Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA la incasare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

TVA la incasare


53 replies to this topic

#41 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 August 2015 - 08:11 PM

Pe factura nu se trece valoarea tva-ului ramas la incasare, se trece doar regimul de tva daca se aplica "la incasare".

Dar, cum ti-a spus si Otilia, nu te opreste nimeni sa treci separat sumele de tva pe timpuri de exigibilitate. Pe factura poti trece orice informatii suplimentare, chiar si prognoza meteo pentru urmatoarele 24 de ore :laugh: .

PS: Cand spui "se trece" te referi la completarea facturii, nu la contarile rezultate, eu asa am inteles.
Pentru contari este alta discutie, se conteaza :
-teoretic separat (se dubleaza inregistrarile)
-practic toate sumele pe tva la incasare (adica mai simplu dpdv al inregistrarilor), pentru ca oricum incasarea numerar genereaza exigibil in aceeasi zi.



#42 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 18 October 2015 - 10:26 AM

In situatia in care un platitor de tva la incasare ,achizitioneaza o factura de la furnizor fara tva ,dar cu specificatia tva cu drept de deducere,isi poate deduce tva-ul?..cum?
-Cum se inregistreaza in contabilitate factura furnizorului?..
-Se face registru separat pt.acesti furnizori?




#43 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 19 October 2015 - 02:41 PM

Buna ziua!

Sper ca am fost destul de explicit..

Ma poate ajuta cineva?
Nu imi este clar daca suma de tva se poate deduce sau nu..este vorba de o factura furnizori ptr.servicii turistice,si pe factura nu apare trecut tva-ul,ci doar specificatia "tva cu drept de deducere" .
Am inteles ca in anumite situatii acest tva s-ar putea deduce...nu stiu daca in acest caz se poate

Multumesc mult!



#44 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 October 2015 - 12:24 PM

Ca o regula de baza, nu poti deduce un tva care nu exista pe factura.
(Asta nu inseamna ca daca este trecut tva-ul, atunci il si deduci :laugh: )

Nu prea inteleg specificatia din factura (tva scutit cu drept de deducere mai inteleg, exista in CF dar altfel...!) ... dar se refera la agentie dreptul de deducere, nu la client !!!

Nu cumva are regim special? In acest caz, nu are voie sa treaca tva-ul pe factura si bineinteles ca nici clientul nu deduce.



#45 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 20 October 2015 - 12:52 PM

Multumesc mult de tot!

Nu prea imi este clar!
..am gindit si eu cum spui ,ca este vb.de o specificatie la nivelul furnizorului care emite factura,dar daca el a emis-o...m-am gindit ca indicatia "cu drept de deducere""..foloseste clientului???!!!...furnizorul ce sa-si deduca?

Este vb.de o agentie de turism,probabil ca este cu regim special,... pe factura nu are trecut tva,dar are si specificatia de mai sus trecuta in capul facturii!!.
Nu am m-ai avut asemenea facturi,...si m-ai bine sa intreb!!!

In orice caz,logic...eu nu deduc...fiindca nu am trecut tva pe factura!!!



#46 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 October 2015 - 09:59 AM

Pai de ce nu-i suni, sa te lamuresti? Intreaba-i daca au regim special.
Daca au regim special, ar fi trebuit sa treaca pe factura asta.

PS: De amorul artei, daca a lucrat cineva cu aceste cazuri: Oare cum ar arata un bon fiscal la asemenea agentii (ca daca treci treci cota 0 nu este prea corect, este cota 24% doar ca baza de calcul pt. agentie este alta!)



#47 dana02

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 February 2016 - 06:33 PM

Buna ziua. Am urmatoarea problema. firma infiintaya in anul 2013, se inregistreaza in scopuri de TVA in 2013, dar nu apare in regitru persoanelor care aplica TVA la incasare, Intrebare: Trebuia depus 097? sau se incadra la exceptie, persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in cursul anului calendaristic sunt inregistrate din oficiu de catre organele fiscale competente. Multumesc. Va rog daca se poate sa-mi spuneti si baza legala.



#48 Miha2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2016 - 10:53 PM

Buna seara,
As vrea sa ma ajutati cu un TVA la incasare; este prima data cand lucrez cu asa ceva si nu ma descurc deloc. Am preluat incepand cu 01 ianuarie un client nou care este platitor de TVA la incasare.Conform jurnalelor de vanzare si cumparare am urmatoarele sume:
In jurnalul de vanzari baza 10488 tva 2475 , TVA neexigibil 17133 ( conf jurnal)
jurnal de cumparari baza 20447 tva 4232, chelt deductible 50% baza 531 tva 106 din care am inteles ca trebuie sa evidentiez doar 53 lei iar ceilalti 53 lei sa ii trec pe cheltuiala nedeuctibila, tva neexigibil (TP) 1214. Cand am incercat sa dau inchidere de tva , mi-aparut pe ecran un mesaj care imi spunea ca sunt difente intre tva facturi preluate si cont 4428 si mi-a facut programul regularizarea automat 4428TP- 4426 cu 201,62 lei si 4427- 4428 TI cu -240.01 lei si 4424-4426 cu 1467 lei. In balanta de verificare se regasesc toate aceste sume mai putin regularizarile facute de program iar, in decontul de tva dupa ce ii dau preluare date imi peria toate aceste date dar la tva de recuperat imit apare 1909 lei . Va rog frumos imi puteti explica cum este corect, Mentionez ca folosesc programul Saga.Va multumesc mult.



#49 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 February 2016 - 11:01 PM

Sincer n-am inteles mare lucru din amestecatura descrisa de tine.

Daca ai diferente intre 4428 din jurnal si cel din balanta , inseamna ca ceva s-a intamplat sau au fost inregistrari gresite candva sau au aparut modificari din diverse motive...etc
TVA-ul neexigibil din jurnal (aferent facturilor neincasate/platite) trebuie sa fie egal cu cel din soldul 4428 din balanta.



#50 Miha2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2016 - 11:24 AM

Da asta stiu si eu; la mine diferentele provin de la decembrie sau cel putin asa scrie in mesajul primit de la saga. Soldurile lui 4428 ti si 4428 tp din jurnal corespund cu cele din balanta. Cred ca gresesc eu ceva in momentul in care completez decontul de tva pentru ca in balanta sunt preluate sumele din jurnale dar am diferenta la soldul lui 4424 in balanta am sold 1467 lei iar in decont am 1909 lei. Nu imi dau seama unde este gresit in balanta sau in decont? Va rog frumos imi puteti spune unde gresesc sau ce gresesc?




#51 Miha2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2016 - 02:01 PM

Nu ma poate ajuta nimeni?



#52 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2016 - 12:17 PM

in decontul de TVA, dif de 442 lei provine tocmai din acele regularizari (441 + inca 1 leu din rotunjiri), din cate inteleg eu.

deci, daca in balanta ai 4426 = 1467 lei si asa este corect sa fie, atunci trebuie modificat decontul introducand de mana regularizarile, astfel incat la final sa ai si in decont soldul lui 4424 ca in balanta.

dupa prerea mea, regularizarile ar fi :
- la livrari, ct. colectat 4427 = 240,01 (asta inseamna NC 4427- 4428 TI cu -240.01 lei, adica Rd 4427 pe minus)
- la achizitii, tva deductibil 4426 = - 201,62 lei ( asta inseamna NC 4428TP- 4426 cu 201,62 lei, adica Rd 4426 pe plus)
- inca 1 leu in plus tva deductibil, din rotunjiri (nu conteaza ca rotunjesti, pt 1 leu nu zice nimeni nimic)

ma rog, cam asa vad eu sumele, dar tu joaca-te cu cele 2 valori ( 240,01 si 241, 62) pana se potriveste soldul, adica creste manual tva colectat si scade-l pe cel deductibil cu sumele respective si o sa ajungi de la 4426 = 1909 lei, la 4426 = 1467 lei

listeaza NC facute de SAGA pt regularizari si indosariaza-le langa decont ca sa nu uiti ce s-a intamplat ... si ai rezolvat-o ! :smile:



#53 Miha2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2016 - 12:10 PM

Va multumesc mult. Asa m-am gandit sie eu dar nu eram sigura daca este corect sau nu ; este prima data cand lucerz cu tva la incasare si nu eram sigura de aceste inregistrari.
Inca o data va multumesc.



#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2016 - 10:28 AM

cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL