Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Programe declaratii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Programe declaratii

34 replies to this topic

#1 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 02:29 PM

De unde pot sa instalez programele de declaratii CAS, Somaj si Sanatate (si sa fiu sigura ca am cele mai recente versiuni)??
Va rog sa-mi indicati un link; daca are vreo importanta, sunt din Bucuresti.



#2 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 17 June 2005 - 02:32 PM





#3 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 17 June 2005 - 02:41 PM

Pt CASMB

http://www.casmb.ro/...i_asigurati.php
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#4 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 02:50 PM

Multumesc!
Mai am niste nelamuriri:
- vreau sa completez un decont 300 la martie pe 0. Programul nu imi pastreaza cifra 0 in nici o casuta, cu exceptia ultimei rubrici. Asa trebuie sa se intample sau o sa-mi dea eroare cand merg cu discheta la Adm Fin?
- daca in luna aprilie nu am nici un salariat cum completez declaratia 100? (Angajez salariat cu 1 mai) Nu mai depun deloc declaratia 100?!



#5 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 17 June 2005 - 02:56 PM

O singura data a trebuit sa depun declaratii pe 0 si n-am putut completa cu o ci doar le-am dat listare si in casute a aparut peste tot cu 0.
Am salvat pe discheta asa si le-am depus la Finante . spor la treaba!



#6 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 03:00 PM

Multumesc de raspuns!
Si cu declaratia 100 pentru aprilie cum fac, ca n-am avut nici angajat, nici alt impozit de declarat...inseamna ca nu am nici o suma pe care sa o raportez cu 0; inseamna ca nu o mai depun deloc?!



#7 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 17 June 2005 - 03:05 PM

In instructiunile de completare a declaratiei 100 gasesti urmatoarele randuri:

Sectiunea B "Date privind obligatia bugetara"

Pentru fiecare obligatie de plata prevazuta in Nomenclatorul obligatiilor de plata la bugetul general consolidat, datorata in perioada de raportare, se completeaza in acelasi formular, cate un tabel generat cu ajutorul programului de asistenta, inscriindu-se in randurile corespunzatoare (rd.1-rd.4) sumele reprezentand obligatiile constituite in perioada de raportare la care se refera declaratia, in conformitate cu instructiunile de mai jos.
In situatia in care in luna de raportare nu au rezultat sume datorate/de recuperat /de restituit pentru impozitele, taxele sau contributiile cuprinse in vectorul fiscal completat in conformitate cu Ordinul ministrului finantelor publice nr.1103/2003 privind Procedura de completare a vectorului fiscal si de notificare a contribuabililor privind datele inregistrate in vectorul fiscal, la Suma datorata/de recuperat/de restituit se inscrie, dupa caz, cifra 0 (zero).
Necompletarea tabelului din sectiunea B in situatia de mai sus, pentru una din obligatiile de plata prevazute in vectorul fiscal, echivaleaza cu nedeclararea obligatiei de plata respective.
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#8 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 03:06 PM

Depinde ce statut ai avut pana acum. Daca n-ai mai fost platitor de salarii nu dai declaratia, iar in luna urmatoare faci declaratie de mentiuni cu noile impozite la Adm.Fin. si completezi si 100. Daca ai fost platitor si ai ramas o luna fara angajati depui 100 pe 0.



#9 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 03:16 PM

Am inteles, nu depun 100 pt aprilie; firma este abia constituita pe 4 martie, este micro, angajeaza pe 1 mai => nu dau declaratia.
Mai am o intrebare: vreau sa listez 300 pe martie si sa bifez TVA trimestrial si nu lunar in casutele din stanga-sus - ei bine, programul nu ma lasa, cum procedez?



#10 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 03:36 PM

Hai, nu ma lasati... :cry:
1.Nu stiu sa bifez TVA trimestrial...
2. Nu reusesc sa folosesc programul de CAS descarcat de pe site, nu inteleg unde D-zeu e formularul in care sa incarc datele? Cand eram contabila la celalalt angajator foloseam Wizsalary care avea declaratiile de salarii integrate, acum tb sa ma descurc cu aberatia asta de program si nu stiu de unde s-o apuc :x



#11 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 03:47 PM

pentru 300 trimestrial:
incearca sa stergi platitorul si sa il introduci din nou
am observat si eu ca daca atunci cand ai initializat platitorul ai bifat din greseala 'lunar' si ai salvat , nu mai poti modifica
succes !
gabriela mihaela



#12 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 03:51 PM

Pt. 300 deschizi mai inatai societatea, iti alegi declaratia, bifezi ca e noua, apesi pe incarcare, si-ti apare pe ecran decontul, care are in stanga sus optiunile lunar, trimestrial si bifezi acolo.
Pt.CAS, care mi-a mancat 10 ani din viata, trebuie sa maresti fereastra si la actualizari poti sa incepi sa introduci datele pe cele 2 anexe.



#13 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 03:54 PM

La CAS nu pot modifica perioada: imi apare sus 05.2001, cota de CAS 11.67% si alte asemenea balarii! Nu cumva am descarcat vreo varianta expirata de program?



#14 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 03:54 PM

Ti-am citit raspunsul cum ca firma este infiintata pe 04.03.2005. Trebuie sa dai 100 pt.impozitul pt.micro la martie( la trimestru).



#15 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 03:57 PM

Ti-am zis eu ca mi-a scos sufletul Manole asta cu programul lui? Incearca din parametrii poate-l pacalesti cu luna. Daca nu inseamna ca programul ia data calculatorului si atunci ma gandesc sa o schimbi si sa intri din nou in program.



#16 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 04:31 PM

Multumesc, am reusit sa scot declaratiile de CAS, sunt mandra de mine!
Acum le iau la rand pe cele de somaj.



#17 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 04:36 PM

OOOOOOf, nu merge linkul catre somaj!!!
Cunoasteti cumva alt link?!! Sau daca se poate sa-mi trimiteti pe mail la
economic_ro@euro07.com
Va rog, e urgent!



#18 manole

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 30 July 2005 - 11:16 AM

silvia stanciu a spus:

Ti-am zis eu ca mi-a scos sufletul Manole asta cu programul lui? Incearca din parametrii poate-l pacalesti cu luna. Daca nu inseamna ca programul ia data calculatorului si atunci ma gandesc sa o schimbi si sa intri din nou in program.
Nu sunt de acord cu sufletul scos de mine.
Pozitionarea pe o anumita luna se face prin schimbarea parametriclor de lucru.



#19 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 August 2005 - 02:49 PM

da' poate ne zice domnu manole de ce nu putem folosi programul pt mai multe firme? CA ASTA CHIAR NE_A SCOS SUFLETUL!



#20 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 August 2005 - 10:36 PM

se poate folosi pentru mai multe firme! citeste manualul; poti utiliza fiecare judet pt. o firma, tine minte judetul si firma coresp. si nu uita in anexa 2 sa treci codul judetului tau.
daca ai mai multe firme decat judete atunci poti prelua de pe discheta anterioara, sau poti salva anexele si intr-un director cu subdir. pt. fiecare firma, de unde le poti incarca ulterior






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL