Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - 2014

294 replies to this topic

#81 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 20 July 2014 - 08:54 AM

Despre ghidul din 2014: cei de la CECCAR mi-au zis ca nu sunt modificari decat la fiscalitate.
Despre subiecte: am citit pe topicele din anii anteriori ca s-au dat doar subiecte din ghid. Ce-i drept sunt unele subiecte care repezinta cate un capitol intreg. O sa mai intreb la curs detalii: daca e suficienta parcurerea materiei la care face referire ghidul, cat de ampla se vrea abordarea subiectelor. Tot din postarile celor mai vechi pe forum stiu ca cel mai mare inamic la examen este timpul pentru ca e foaaarte mult de scris (se presupune si ca stii ce sa scrii)



#82 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 20 July 2014 - 09:51 AM

Vezi postareaconta007, la 13 July 2014 - 09:50 PM, a spus:

La Iasi au inceput cursurile.Este cineva din Iasi?Am inceput cu conta.Spor la invatat.
cum sunt cursurile la conta? pe ce se pune accent? ceva noutati?




#83 andreeapatru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 July 2014 - 10:07 AM

Vezi postareairina_helena, la 11 June 2014 - 04:19 PM, a spus:

M-am apucat si eu de invatat. Am inceput cu ce era mai usor, ca sa-mi fac curaj :biggrin: : evaluare. Saptamana asta sper sa finalizez si cu auditul si apoi mi-am propus sa ma apuc de drept.
Buna, de unde ai facut rost de materiale? ai ceva in format electronic? Ma poti ajuta? Mersi si spor!



#84 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 July 2014 - 04:14 PM

daca ai fi citit topicul ai fi stiut de unde am luat materialele, au mai intrebat si altii si le-am raspuns.



#85 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 23 July 2014 - 09:17 PM

A aparut ghidul pentru acces 2014 http://ceccar.ro/ro/?p=4340

Corpul Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România a publicat, la sfârşitul săptămânii trecute, Ediţia a III-a, revizuită,a „Ghidului pentru pregătirea candidaţilor la examenul de acces la stagiul pentru obţinerea calităţii de expert contabil şi de contabil autorizat”.
Ghidul reprezintăun instrument deosebit de util în procesul de pregătire pentru examenul anual de admitere la stagiu în vederea obţinerii calităţii de expert contabil şi de contabil autorizat, potrivit Regulamentului privind accesul la profesie, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 227 din 5 martie 2008.
Ediţia din 2014 cuprinde, în cele 990 de pagini, Regulamentul privind accesul la profesia de expert contabil şi de contabil autorizat şi Programele aferente examenului de admitere la stagiu în vederea obţinerii calităţii de expert contabil şi de contabil autorizat, sesiunea 2014, care se elaborează de Corpul Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România, cu avizul Ministerului Finanţelor Publice, şi se aprobă de Consiliul superior al Corpului, urmărindu-se armonizarea cu prevederile directivelor europene în domeniu.
De asemenea, Ghidul conţine exemple ilustrative pentru verificarea cunoştinţelor candidaţilor în următoarele domenii: contabilitate, fiscalitate, drept, audit, evaluarea economică şi financiară a întreprinderilor, doctrina şi deontologia profesiei contabile şi expertiză contabilă.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 July 2014 - 10:56 AM
post completat pt a putea fi pus in newsletter




#86 mihai_ddd

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 July 2014 - 10:33 PM

Vezi postareaaliceM, la 16 July 2014 - 10:26 AM, a spus:

Buna Mihai!
Eu am cumparat: Initiere in evaluarea intreprinderii, Expertiza contabila si m-am apucat de evaluare ca e mai usoara,vorba Irinei(irina_helena). Azi merg sa imi iau Audit si Doctrina si deontologie, apoi ghidul cand apare. M-am mai uitat pe net la probleme de prin anii trecuti. Sincer sunt cam in urma cu invatatul, dar sper sa recuperez. Te-ai inscris la cursuri?
Da, m-am inscris la cursuri, am cumparat si cartile mai putin ghidul care am vazut ca a aparut. Cu invatatul sint si eu in urma... ...

Aceasta postare a fost editata de mihai_ddd: 25 July 2014 - 10:35 PM




#87 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 27 July 2014 - 03:36 PM

Stie cineva daca s-au dat in alti ani subiecte la conta din contabilitatea institutiilor publice si a celor de credit?
Voi ati parcurs si aceasta parte a materiei?



#88 andreeasz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 July 2014 - 10:50 AM

buna!
Va doresc bafta la invatat tuturor.
Vroiam sa va spun ca a aparut Ghid-ul Ceccar editia 2014 in Bucuresti.
la voi cum merge invatatul? Cum stati cu materia? Eu sunt intr-un mic impas. Nu prea mai pot asimila, invat pt. el din luna martie, dar parca am momente in care ma panichez ca imi dau seama ca se apropie.
Va doresc spor!



#89 Maya C.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 30 July 2014 - 08:53 AM

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu o informatie.As dori sa dau examenul de acces la stagiu in 2015 insa nu inteleg ce reprezinta acel tutore care te supravegheaza pe perioada stagiului: trebuie sa cunosti un ex pert contabil care sa te primeasca in stagiu sau esti repartizat de catre cei de la Ceccar catre un tutore?

Multumesc mult si va doresc spor la invatat!



#90 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 30 July 2014 - 09:09 AM

Vezi postareaMaya C., la 30 July 2014 - 08:53 AM, a spus:

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu o informatie.As dori sa dau examenul de acces la stagiu in 2015 insa nu inteleg ce reprezinta acel tutore care te supravegheaza pe perioada stagiului: trebuie sa cunosti un ex pert contabil care sa te primeasca in stagiu sau esti repartizat de catre cei de la Ceccar catre un tutore?

Multumesc mult si va doresc spor la invatat!
Ambele variante sunt adevarate.

Aceasta postare a fost editata de irina_helena: 30 July 2014 - 09:14 AM




#91 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 30 July 2014 - 09:21 AM

Vezi postareaandreeasz, la 28 July 2014 - 10:50 AM, a spus:

Nu prea mai pot asimila, invat pt. el din luna martie, dar parca am momente in care ma panichez ca imi dau seama ca se apropie.

Nu ai de ce sa te panichezi. Toti avem emotii ca asa e la examen! Daca stii ca ai dat tot ce ai putut, nu ai de ce sa te ingrijorezi. De asimilat si eu mai am momente cand nu mai am randament si parca nu mai stiu nimic. Dar, am mai trecut prin asta in facultate si stiu ca pana la urma m-am mobilizat. Iau o pauza de o zi-doua pentru revigorare si apoi o iau de la capat.
Capul sus si continua!



#92 dannaa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 August 2014 - 04:24 PM

BAFTA TUTUROR !



#93 alexa27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 August 2014 - 03:31 PM

Buna tuturor!

Sunt Alexandra din Constanta. M-am apucat sa fac exercitiile la contabilitate.... Sper sa am timp sa fac toate probleme.
Are cineva in format electronic subiectele rezolvate de la sfarsitul ghidului pentru materiile:audit,evaluare, doctrina, drept si experiza?
Spunea cineva pe forum ca le gasim pe net rezolvate, am gasit ceva dar nu era ce trebuie. Multumesc si ne vedem la cursuri!
Spor la invatat! Voi cum va descurcati?



#94 floriderai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 August 2014 - 10:28 AM

Buna Alexandra , gasesti raspunsurile ,sa vad daca pot sa le pun si eu inca o data. Sper sa te ajute.

Fisiere atasate





#95 alexa27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 August 2014 - 11:28 AM

Va multumesc.

O saptamana excelenta!



#96 mionelia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 August 2014 - 02:38 PM

:huh:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de mionelia: 05 August 2014 - 02:43 PM




#97 pi_dora

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 August 2014 - 05:18 PM

Imi cer scuze ca intervin. M-am uitat de exemplu la subiectele de la expertiza publicate putin mai sus si am vazut ca sunt multe intrebari care nu se regasesc in cartea de acces din 2014. Eu am intrebat azi la Ceccar Oradea di mi s-a spus ca la examen se vor da strict probleme din cartea de acces. Sa inteleg ca in alti ani s-au dat acele intrebari.? Multumesc.



#98 floriderai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 August 2014 - 07:02 PM

probabil , eu le-am luat tot de aici .verifica si aici , eu m-am iutat la primele intrebari si sunt aceleasi, dar nu am verificat tot.

Aceasta postare a fost editata de floriderai: 05 August 2014 - 07:12 PM




#99 floriderai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 August 2014 - 07:14 PM

Vezi postareafloriderai, la 05 August 2014 - 07:02 PM, a spus:

probabil , eu le-am luat tot de aici .verifica si aici , eu m-am iutat la primele intrebari si sunt aceleasi, dar nu am verificat tot.
din pacate nu pot atasa , am pus mailul meu mai sus , astept sa-mi scri si iti dau pe mail



#100 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 05 August 2014 - 07:35 PM

Pentru cei ce au reusit sa cumpere cartea cu probleme din anul 2014, poate sa zica cate probleme sunt la fiecare materie? Sunt curioasa daca sunt modificari ca nr de probleme in carte fata de cea din 2013. Pe site-ul Ceccar am observat ca tematica difera un pic.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL