Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura cu sau fara tva- prestari intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura cu sau fara tva- prestari intracomunitare


1 reply to this topic

#1 alina8600

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 11 March 2014 - 11:25 AM

Buna ziua!

Suntem institutie de stat si prestam servicii on-line intra si extra comunitare. Prestarile de servicii pentruu clientii din Uniunea Europeana, dar fara un cod de inregistare fiscala, facturez cu sau fara tva? In declarartia 300, la ce rand o incadrez?


Multumesc frumos!



#2 mihai_b75

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 April 2014 - 11:36 AM

Buna ziua,

Detin un PFA platitor de TVA si operator intra-comunitar. Am inceput sa prestez servicii de vanzari in Romania, ptr. o firma din Marea Britanie. Am luat de buna informatia lor, ca si ei sunt platitori de TVA, dupa care am emis si incasat 3 facturi, fara TVA.
Dar... surpriza, la o verificare recenta pe site-ul ec.europa.eu, dupa nr. de inregistrare, nu i-am regasit ca fiind platitori de TVA, deci trebuia sa emit facturile cu TVA 24%.
Ce e de facut in cazul acesta? Sunt pasibil de amenda din partea ANAF-ului? Cum pot remedia situatia? Pot storna facturile si reface cu TVA 24%?
Va multumesc anticipat ptr. ajutor.

Mihai







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL