Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediul de maternitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

Concediul de maternitate

indemnizatie crestere copil
56 replies to this topic

#41 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2016 - 04:48 PM

Cu drag si multa bafta ! :smile:



#42 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 20 October 2016 - 09:14 PM

Vezi postareaAdelinaS, la 20 October 2016 - 09:43 AM, a spus:

Valoare medical brut= 126 zile* 50 lei/zi*85%=5355 lei

Iar calculezi gresit valoarea indemnizatiei folosind numarul de zile ale CM, si nu ale celor lucratoare din cadrul lunii pentru care faci plata indemnizatiei (pentru ca da, probabil ai vrut sa faci un calcul la modul general, dar se calculeaza indemnizatia pe fiecare luna in parte, nu pe CM intreg, deoarece indemnizatia o platesti lunar salariatei).

In fine, a gasit timp Otilia inaintea mea si a facut calculele exact, multumim.




#43 AdelinaS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 20 October 2016 - 10:17 PM

Din pacate, si a doua oara am gresit, luand in calcul zilele calendaristice de medical si nu pe cele lucratoare din cadrul perioadei de concediu de maternitate. Am realizat cand am vazut calculul Otiliei. Scuze! :sad:



#44 simonavasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 August 2017 - 09:25 PM

Buna ziua,
Referitor la concediul de 42 zile de lauzie, daca am nascut pe 22iunie concediul de lauzie se calculeaza incepand cu 23iunie? asta insemnand ca va lua sfarsit pe data de 3 aug.?



#45 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 August 2017 - 08:43 AM

Daca ai de luat cele 42 de zile (minim), da.

Concediul de sarcina si lauzie poate avea maxim 126 de zile, din care cel putin 42 trebuie sa fie dupa nastere.
Adica poti lua 26 inainte si 100 dupa, de exemplu.



#46 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 29 January 2018 - 10:36 AM

Buna ziua,

Sper sa postez bine in legatura cu CIM partial si concediu sarcina si lehuzie.
Am o salariata cu norma partiala, in afara functiei de baza.
In luna februarie urmeaza sa nasca, iar contractul este incehiat pe perioada determinata.
A facut cererere de incetare a contractului de munca inainate de expirarea termenului pentru care a fost incheiat si nu mi- a adus nici un concediu medical, nu m -a anuntat ca ar avea luat concediu medical (cred ca l-a dus unde are functia de baza).

Nu imi raspunde la telefon, eu am voie sa -i incetez contractul daca are concediu medical la celalalt angajator?

Va multumesc!



#47 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2018 - 12:20 PM

Evident ca da, cata vreme nu a informat firma IN SCRIS despre situatia ei medicala, deci NU este pbl. voastra faptul ca ea se afla in concediu de sarcina si lauzie.
Mai mult, daca a cerut, tot in scris, incetarea CIM (presupun ca de comun acord, art. 55, lit. b), atunci ii poti inchide ctr. fara pbl. :smile:



#48 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 30 January 2018 - 10:05 AM

Buna ziua,
Sper ca postez unde trebuie si va rog din suflte sa ma ajutati.



Am o salariata, cu cim partial de 5 ore/saptamana, in afara functiei de baza.
In luna februarie ar trebui sa nasca, insa nu stiu daca acum este in concediu medical sau mai lucreaza.
Contractul de munca poate inceta in acest moment, cu acordul partilor ? Sau poate fi suspendat co acordul partilor sau din lipsa de activitate ?
Mentionez ca desfasoara activitate de predare in invatamant, iar acum este vacanta si de obicei noi suspendam contractele de munca la acesti colaboratori pe timpul vacantei (raman doar profesorii cu norma de baza in unitatea noastra).
Nu stiu daca la celalat loc de munca are concediu medical , nu a anuntat nimic.

O sa platesc si eu concediu medical , avand in vedere norma partiala ? Sau poate fi incetat/suspendat acest contract?

Va multumesc!



#49 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 30 January 2018 - 10:26 AM

Va multumesc!

Am uitat sa precizez ca salariata este angajata din octombrie , iar intre19 dec. 2017 -15 ianuarie 2018 a avut suspendat CIM. Nu are stagiul de cotizare de 6 luni, deci nu pot sa -i platesc concediul medical.

Multumesc din suflet!



#50 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 January 2018 - 10:47 AM

Pai daca are alt loc de munca inseamna ca teoretic aduna lunile de stagiu (de acolo), interesanta speta :

Lucrezi intr-un loc, apoi iti iei 4 locuri de munca cu timp partial si primesti CM de la toate patru, calculate toate pe baza aceleasi contributii :laugh:

PS: CM pentru sarcina il plateste casa (adica o sa-l recuperezi de la ei)
PS2: daca a avut supendare pana pe 15, cum se face ca nu stiti inca daca a venit sau nu?



#51 TinaS.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 January 2018 - 11:34 AM

Buna ziua,

Va rog sa aveti amabilitatea de a ma ajuta intr-o problema legata de concediul medical pentru sarcina si lauzie, pe luna ianuarie 2018. Am o salariata care este in concediu medical din decembrie 2017, am calculat conform legislatiei in vigoare atunci, concediul medical corect, declarat in D112, totul bine! Problema mea este acum, in ianuarie 2018, are iarasi concediu medical, cum calculez concediul in continuare? care este cota de CAS pe care o iau in considerare pe ianuarie 2018, cea de 25%? desi baza salariului ei este din cele 6 luni ale anului 2017(iulie- noiembrie 2017),si fiind pe salariul minim, concediul pe luna ianuarie se micsoreaza avand in vedere cresterea cotei de CAS.Iar contributia de garantare a muncii o voi calcula la minimul din 2018, de 1900 lei?

Va multumesc pentru atentia acordata!



#52 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 30 January 2018 - 03:11 PM

Aici apar 2 probleme.
Referitor la bazele folosite pt. CM am amintit de ele in topicul Modificari la Concedii medicale 2018. Evident ca angajatul pierde (mira pe careva) din doua motive o data cresterea salarului mediu in 2018 deoerec cuprinde si contributiile mutate de la angajator la angajat (adica este cresterea mai mare decat in anii precedenti) si evident datorita cresterii procentului la CAS. Nu cred ca cei care au facut (sau comandat) modificarile vor modifica ceva in sensul unei eventuale indexari a bazelor din 2017.
A doua problema legata de calculul CAS la nivelul salarului minim este discutabila deoarece acest lucru se refera la salarul minim proportional cu zilele lucrate ceea ce nu este cazul la Concediile medicale.



#53 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 31 January 2018 - 10:39 AM

Cererea de suspendare a CIM a fost facuta pe perioada 19 dec. 2017-15 ian 2018.
A venit o zi la servici in 16 ianuarie , cand a avut ore de predare si a lasat cererea de incetare CIM incepand cu 1 februarie, cu acordul partilor.

In rest nu stiu nimic, daca a nascut sau are concediu medical la celalat loc de munca.

Va multumesc pentru raspunsuri!

Aceasta postare a fost editata de Miutza: 31 January 2018 - 10:40 AM




#54 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 31 January 2018 - 10:55 AM

Am uitat sa precizez ca stagiul de cotizare este intre 23 octombrie 2017-31 ianuarie 2018, cu suspendare a CIM intre 19 dec.2017-15 ian. 2018. Nu are 6 luni stagiu de cotizare, adunand zilele lucrate sunt 50 zile . Nu ar avea dreptul la Concediu medical platit conform noii legislatii?

Va multumesc!



#55 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 January 2018 - 02:05 PM

Ti-am mai spus ca pentru stagiul de cotezare se aduna (teoretic) perioadele din urma (indiferent de cati angajatori a schimbat).
Daca ea a cotizat la alt loc de munca inseamna ca aduna (impreuna cu zilele de acolo) suficiente zile.

Daca nu iti aduce adeverinta ca a fost asigurata atunci nu-i poti plati CM.



#56 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 01 February 2018 - 08:51 AM

Multumesc!
O zi excelenta va doresc !



#57 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 26 February 2018 - 01:45 PM

Buna ziua,,


Revin cu o intrebare legata de CIC si completarea adeverintei pentru o angajata cu CIM partial, in afara functiei de baza.
Salariata a lucrat in perioada oct. 2017-ianuarie 2018 . La 1.02.2018 a incetat contractul prin acordul partilor. Nu a adus concedii medicale, cred ca le-a depus la locul de munca unde are functia de baza.

Trebuie sa -i elberez adeverinta pentru CIC pentru lunile lucrate la noi.

Referitor la indeplinirea conditiilor de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, la rubricile :
-a beneficiat de indemnizatie de maternitate in perioada: ...
-cele 42 de zile de concediu de lauzie se indeplinesc in data de:..

-Se aproba concediul pentru cresterea copilului incepand cu data de:...........
voi lasa datele necompletate, intrucat noi nu am platit Concediu medical, contractul a incetat si ea a nascut in luna februarie.

E corect rationamentul meu?

Voi completa doar capitolul II referitor la veniturile realizate.

Va multumesc !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL