Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reevaluare imobilizari corporale la sf de an - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

reevaluare imobilizari corporale la sf de an

2 replies to this topic

#1 mdima

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2014 - 11:53 AM

Buna ziua,
Am nevoie de ajutorul dmneavoastra: In august am avut reevaluarea cladiror si terenurilor, urmare a unui contrat de imprumut cu banca. Pot sa foloses aceasta reevaluare pentru sfarstul anului?

va multumesc,



#2 mdima

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 February 2014 - 08:08 PM

Haideti ca am aflat raspunsul si vreau sa il impartasesc cu voi:
Nu se poate folosi acceasi reevaluare. Trebuie specificat clar pe raportul de reevaluare scopul pentru care este intocmit, si cu acest raport nou( intocmit la 31.12 N de un expert evaluator agreeat de ANEVAR) pentru stabilirea impozitului, + hot aga(antedata datei raportului) + balanta la sf anului in care se reflecta valoarea reevaluata + delegatie, se merge la taxe si impozite locale si se depune pentru stabilirea impozitului!




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 February 2014 - 10:21 AM

Ca se evalueaza la 31.12 ... este logic, in balanta/bilant vei avea valoarea justa la sfarsitul anului.

Dar ca trebuie sa fie mentionat scopul reevaluarii "pentru impozit primarie" ... asta este rasul curcilor!
Adica ce vor vor sa spuna? Ca o cladire are mai multe valori juste ... care depind de cine intreaba :laugh: ???






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL