dispusi sa le comunicati, pt ca oricine este interesat de respectiva informatie sa o poata gasi si folosi oricand.
astfel, ne ajutam unii pe altii si dam ceva inapoi comunitatii conta.ro, asa cum, la randul nostru, beneficiem de ceea ce ne este pus la dispozitie aici.

zile frumoase sa aveti !



#70 mihai_ddd

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 July 2014 - 05:45 PM

Bună Alice,

Sînt din Constanţa şi m-am înscris la cursurile de acces la stagiu. Am cumpărat cărţile şi cam atât. Sper să aflu mai multe pe parcurs.



#71 mihai_ddd

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 July 2014 - 06:33 PM

Bună Irina,

Unde găsesc şi eu problemele la fiscalitate şi ghidul? E n-am cumpărat decât patru cărţi:
- Standardul profesional nr. 35
- Elemente de doctrină şi deontologie...
- Iniţiere în evaluarea întreprinderii
- Iniţiere în auditul situaţiilor...

Mulţumesc.



#72 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 11 July 2014 - 07:06 AM

Ghidul pe anul 2014 nu a aparut inca. Cine lucreaza deja la rezolvarea problemelor pentru conta, fiscalitate si drept o face folosind ghiduri din anii anteriori. La CECCAR Constanta nu se mai gasesc ghiduri din 2013.



#73 conta007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:IASI
  • Interests:conta de la A la ZWq

Postat 13 July 2014 - 09:50 PM

La Iasi au inceput cursurile.Este cineva din Iasi?Am inceput cu conta.Spor la invatat.



#74 aliceM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 July 2014 - 10:26 AM

Buna Mihai!
Eu am cumparat: Initiere in evaluarea intreprinderii, Expertiza contabila si m-am apucat de evaluare ca e mai usoara,vorba Irinei(irina_helena). Azi merg sa imi iau Audit si Doctrina si deontologie, apoi ghidul cand apare. M-am mai uitat pe net la probleme de prin anii trecuti. Sincer sunt cam in urma cu invatatul, dar sper sa recuperez. Te-ai inscris la cursuri?



#75 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 18 July 2014 - 07:25 PM

Cum v-ati descurcat cu contabilitatea valorilor mobiliare (obligatiuni, interese de participare, titluri de plasament s.a.m.d.)? mie imi mi-a venit cam pe dos pentru ca nu le folosesc de obicei...Problema 235 e de belea: nu ca ar fi grea, dar ti se cere sa transpui in amanunt contul de profit si pierdere.
Parca mi s-a terminat memoria :wacko: A invatat cineva toate posturile din P&L asa de amanuntit?

NU mai zic de consolidata: la problema 240 nu am inteles procentajul de control pentru F5-F7; la problema 242 inregistrarile pentru anul N+1 si N+2 nu le pricep nici p-alea... brrr.
La problema 247 pare ca lipseste ajustarea impozitului pe profit.

Help!!! Cineva sa ma ajute ca o iau razna...

Uitasem: la Problema 237 la Alte venituri financiare trebuia adaugat si ct 7642



#76 Inna Miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 July 2014 - 11:47 PM

Vezi postareairina_helena, la 18 July 2014 - 07:25 PM, a spus:

Cum v-ati descurcat cu contabilitatea valorilor mobiliare (obligatiuni, interese de participare, titluri de plasament s.a.m.d.)? mie imi mi-a venit cam pe dos pentru ca nu le folosesc de obicei...Problema 235 e de belea: nu ca ar fi grea, dar ti se cere sa transpui in amanunt contul de profit si pierdere.
Parca mi s-a terminat memoria :wacko: A invatat cineva toate posturile din P&L asa de amanuntit?

NU mai zic de consolidata: la problema 240 nu am inteles procentajul de control pentru F5-F7; la problema 242 inregistrarile pentru anul N+1 si N+2 nu le pricep nici p-alea... brrr.
La problema 247 pare ca lipseste ajustarea impozitului pe profit.

Help!!! Cineva sa ma ajute ca o iau razna...

Uitasem: la Problema 237 la Alte venituri financiare trebuia adaugat si ct 7642
problema 240: pentru determinarea procentului de control pentru o societate legata printr-o legatura indirecta se tine cont in lant de fiecare procentaj de control al societatii precedente care trebuie sa fie mai mare de 50% adica: # pentru societatea F5 Prima legatura = SM ->25%-> F2 -> 25% -> F5 (deoarece procentajul societatii precedente , adica a lui F2, este <50% rezulta ca lantul este interrupt si deci F5 nu are legatura cu SM), A doua legatura = SM -> 80% -> F3 -> 60% -> F5 (in acest caz deoarece SM detine peste 50% procent control din F3, indirect detine 60 % control F5) => SM controleaza exclusiv F5; # pentru societatea F6 = SM -> 80% -> F3 -> 15% -> F6 (deoarece procentajul de control asupra societatii precedente adica F3 este mai mare de 50% rezulta ca SM detine un control indirect de 15% din F6,dar procentajul de 15% fiind mai mic de 20% societatea F6 nu intra in perimetrul de consolidare); # pentru societatea F7 e un pic mai complicat deoarece are foarte multe ramuri si trebuie sa iei fiecare ramura si sa vezi legaturile neintrerupte (adica cu control mai mare de 50 %) si apoi fiecare procentaj de control obtinut pe fiecare ramura se aduna si formeaza controlul total asupra societatii F7, adica primul lant neintrerupt este prin F1=40%; al doilea lant prin F3 si F5 =30%; al treilea lant neintrerupt prin F3 10%, adica un procent de control total = 40+30+10=80%............adica verifici ca sagetile pana la societatea careia vrei sa ii afli procentul de control sa fie >50% si iei la calculul procentului de control total doar ultima sageata



#77 Inna Miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 July 2014 - 12:12 AM

Vezi postareairina_helena, la 18 July 2014 - 07:25 PM, a spus:

Cum v-ati descurcat cu contabilitatea valorilor mobiliare (obligatiuni, interese de participare, titluri de plasament s.a.m.d.)? mie imi mi-a venit cam pe dos pentru ca nu le folosesc de obicei...Problema 235 e de belea: nu ca ar fi grea, dar ti se cere sa transpui in amanunt contul de profit si pierdere.
Parca mi s-a terminat memoria :wacko: A invatat cineva toate posturile din P&L asa de amanuntit?

NU mai zic de consolidata: la problema 240 nu am inteles procentajul de control pentru F5-F7; la problema 242 inregistrarile pentru anul N+1 si N+2 nu le pricep nici p-alea... brrr.
La problema 247 pare ca lipseste ajustarea impozitului pe profit.

Help!!! Cineva sa ma ajute ca o iau razna...

Uitasem: la Problema 237 la Alte venituri financiare trebuia adaugat si ct 7642
pentru exercitiul 242 mi-a fost si mie putin greu la inceput, dar poti sa il descurci daca ii intelegi logica. deoarece filiala recunoaste cheltuielile de contituire ca si imobilizare necorporala, iar in situatiile consolidate trebuie recunoscute ca si cheltuieli ale perioadei atunci in anul N se elimina cheltuielile de contituirea, cheltuiala cu amortizarea si amortizare si se recunosc pe felurile de cheltuieli, in urmatorul na, adica N+2, eliminarea cheltuielilor se face diminuand toate cheltuielile care in mod normal nu ar fi trebuit sa existe daca cheltuiala nu ar fi fost recunoscuta ca si imobilizare in 106 = 20.000 ron (chelt. amortizare an precedent 10.000 + chelt amortizare an current 10.000), precum si diminuarea amortizarii 20.000 (an precedent + an curent) si diminuarea chelt constituire; in anul N+2 se considera ca amortizarea si cheltuielile de constituire au fost deja eliminate deoarece s-a facut scaderea din gestiune a acestora cu nota 2801=201 3000 si ne mai ramana doar cheltuiala de 10.000 ron reprezentata de amortizarea anului in curs care trebui eliminate si atunci se face nota 106 = 6811 10.000 pentru a elimina o cheltuiala care in mod normal nu exista pt chelt. de constituire daca ar fi fost recunoscute cu 2 ani in urma in contul de profit si pierdere deci int-un fel pentru a corecta notele anilor precedenti a conturilor de cheltuieli si venituri se foloseste 106........... sper sa iti fie de folos raspunsurile mele... oricum

scuze de greseli, dar e deja prea tarziu si nu mai vad bine la laptop :blush2: , data viitoare iti voi raspunde ziua :biggrin2:



#78 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 19 July 2014 - 10:43 AM

Mersi Inna (iti zic asa ca sa nu ne incurcam in Irine :smile: )! Spor in continuare la invatat! (si mie de asemenea ca nu prea gasesc sporul asta....)



#79 Inna Miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 July 2014 - 06:05 PM

spor si tie la invatat :wacko: ca avem nevoie de el si de multttt noroc... sper sa nu fie exercitiile chiar asa de grele ca in carte....cel putin sa nu fie exercitii in care sa ceara bilantul sau contul de profit si pierdere, ma indoiesc ca pot invata formularele pe de rost :blink:



#80 Inna Miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 July 2014 - 08:25 PM

Am o rugaminte mare, va rog cand apare ghidul nou daca sunt modificari mari fata de ghidul din 2013 sa postati si pe forum... eu am ghidul din 2013 si nu stiu daca mai are rost sa il cumpar si pe cel care va iesi in viitor!!! Si vreau sa va intreb daca la audit, doctrina, evaluare si expertiza veti invata doar raspunsurile la intrebarile din carte sau parcurgeti toata bibliografia CARE ESTE IMENSAAA?!?! EU momentan am citit cartile de audit si evaluare, dar vreau sa ma axez doar pe invatarea raspunsurilor la intrebarile de la sfarsitul cartilor. Vor fi oare aceleasi intrebari si la examen sau e posibil sa mai puna si altele?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL