Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Neplatitor TVA factureaza catre UE si non-UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Neplatitor TVA factureaza catre UE si non-UE


8 replies to this topic

#1 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2014 - 02:40 PM

Incerc sa fac o SCHEMA dupa care sa ne orientam rapid :

Fie o firma ce desfasoara activitatea (des intalinita de mine): vanzari on-line de servicii electronice (prelucrare baze de date) in Romania, UE si non-UE.

Firma este Neplatitoare de Tva la intern (Romania) DAR inregistrata in ROI si in scop de Tva pentru Achiziti de bunuri intracomunitare si Servicii primite/prestate intracomunitare.

Daca Beneficiarul este persoana ne_IMPOZABILA
(adica nu desfasoara afaceri, activitati independente, cum ar fi: pers.fizica obisnuita, institutii de stat neinregistrate in scopuri de tva) :

1) din Romania => factura fara Tva, mentionand "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 sin Codul fiscal"

2) din UE => factura fara Tva, mentionand "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 sin Codul fiscal"

3) din afara UE => factura fara Tva, mentionand "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 sin Codul fiscal".



Daca Beneficiarul este persoana IMPOZABILA
(adica PFA, II, companie, firma, institutii de stat Inregistrate in scopuri de tva) :

4) din Romania => factura fara Tva, mentionand "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 sin Codul fiscal"

5) din UE, cu Cod valid de Tva => factura fara Tva, mentionand "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 sin Codul fiscal", pe factura se inscrie codul special pt.operatiuni intracomunitare, se intocmeste decl.390

6) din UE, fara Cod valid de Tva => factura fara Tva, mentionand "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 sin Codul fiscal", pe factura se inscrie codul special pt.operatiuni intracomunitarese, intocmeste decl.390

7) din afara UE => factura fara Tva, mentionand "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 sin Codul fiscal".



Este corect ? Completari ?



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 January 2014 - 04:41 PM

Mentiunile inscrise pe Factura sunt reglementate de CF- mentiunea pe care ai inscris-o pentru toate cazurile nu este necesara in toate cazurile
ART. 155 Facturarea
(19) Factura cuprinde in mod obligatoriu urmatoarele informatii:
l) in cazul in care este aplicabila o scutire de taxa, trimiterea la dispozitiile aplicabile din prezentul titlu ori din Directiva 112 sau orice alta mentiune din care sa rezulte ca livrarea de bunuri ori prestarea de servicii face obiectul unei scutiri;
m) in cazul in care clientul este persoana obligata la plata TVA, mentiunea «taxare inversa»;

pentru o firma neplatitoare de TVA din Romania care presteaza servicii electronice atat pentru persoane fizice cat si pentru persoane juridice, din UE cat si din afara UE trebuie analizat locul prestarii serviciilor cf. art. 133
- catre persoane impozabile si neimpozabile din afara UE si catre persoane neimpozabile din UE nu exista obligativitatea inregistrarea in scopuri de TVA intracomunitar si inscrierii in ROI, factura se intocmeste fara TVA
- catre persoane impozabile din UE exista obligativitatea inregistrarii in scopuri de TVA intracomunitar si inscrierii in ROI, factura se emite fara tva




#3 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2014 - 11:56 AM

Deci, pentru vanzarile catre clientii din UE si non-UE

ce mentiune ar trebui sa contina factura referitor la scutirea de Tva ?


Daca clientul (persoana impozabila) din UE nu prezinta un cod Valid de Tva, trebuie sa emit factura cu TVA ? (daca am codul special de Tva intracomunitar ?)



#4 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2014 - 04:57 PM

Dupa cateva cautari, cred ca am mai clarificat ceva :



Daca Beneficiarul este persoana Ne_IMPOZABILA
(adica nu desfasoara afaceri, activitati independente, cum ar fi: pers.fizica obisnuita, institutii de stat neinregistrate in scopuri de tva) :

1) din Romania => factura fara Tva, mentionand "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 din Codul fiscal"

2) din UE => factura fara Tva, mentionand "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 din Codul fiscal din Romania"

3) din afara UE => factura fara Tva, mentionand "Neimpozabil cu TVA in Romanial".



Daca Beneficiarul este persoana IMPOZABILA
(adica PFA, II, companie, firma, institutii de stat Inregistrate in scopuri de tva) :

4) din Romania => factura fara Tva, mentionand "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 din Codul fiscal"

5) din UE, cu Cod valid de Tva si stabilit in UE => factura fara Tva, mentionand "Neimpozabil in Romania. Poate fi subiectul Taxarii Inverse", pe factura se inscrie codul special pt.operatiuni intracomunitare, se intocmeste decl.390

6) din UE, fara Cod valid de Tva (sau fara dovada ca este stabilit in UE) => se considera ca beneficiarul este NEimpozabil, factura fara Tva, mentionand "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 din Codul fiscal din Romania", pe factura NU se inscrie codul special pt.operatiuni intracomunitarese, NU se intocmeste decl.390

7) din afara UE => factura fara Tva, mentionand "Neimpozabil cu TVA in Romania".



Ce parere aveti ?

Aceasta postare a fost editata de dannad001: 15 January 2014 - 04:57 PM




#5 Cozak

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 January 2014 - 12:24 PM

Vezi postareadannad001, la 15 January 2014 - 04:57 PM, a spus:

Ce parere aveti ?

Am o obiectie la punctul 6) - SE INTOCMESTE 390 dar la cod tva furnizor se trece 0(zero).



#6 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2014 - 03:07 PM

"Schema" are in vedere Beneficiarii/Clientii unei firme din Romania (pentru vanzarile catre UE sau non-UE).

Pentru Achizitii, daca furnizorul nu are un cod valabil de Tva, in 390 codul respectiv nu se trece.
Poate facem o "schita" si pentru Achizitii.



#7 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2014 - 12:44 PM

Bună ziua, regulile se aplică și în cazul unui prestator de servicii de tip traduceri?

Clientul e din Spania, are un cod de TVA pe care VIES îl raportează ca invalid, dar registrul comerțului din Spania îl recunoaște. Cei de acolo mi-au spus că nu sunt înregistrați ca operatori intracomunitari.

Se facturează tot conform regulii nr. 4, având în vedere că nu e vorba de servicii electronice?

Cine plătește TVA-ul?
Firma spaniolă poate face tranzacții cu mine (eu fiind PFA din Romania)?

Mulțumesc.
NU sunt contabil.



#8 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2014 - 03:09 PM

Menționez că, în cazul firmelor cu cod de TVA verificabil pe VIES, emit factura fără TVA și scriu pe factură "Reverse charge according to directive 77/388 EEC article 28c" - asta e corect ?
NU sunt contabil.



#9 iflorin123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 02 February 2015 - 11:41 AM

Salut,
Am inteles ca din 2015, daca se emite factura de catre firma neplatitoare TVA pentru servicii IT, catre persoana fizica din UE, atunci se va factura cu TVA, valoarea TVA-ului fiind cea de la locul prestarii serviciului, adica cel din tara clientului.
Nu am articol de lege, doar am auzit asta de la cineva.

Poate cineva sa imi confirme sau sa ma corecteze?
Se mai aplica cele mentionate de dannad001 pentru 2015?
Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL