Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Programe declaratii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Programe declaratii

34 replies to this topic

#21 lorena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 August 2005 - 09:41 AM

ati vazut noua versiune a programului de pensii? poate ma lamureste Dl Manole de ce nu pot iesi normal din anexa 2 ,trebuie sa inchid tot programul pt a iesi din ea daca vreau doar sa o vad nu sa o modific!!



#22 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 August 2005 - 10:29 AM

clik pe inregistrare anexa 1.2 stanga sus!
cele bune sa s-adune!




#23 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 August 2005 - 11:35 AM

mai draga cornell, nu tine!

din intamplare sunt informatician si mie personal mi-ar fi rusine sa dau un astfel de mod de rezolvare, e o chestie de optiune profesionala personala!

eu am reusit sa folosesc programul fara probleme (deformatie profesionala dar eu CHIAR CITESC macar un pic manualele), dar mi-au iesit peri albi depanand pe altii care nu se descurca atat de bine cu foldere, dischete si alte calculatorisme. dupa ce ca ne omoara astia cu declaratiile, mai avem si factori stresanti suplimentari de la programatori. stiu nu doar o contabila care a instalat programul pt fiecare firma in foldere separate! unele instalari le-am facut chiar eu :? dupa ce am explicat jumatate de ora cum se pot evita, degeaba, omul vrea sa fie sigur ca nu greseste si cand are de scos in 10 min!

in prima luna de serviciu, proaspat absolventa, am invatat enorm de la colegii mei cei noi dar poate cel mai important a fost "sa faci in asa fel incat si portarul sa poata sa lucreze!". le multumesc si le urez de sanatate!
dupa cum am spus, tine de profesionalismul fiecaruia!

scuze pt divagari!



#24 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2005 - 12:49 PM

Am si eu o problema cu noul progrm de cas: am doi angajati cu norma intraega si unul cu 1/2 de norma (4 ore/zi). Pana acum in anexa 1.2 mi se prelua no mediu angajati de 2.5 si era ok, doar ca in aceasta versiune apar 3 angajati si ca atare mi se mareste contributia angajatorului (pt ca am salarii peste plafon...). S-a schimbat modul de calcul al contributiei si eu nu stiu sau e "din program"?

Va rog mult sa ma ajutati



#25 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 August 2005 - 01:34 PM

ai sa razi dar s-a schimbat povestea aia din codul muncii cu "proportional cu timpul lucrat", a disparut cu totul!

poate ar trebui sa cotrobaim prin lege sa vedem exact cum se calcula plafonul ala, cred ca prin norme :evil: era, dar pe alea nu s-a obosit nimeni sa le modifice.

oricum, programul e facut si cu el defilam chiar daca nu au modificat normele :x



#26 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 August 2005 - 02:03 PM

Incepand cu 1.07.2005, numarul mediu de asigurati reprezinta media aritmetica simpla rezultata din suma efectivelor zilnice de asigurati din luna respectiva, indiferent de tipul contractului individual de munca cu care sunt incadrati, exclusiv zilele de repaus saptamanal si de sarbatori legale, raportata la numarul total de zile lucratoare din luna, stabilit conform Legii nr. 53/2003.
La stabilirea numarului mediu de asigurati se iau in considerare numai perioadele pentru care se datoreaza contributia de asigurari sociale, conform legii.
NRM= Σ(NN+DD+SS) /Nr zile lucratoare din luna
Aceasta formula este valabila si pentru perioada 1.04.2001 –28.02.2003.
Pentru perioada 01.03.2003 – 30.06.2005 se pastreaza vechea formula de calcul.

ZICE ANEXA 1.4 LA NORME. O gasesti in manual daca intri caseta verde ce deruleaza informatti si la sfarsit apesi "aici"



#27 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 August 2005 - 02:38 PM

:shock:

cred ca programul s-a suparat pe mine ca nu-l plac si...
greu am dat de anexa 1.4, era pe site :P

am si eu o intrebare :?:
chestia asta cu modul de calcul al nr mediu a aparut in norme, publicate inmonitor?
pt ca, daca la majoritatea nu conteaza, la unii (laura de ex.) se modifica contributia angajatorului si peste ani nici nu vom mai stii ce au scris ei aici prin help-uri



#28 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2005 - 11:56 AM

multumesc, din pacate tot nu sunt lamurita...la o prietena programul "merge " ca si pana acum: adica 1.25 angajati...(1 contract normal si unul cu 2 ore /zi)...

atunci unde este problema?

si ce sa fac, declar de plata cu 5 milioane in plus? apoi trebuie sa virez inca 5 milioane!!!??sunt ceva bani totusi...



#29 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2005 - 12:12 PM

Am gasit o modalitate de a modifica nr mediu de angajati dar nu este total corecta: daca inregistrez 10 zile efectiv lucrate programul imi calculeaza 2.48 angajati! Dar pt iulie este imposibil ca "pic" pe cifra exacta, sunt 21 de zile lucratoare si programul imi accepta doar cifre intregi...deci "aleg" intre 2.48 si 2.52 angajati...orice as face nu pot depune declaratia corecta!!!

ce ma sfatuiti?



#30 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 August 2005 - 02:38 PM

laura, sa nu faci asa!
mai bine verifica daca prietena are ultima varianta de program pt ca a ta este corecta, adica NUMARUL MEDIU DE SALARIATI E INTREG DIN IULIE!



#31 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2005 - 08:36 AM

in cazul acesta trebuiesc platiti mai multi bani!!! nu-mi vine sa cred cum se joaca cu bugetele noastre!!! azi 25 de milioane, luna viitoare 30 de milioane, desi omul a lucrat tot jumatate de luna (adica 4 ore pe zi)...



#32 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 10 August 2005 - 09:41 AM

bUNA ZIUA!
Stie cineva de ce la un salariat care are brut de 6899 RON imi calculeaza programul de CAS doar 437 RON (adica 6899*9.5% ar fi 437??????). E cumva eroare sau nu stiu eu ceva?

Multumesc!



#33 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 10 August 2005 - 10:21 AM

se calculeaza la 5 salarii medii pe economie http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#34 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 10 August 2005 - 10:21 AM

Contrib la CAS este de maxim 5 salarii medii brute pe ec, deci (9211000*5*9.5%)/10000 =437 ron.
Pentru detalii intra pe www.cnpas.ro.



#35 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 10 August 2005 - 10:38 AM

Multumesc amandurora!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL