Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediul de maternitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Concediul de maternitate

indemnizatie crestere copil
56 replies to this topic

#1 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 02 January 2014 - 01:00 PM

Buna ziua! Am o situatie cu care nu m-am confruntat pana acum si nu stiu cum sa procedez referitor la concedii nici de maternitate si nici de boala. Salariata mea este insarcinata in luna a saptea si peste putin timp trebuie sa intre in pre si postnatal. Ce trebuie sa fac in aceasta situatie? Am citit ca se suspenda CIM, adica salariata nu va mai intra in statul de salarii? Atunci cum ii calculez indemnizatia de maternitate?

Am mai citit ca un exemplar din concediu se duce la casa de sanatate. Ce acte mai trebuie duse acolo?
Mai trebuie sa fac ceva?

Va multumesc!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#2 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 02 January 2014 - 04:15 PM

Buna,

Concediul de sarcina si lauzie - maternitate- nu duce la supendarea contractului de munca. Contractul de munca se suspenda, daca ulterior salariata intra in CIC (concediul de ingrijire si crestere copil).

Concediul de sarcina silauzie se acorda pentru o perioada de126 zile calendaristice din care cel putin 42 de zile calendaristice dupa nasterea copilului.

Cuantumul lunar brut al concediului este de 85% din salariul brut si este suportat integral din FNUASS.

Ce contributii si impozite platim? Ma usor e de spus doar ce se plateste: contributie la CAS(baza de calcu este 35% din salariul mediu brut pe economie corespunzator zilelor lucratoare) si contributia la accident (baza de calcul salariul minim pe economie). Nu se plateste impozit pe salarii nu se platesc alte contributii.

Acum daca sunteti in situatia in care valoarea indemnizatiei de matarnitate este mai mare decat contributia la CCI atunci va trebui sa intocmiti dosarul de recuperare. Va recomand sa va inforamti la Casa de sanatate la care va trebui sa depuneti dosarul de actele necesare deoarece variaza de la casa la casa (unele case vor mai multe documente).

In principiu avem urmatoarele:
- cererea tip 2 ex.
- D112 + anexa A1.1 in copie
- concediul medical exemplarul roz completat
- fisa sintetică pentru concedii si indemnizatii din ianuarie 2006 până în prezent de la Administratia Financiara- Cont 439 (numai pentru prima luna, daca aveti de recuperat mai multe luni la rand nu mai e nevoie in fiecare luna).

Termenul de depunere 90 de zile de la data la care treuie sa depuneti D112 aferent lunii in care aveti de recuperat.




#3 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 02 January 2014 - 05:39 PM

Multumesc! Are salariul minim pe economie (nu cred ca mai trebuie recuperat ceva) si optiunea pt d112 este lunara. Deci daca imi aduce certificatul medical pentru luna februarie trebuie sa-l depun in martie?

Aceasta postare a fost editata de delgado: 02 January 2014 - 05:47 PM

Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#4 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 03 January 2014 - 06:07 PM

Daca concediul medial este aferent lunii februarie aveti termen de depunere de 90 de zile incepand din 25 martie 2014.

Aceasta postare a fost editata de bogdan_p: 03 January 2014 - 06:07 PM




#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2014 - 07:05 PM

In leg. cu acest termen de 90 zile aferent depunerii dosarului pt. recuperarea sumelor FNUASS, eu am niste observatii, dupa o lunga (si, sper, utila) scotocire prin legislatia aferenta CM.
Credeti-ma ca am citit cu atentie articolele de lege implicate si am ajuns la urm. concluzie : referirea la termenul de 90 zile pt solicitarea indemnizatiei se face privitor la salariat, NU la angajator !!

art. 40 din OUG 158/2005 (actualizat prin ord. 36/2010) se refera la salariat si este pus in practica prin art. 82 din ordin 60/32/2006 (norme la oug 158/2005) - art. 82 fiind modificat prin ordin 430/470/2010 - oper. prin care s-a inlocuit termenul de 3 ani cu cel de 90 zile !!

OUG 158/2005,
ART. 39 (il mentionez doar pt context !!)
(1) Indemnizatiile se achita beneficiarului, reprezentantului legal sau mandatarului desemnat prin procura de către acesta.
(2) Indemnizatiile cuvenite şi neachitate asiguratului decedat se platesc sotului supravietuitor, copiilor, parintilor sau, în lipsa acestora, persoanei care dovedeste ca l-a ingrijit pana la data decesului


Art. 40. - (1) Indemnizatiile pot fi solicitate pe baza actelor justificative, in termen de 90 de zile de la data de la care beneficiarul era in drept sa le solicite.
------------------------------
Alineatul (1) a fost modificat prin punctul 10. din Ordonanta de urgenta nr. 36/2010 incepand cu 26.04.2010.

(2) Cuantumul indemnizatiilor solicitate potrivit alin. (1) se achita la nivelul cuvenit in perioada prevazuta in certificatul medical.
Punere in aplicare Art. 40. prin Norma de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr60/32. din 27/01/2006, actualizata :
Art. 82. -
Indemnizatiile pot fi solicitate, pe baza actelor justificative, in termen de 90 zile de la data la care beneficiarul era in drept sa le solicite. Cuantumul indemnizatiilor astfel solicitate se achita la nivelul cuvenit in perioada prevazuta in certificatul medical.

http://www.cmbihor.r...58_din_2005.pdf

mai mult, la CAS nu se solicita indemnizatia, ci numai diferenta dintre indm. resp. si ctb. de 0,85% concedii si indm. aferenta lunii respective !! ori in art. mentionate mai sus - la care si casele de asig. de sanat. tot fac referire - apare doar cuvantul "indemnizatie", NU "diferenta" !! asta imi intareste convingerea ca e vb despre un termen al salariatului fata de angajator si NU de cel al angajatorului fata de casa de sanatate !!
parerea mea este ca ACEST TERMEN de 90 zile ESTE PRELUAT ABUZIV DE CATRE CASELE DE SANATATE !
fir-ar sa fie, legiuitorului i-a fost f. greu sa scrie clar de cand curge acest termen pt angajator !! pfffuu... :sad:

alte pareri, va rog ?

aici gasiti baza legala detaliata. Fisier atasat  New Microsoft Word Document.doc   31K   23 downloads,



#6 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 21 February 2014 - 06:42 PM

Sunt in situatia in care o angajata, avand primul loc de munca la un spital de stat si al doilea loc de munca la firma de care ma ocup eu, fiind rezidenta, a intrat deja in concediu de maternitate. Problema e ca nu a primit inca certificatul de concediu medical, doctorul de familie i-a spus ca i-l da la sfarsitul lunii, pentru luna februarie - primul certificat era gresit si a trebuit refacut.
Salariata m-a instiintat acum 2 zile ca urmeaza sa intre in concediu de maternitate de luni, desi in mod normal ar fi trebuit sa intre de la inceputul lunii februarie, la spitalul unde are contractul de munca cu norma intreaga a intrat in concediu de maternitate incepand cu 1 februarie. Avand in vedere ca la mine e al doilea job, cu norma de 3 ore pe zi, eu nu am cum sa depun certificatul de concediu medical, exemplarul roz mergand la angajatorul unde salariata are norma intreaga.
Eu cum procedez in acest caz? Am solicitat salariatei o copie dupa acest certificat de concediu medical, insa mi-e destul de clar ca nu ma ajuta cu nimic.
Trebuie sa-i platesc 85% din media ultimelor 6 luni, dar nu cred ca am cum sa recuperez acesti bani de la Casa de Asigurari. Luni merg la Casa de Asigurari pentru lamuriri, insa as aprecia daca cei care cunosc raspunsurile intrebarilor si dilemelor mele m-ar ajuta sa dorm linistit weekendul acesta.



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2014 - 10:47 PM

Iti trebuie o copie a certificatului.

Este bine oricum sa mergi si la casa, ca la noi fiecare judet este cu "obiceiurile" lui.



#8 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 21 February 2014 - 11:33 PM

Mi-era asa de dor de stat la coada la Casa de Asigurari... oricum, depun dosarul doar ca sa fie depus, din cate am inteles, banii ii primesc candva, cand vor ei.
Din cate am inteles, pentru indemnizatia de concediu medical nu se platesc decat asigurarile sociale de sanatate.



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2014 - 11:17 AM

Depinde de casa, poti sa-i primesti intr-o luna, poti sa-i primesti in 4. De primit ii primesti cumva :))

N-ai inteles bine, se retine/plateste CAS (pensii) calculat la 35% din salariul mediu si fond accid.munca.
Nu intra in veniturile salariale , nu sunt impozabile.



#10 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 09 March 2014 - 11:28 AM

Intre timp am primit copia certificatului medical, cu mentiunea conform cu originalul, semnata si stampilata de medicul de familie care a eliberat concediul medical.
Am totusi multe nelamuriri legate de calculul concediului medical. Spuneti mai sus: "se retine/plateste CAS (pensii) calculat la 35% din salariul mediu si fond accid. munca".
Daca salariata are salariul minim pe economie, adica 320 RON, aferente celor 3 ore lucrate zilnic, eu calculez CAS la 320 RON sau la 35% din salariul mediu? Daca as calcula CAS la 35% din salariul mediu suma de plata ar fi mult mai mare decat in cazul calculului aferent sumei de 320 RON. Fondul accidente de munca la ce suma se calculeaza?
Mai departe, indemnizatia de concediu medical o suport eu si urmeaza sa o recuperez de la casa de asigurari de sanatate sau se plateste din FNUASS? Daca se plateste din FNUASS, cumva eu nu mai platesc aceasta contributie si diferenta o platesc, dar urmeaza sa o recuperez de la casa de asigurari de sanatate?

Aceasta postare a fost editata de cristian nastase: 09 March 2014 - 11:34 AM




#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 March 2014 - 09:53 AM

Se calculeaza CAS (pensii) si AMBP (fond acc.de munca):

CAS contr.indiv : 10,5% calculat la 0.35*sal.mediu * (zile CM/zile luna) .... adica pentru nr.de zile de concediu
CAS contr.societ: 20,8 la aceeasi baza de calcul

AMBP : 0.1xxx% calculat la 1 sal.minim * (zile CM/zile luna)

Toate aceste contrib. sunt platite de persoana, resp. societate.

Concediul de sarcina se suporta din prima zi de catre fond (atentie se suporta din fondul pt. concedii si indemnizatii, nu din contributia la sanatate!) si se scade din contributia datorata pentru luna respectiva.
Daca val. concediului este mai mare decat contributia din luna, diferenta o recuperezi de la CCI.


PS: Da, sumele ies mai mari daca are contract partial si sal. minim :)) Este o aberatie in lege (si nu este singura aberatie la contributii).
Poti ajunge sa-i iei TOTI banii pentru CAS daca are contract partial cu 1 ora! Iar daca ar avea 3 ore/saptamana ... vine cu bani de acasa :)))



#12 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 11 March 2014 - 11:05 AM

Cand spui salariu mediu, te referi la salariul mediu pe ultimele 6 luni sau salariul mediu pe economie, adica 2298 lei?



#13 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 March 2014 - 01:21 PM

2298



#14 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 11 March 2014 - 10:12 PM

Am facut calculele:

CAS angajat este 10,5% din 804,3, adica 84,45 lei
CAS angajator este 20,8% din 804,3, adica 167.29 lei
Accidente de munca si boli profesionale este 0,196% din 850,adica 1,67 lei
Deci angajatei i se retin 84,45 lei din salariu, adica 320 lei si ramane cu un rest de plata de 235,55 lei, din care o parte se compenseaza cu FNUASS si restul se restituie de catre casa de asigurari, candva.
Angajatorul plateste 167,29 lei CAS si 1,67 lei contributia la fondul de accidente de munca si boli profesionale.



#15 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 March 2014 - 01:51 AM

Cu o observatie:
Fondul iti da val.concediului , adica 272lei (85% din 320) ... aceasta este suma conc.de sarcina la care are dreptul salariata.

PS: iar angajata va primi 188 lei ( 272-84 )
PS2: Contributiile se rotunjesc la leu in final (fiecare din ele), asa spune legea.

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 13 March 2014 - 01:51 AM




#16 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 13 March 2014 - 10:23 AM

Multumesc pentru ajutor, acum trebuie doar sa ma prind cum completez rubricile aferente din declaratia 112.



#17 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 31 March 2014 - 10:12 PM

Buna seara! Va rog sa-mi spuneti daca urmatorul calcul de conceiu matermal e ok. Specific ca salariata a intrat in concediu la 1 martie din care doua saptamani prenatal (pt. ca pe 15 martie a nascut).
Total salarii brute in ultimele 6 luni (sept-febr)= 5000 ron
Total zile lucratoare = 126
Media zilnica 5000/126 = 40
Acum calculul pe luna martie a concediului maternal
40 x 21(zile lucr.) x 85% = 714
2298 x 35% = 804,3 x 10,5% = 84
714 - 84 = 630 ron drepturi salariale.

Care este suma de recuperat de la casa de asigurari?
Salariata a primit un cerificat medical de la 01.03.2014 pana la 31.03.2014. Deci lunar va primi cate un formular pana se vor epuiza cele 126 zile calendaristice aferente cocediului maternal. In aprilie va trebui sa duc la casa dosarul pentru concediu. Acest dosar se va face lunar? Pana la ce data trebuie depus?
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#18 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 05 April 2014 - 10:00 PM

Am rezolvat cu calculul, adica am bagat in program datele si mi-a calculat singur tot.

As avea alta nelamurire si mai precis, contributiile de platit aferente statului de plata difera de ceea ce e de plata aferent declaratiei 112. Adica in declaratia 112 e scazuta contributia la concedii si indemnizatii. Specific ca pe statul de salarii sunt mai multi angajati si intreaga suma CCI e scazuta in 112. Pe stat e de plata in total 950 iar in declaratie e de plata 939. Oare asa trebuie sa fie? Foile de varsamant le fac pe 950 sau 939? Va multumesc!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2014 - 11:37 AM

este corect sa fie dif. fiindca in decl. se trec obligatiile de plata efective si cum tu ai sa dai statului, iar statul are sa-ti dea tie, in D112 o sa apara doar dif. dintre ele (sumele se compenseaza).

vei vira ce scrie in D112 fiindca ea se inreg. in sistemul ANAF - de acolo iti apar datoriile in fisa pe platitor. :smile:
analog se intampla si cand ai sume de recuperat de la Casa de Sanatate, vei face cererea de rambursare numai pt dif. dintre ce iti datoreaza ei si fd. de concedii si indemn. pe care il datoreaza firma statului.

aici te poate ajuta mult un prg. bun de conta - eu folosesc Saga si, practic, imi face tot; e super - calc. totul corect si scoate inclusiv cererile de rambursare. deci ma scuteste de multa munca ! :biggrin: am recuperat sumele de la CASMB ( vreo 13.700 ron) pe baza docum. si calc. facute de Saga - nu a trebuit sa modific absolut nimic din ce a scos prg. asta ! daca ii bagi date corecte, iti da totul corect !
poate si alte prg. fac la fel ...



#20 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 07 April 2014 - 02:40 PM

Va multumesc mult pentru intelegere si lamuriri! Si eu am un program destul de bun si complex pt. activitatea pe care o desfasor (cabinet medical).Tot asa am procedat si eu adica am bagat datele si mi-a calculat tot inclusiv cererea de rambursare si centralizatorul (anexele 4 si 5). Nelamurirea mea era diferenta de plata dintre statul de salarii si ce imi aparea de plata in d112, pentru ca pana acum ce era de plata pe stat era si in d112. Acum m-am linistit! O zi buna sa aveti! :smile:
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL