Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
raport Z - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


raport Z

raportul z raport z
36 replies to this topic

#1 alexandru23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 March 2014 - 04:45 PM

Vreau sa stiu si eu ce pot face in cazul in care : un angajat a incasat in luna februarie suma de 470lei ,iar pe ziua resectiva nu a scos z zilnic, iar cand s-a scos z lunar pe luna februarie acea suma nu a aparut pe raportul lunar. In schimb azi (13.03.2014) cand s-a scos raportul zilnic prima oara pe aceasta luna....deoarece abia in aceasta zi s-a efectuat o incasare....suma de 470 lei a aparut pe raportul zilnic...si e si specificat pe z ca a fost incasata suma in luna februarie...
Ce este de facut in acest caz? si cum ma voi scoate in acte pe luna martie cu acest plus de pe luna februarie?
Va rog sa ma ajutati!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2014 - 01:31 PM

cum adica "e si specificat pe z ca a fost incasata suma in luna februarie..." ?? cine a facut specificarea ? s-a facut automat, de catre casa de marcat sau s-a scris de mana, pe Z ? :blink:
chiar sunt curioasa ...

revenind la intrebarea ta, eu zic ca poti inreg. suma pe veniturile lunii martie, ca o corectie, mai ales ca nu treci dintr-un trimestru in altul ca sa-ti afecteze impozitarea si ca banii sunt cuprinsi chiar in Z-ul din 13.03.
nu e nimic grav dpv contabil si fiscal, nu te ingrijora pt asta. :smile: DAR iti trebuie o nota explicativa a pers. implicate (in care sa scrie cum s-au petrecut lucrurile) si astfel esti "acoperita" sa faci ce ti-am spus.

oricum, daca pbl. a aparut de la casa de marcat si nu este de la faptul ca pers. nu a batut pe casa incasarea de 470 lei in ziua in care ea a avut loc ci a batut-o pe 13.03, atunci neaparat trebuie sa luati leg. cu service-ul pt a face verificarile tehnice necesare. NU stati asa !!




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 March 2014 - 08:30 PM

Z-ul se scoate zilnic, nu lunar. Raportul lunar (care nu este un Z !) dupa cate stiu eu nu "iese" daca ai sume batute pe casa si n-ai scos Z-ul.

Personal n-am auzit de casa de marcat care sa scoata raport lunar fara sa aiba z-urile scoase (inchise ultimele operatiuni).
Daca totusi ai vre-o vreo ciudatenie de casa de marcat si face magaria asta, atunci subscriu la ce a scris Otilia.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 March 2014 - 01:12 PM




#4 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 March 2014 - 01:56 AM

Cred ca nu ati inteles ce a vrut sa spuna colegul. Am avut si eu astfel de cazuri imi este cunoscuta problema.

De ex. astazi 28 februarie, am vanzari pe casa de marcat de 580 lei (1 bon de 580 lei)
Insa raportul zilnic, nu este scos pe data de 28 februarie, la sfarsitul activitatii, ci este scos in data de 1 martie dimineata.
Astfel, pe raportul zilnic tiparit va scrie:

In antet: Raport Z nr. 45 din data de 01.03.2014 ora 10:00
Iar mai jos va aparea detalierea operatiiunilor: BF nr. 123 / 28.02.2013 - 580 lei

Raportul lunar pe luna februarie nu va include si BF nr. 123 / 28.02.2013, cu toate ca BF 123 a fost scos si incasat pe 28 februarie.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2014 - 11:46 AM

ok, acum am inteles, ms mult ! :biggrin:

in cazul asta, trebuie sa stiu daca si banii s-au depus in caserie tot in febr. sau i-a depus in martie, desi ma gandesc ca daca ii depunea in febr. nu mai corespundeau incasarile din vanzari cu Z-ul aferent, iar asta se vedea imediat.

daca totusi banii au fost incasati in caserie in febr., atunci eu zic ca ai 2 var de inreg.
- BF (nu Z-ul) in suma de 470 in ziua in care el a fost emis si incasat, cu inreg. venitului din vanzari, ceea ce inseamna ca in martie vei inreg. doar ce s-a vandut atunci, chiar daca apare pe Z si suma din febr. (pe care o ignori)
- sa lasi suma incasata ca un avans de la client, urmand ca in martie sa inreg. vanzarea efectiva si sa compensezi avansul cu datoria creata prin vanzare - asta ca tot ai intrebat ce faci in martie cu plusul din febr.. de unde pot sa inteleg ca ti-ai dori o rezolvare in luna curenta, ca sa nu te mai intorci in febr. ...

oameni buni, trebuie sa avem cat mai multe date de la inceput, altfel nu putem decat sa ne dam cu presupusul ... si orice element nou poate rasturna solutia pe care v-o oferim in incercarea de a va ajuta.
haideti sa fim mai eficienti cu timpul nostru, da ? :smile:



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 March 2014 - 01:40 PM

Vezi postareamgabi, la 19 March 2014 - 08:30 PM, a spus:

Daca totusi ai vre-o vreo ciudatenie de casa de marcat si face magaria asta, atunci subscriu la ce a scris Otilia.

:laugh: ... de data asta n-am mai tastat aiurea , chiar am vrut sa scriu vre-o , pentru ca nu-mi place aceasta regula (si nu o folosesc decat in "oficiale") .

Ce vrei, fiecare cu piticii lui!

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 21 March 2014 - 01:41 PM




#7 fret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 April 2014 - 10:16 PM

DEtin firma X cu activitate de tip cafenea.Ospatarita la inchidrea zilei de cateva ori atunci cand a facut inchiderea activitati a avut cateva probleme de tipul bonul fiscal raport Z prins de nu a mai iesit citet -motivele fiind aruncate ca , casa de marcat nu functioneaza in parametri normali. Contabilul a inceput sa zica ca sa saturat ca numai poate ca mereu se intampla asta .
Intrebarea este urmatoarea : cine raspunde si in ce sens pentr-u tipul asta de greseli ,nu as vrea sa spanzur ospatarita,si ce ar trebui sa fac in cazul asta ,o declaratie din partea ospataritei sau contabilul tre sa se ocupe de tot .NU vreau sa acuz pana nu stiu cum trebuie respectat. Paste Fericit Si fara probleme la toata lumea !



#8 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 April 2014 - 10:04 AM

Trebuie sa vedeti daca nu are o problema tehnica casa de marcat. Acest raport z nu il creeaza angajatul ci apasa un set de taste si iese automat gata completat cu valorile vanzarilor din acea zi. Nu prea se intelege ce intelegeti ca nu iese citet?



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 April 2014 - 05:12 PM

Daca i-a "agatat" hartia, atunci poate fi de vina casa (mai rar) sau cel care a montat rola (mai degraba).

Daca se intampla des, trebuie rezolvata problema.
Dar chiar si asa, se poate scoate un raport pe o perioda in care apar toate Z-urile (cum se scotea acum multi ani acel raport lunar care se preda la fisc)
Cam toate casele de marcat scot asemenea rapoarte (nu stiu nici un model care sa nu stie, dar recunosc ca n-am prea lucrat cu acele case "de jucarie" in ultimul timp)



#10 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 April 2014 - 06:33 PM

Eu zic ca omul trebuie sa spinzure ospatarita :biggrin2: . Dupa aia, se ocupa contabilu' de toate.



#11 Diana MB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 September 2014 - 09:58 AM

Am si eu o intrebare: in cazul in care intr-o luna nu s-a facut nicio incasare, deci nu a fost niciun raport Z zilnic, mai este necesar sa se scoata raportul lunar ( Z lunar?) din casa de marcat?



#12 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 September 2014 - 10:04 AM

Nu mai trebuie sa scoateti raportul daca in luna respectiva nu ati facut incasari.



#13 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 September 2014 - 08:10 AM

Dar de ce sa scoti raportul lunar ?
Dupa cate stiu eu, este abrogata prevederea de multi ani.



#14 Diana MB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 September 2014 - 01:46 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri!



#15 Axzel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 March 2015 - 03:46 PM

Buna ziua,

Vreau sa stiu si eu care este procedura de schimbare a unei case fiscale cu o imprianta fiscala, eu pe casa fiscala am o serie de Z-uri scoase, daca achizitionez acea imprianta fiscala acea serie se v-a pierde automat.
Exista un proces verbal sau o declaratie tipizata in care sa explic de ce se trece de la Z : 127 la Z : 0001 ?

Si este o problema daca se scot 2 z-uri intr-o zi ? Chiar daca le declar pe ambele la contbilitate, etc ?

Multumesc



#16 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 March 2015 - 10:54 AM

Nu trebuie sa justifici nimic, asa este normal sa apara!
Numarul de ordine al Z-ului este asociat acelei case de marcat identificata prin seria fiscala (nu este un numar de ordine general pe societate).
Daca ai 3 case de marcat in magazin, fiecare va avea numarul ei de ordine propriu pentru Z. Astfel poti sa ai 3 Z-uri de la 3 case diferite cu 3 numere diferite (sau nu).

Referitor la numarul de Z-uri dintr-o zi, nu este o problema daca scoti 2 atata timp cat le inregistrezi pe amandoua in contabilitate.

De multe ori esti chiar obligat sa scoti 2 Z-uri pe zi.
De ex: Unele case de marcat nu te lasa sa operezi daca au trecut 24 de ore si n-ai scos un Z, asa ca lunea incepi ziua cu un Z pe zero ca sa deblochezi casa si o termini cu Z-ul obisnuit.

PS: Imprimanta fiscala si casa de marcat au acelasi regim (au memorie fiscala si respecta aceleasi reguli impuse de lege).



#17 Axzel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 March 2015 - 12:42 AM

Salut ,


Am si eu o intrebare, daca am mai multe Z-uri scoase pe 0 e vreo problema ? Sa zicem ca am ajuns pana pana la z nr : 150 si pana acolo am vreo 30-35 z-uri pe 0 si restul z-uri declarate cu incasari.

La un eventual control pe langa z-urile cu 0 trebuie sa am si un proces verbal explicativ pentru ce am scos atatea z-uri pe 0 ?



Multumesc



#18 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2015 - 01:12 PM

Buna ziua, am urmatoarea situatie: sc cu activitate de comert cu amanuntul la sediul social, o singura persoana vinde, incaseaza banii si plateste furnizori, salarii etc, exista o singura incapere in care se desfasoara activitatea. La sfarsitul zilei se scoate raportul Z cu incasarile din ziua respectiva. Daca se plateste un furnizor cu chitanta, aceasta plata trebuie batuta pe casa de marcat ca iesire? Daca am 500 lei incasari din vanzari si o plata cu chitanta de 200 lei in aceeasi zi, pe bonul de la casa de marcat trebuie marcata iesirea de 200 lei astfel incat sa pot inregistra plata in RC? Multumesc



#19 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2015 - 08:20 PM

Buna seara, va rog, ma ajuta cineva? Multumesc



#20 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 April 2015 - 10:33 AM

Nu. Raportul z indica vanzarile/incasarile cu bon fiscal de la sfarsitul zilei daca ati vandut doar cu numerar, si acei bani trebuie sa-i aveti si in sertar. Daca in acea zi din banii pe care i-ati incasat mai faceti si o plata in numerar a unei facturi de la un furnizor, el va da chitanta. Cand va verifica cineva, banii pe care ii aveti in sertar si cu chitanta sa dea cat ati vandut/incasat adica cat indica raportul z. Valoarea pe care o platiti catre furnizor nu o treceti in casa de marcat.
In casa de marcat treceti la inceputul zilei banii pe care ii aveti la inceput pentru a da rest, daca aveti casa de marcat programata pentru asa ceva.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL