Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
raport Z - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


raport Z

raportul z raport z
36 replies to this topic

#21 Sonciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 June 2015 - 04:52 PM

Buna ziua! Daca am un local care este deschis ocazional, doar pentru evenimente, trebuie, totusi, sa tiparesc raportul Z zilnic (si pe cele cu zero)?
Stiu ca nu este suficient cel lunar si ca la 24 de ore casa trebuie sa se blocheze daca nu am tiparit raportul Z pentru ziua anterioara, dar daca nu am incasari decat in 6 zile din luna, trebuie totusi sa tiparesc 30 de rapoarte Z?
Pe ce baza legislativa am obligatia sa tiparesc zilnic raportul Z? (Norme OUG 28/1999 ? Art.38 alin(2) lit.b) cu blocarea aparatului daca nu s-a emis raportul Z pentru ziua precedenta (24 de ore)?). Multumesc mult.



#22 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 June 2015 - 10:36 AM

Nu stiu de reglemetari care sa te oblige sa scoti Z-ul pe zero zilnic (nici nu au cum sa dea sa ceva, daca inchid magazinul 10 zile si plecam toti in vacanta cine sa scoata raportul???).

Singura restrictie ti-o impune casa de marcat cand refuza sa scoata bon daca au trecut 24 de ore de la ultimul Z. Atunci trebuie sa scoti un Z cu zero, ca n-ai de ales :)).

PS. Z-ul este un raport de inchidere si stergere operatiuni curente , daca n-am deschis-o ... ce sa inchid?




#23 sorin2015

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 July 2015 - 09:30 AM

Salutare tuturor !

Am si eu cateva intrebari si v-as ruga sa ma ajutati daca puteti cu niste raspunsuri .

1. La firma unde lucrez se emite Raportul Z la sfarsitul zilei pt fiecare casa in parte. Nr de bonuri fiscale este mare astfel ca raportul trebuie tiparit pe 2 role de hartie. Se intampla uneori ca in momentul in care se termina prima rola de hartie casa de marcat sa nu mai tipareasca pe urmatoarea rola 1 bon fiscal in intregime si uneori (daca se agata la final) chiar mai multe bonuri...

INTREBARE: E vreo problema cu aceste bonuri fiscale care nu s-au tiparit ? Ma refer la momentul cand se va efectua un control de catre cei de la FINANTE...sau.altii....
INTREBARE : e vreo modalitate de a opri casa de marcat din operatia de tiparire ca sa se poata schimba rola fara sa mai apara astfel de accidente cu bonurile fiscale din Raportul Z ???

2. Se mai intampla ca uneori casa de marcat sa dea o eroare si sa emita un bon fiscal cu valoare egala cu zero. La urmatoarea incercare bonul fiscal se emite corect.

INTREBARE : e vreo problema cu aceste bonuri fiscale de valoare "zero" ??? pe ele apar datele clientului (uneori nu) dar valoarea este zero. Incasarea sumei (inregistrarea in evidenta contabila) se face doar o data cu bonul fiscal emis corect, dar si cel gresit are numar...E VREO PROBLEMA LA CONTROL ????

3. CUM SE PASTREAZA ROLELE TIPARITE ???? Am observat ca dupa cateva zile incep sa dispara inregistrarile de final de pe Raportul Z, desi le tin inchise in dulap... la intuneric. Cum sa le depozitez ?


MULTUMESC ANTICIPAT !

Aceasta postare a fost editata de sorin2015: 28 July 2015 - 09:32 AM




#24 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 July 2015 - 07:07 PM

1. Da, este o problema, pana intra in vigoare legea cu arhivarea electronica. Daca aveti atat de multe bonuri, de ce v-ati luat casa cu o singura rola ????
Cel mai bine ar fi sa "inchideti" casa de 2-3 ori pe zi, veti avea mai multe Z-uri in aceeasi zi, asta este.

2. Aici trebuie sa-ti raspunda cei de la care ai casa de marcat sau cu care ai facut contract de service.

3. Consumabilele tale sunt proaste, in mod normal nu dispare scrisul dupa cateva zile ci dupa cateva luni :laugh: . Solutia este sa faci o copie sau sa scanezi Z-urile si asa scapi de problema cu sters-ul.
Poti aduna Z-urile pe o saptamana (de exemplu) si le scanezi/copiezi.



#25 D0r1n31

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 April 2016 - 09:06 AM

Buna ziua,

Va ofer spre analiza urmatoarea problema. Am casa de marcat conectata la sistemul informatic. Zilele trecute pe raportul Z am avut valoarea totala a bonurilor emise in acea zi cu 39 ron mai mica decat in sistemul informatic. Acest lucru nu l-am observat decat dupa ce am emis Z-ul ( de obicei scot si un X ptr verificare, dar atunci nu am facut-o). La o verificare mai amanuntita am constatat ca am avut un bon fiscal cu 2 produse, dar in casa de marcat nu s-a inregistrat decat un produs, mai exact bonul respectiv in sistemul informatic contine 2 produse-49 lei + 39 lei, iar pe casa de marcat doar 1 produs - 49 lei. A doua zi am emis un bon fiscal la care am facut invers inregistrarea, adica in casa de marcat 2 produse - 49 lei+39 lei, iar in sistemul informatic doar 1 produs - 49 lei. Facand abstractie de faptul ca am facut asta in urma unei vanzari catre un client care nu a avut nevoie de bon, va rog sa imi spuneti daca e corect ceea ce am facut. Este vb de zile din aceeasi luna, iar la sfarsitul lunii, atat valoarea totala a bonurilor, cat si cantitatea de produse vandute va fi aceeasi, atat pe casa de marcat, cat si in sistemul informatic.

Multumesc,



#26 Epy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 September 2016 - 07:03 PM

Salut , sunt nou in acest domeniu , doar ce am deschis o afacere acum cateva zile si am o problema cu casa de marcat , am inteles ca trebuie sa scot z in fiecare seara , dupa terminarea serviciului , nu a mers sa o folosesc azi , din cate am inteles trebuie scos raportul z intai , apoi ziua urmatoare o pot folosii , ce se va intampla in fiecare luni daca eu nu lucrez duminica si nu pot scoate raportul z ?



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2016 - 12:42 PM

cred ca ajuta raspunsul asta :

Vezi postareamgabi, la 03 June 2015 - 10:36 AM, a spus:

Nu stiu de reglemetari care sa te oblige sa scoti Z-ul pe zero zilnic (nici nu au cum sa dea sa ceva, daca inchid magazinul 10 zile si plecam toti in vacanta cine sa scoata raportul???).

Singura restrictie ti-o impune casa de marcat cand refuza sa scoata bon daca au trecut 24 de ore de la ultimul Z. Atunci trebuie sa scoti un Z cu zero, ca n-ai de ales :)).

PS. Z-ul este un raport de inchidere si stergere operatiuni curente , daca n-am deschis-o ... ce sa inchid?




#28 ibram

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 November 2016 - 04:39 PM

Buna ziua, am o intrebare , cand o societate are un program non stop cand este corect a scoate raportul z zilnic la 12 noaptea sau a doua zi dimineata ? Si daca o alta societate are program pana la ora 22 scoatem raportul z zilnic cand se închide programul sau a doua zi dimineata ?.Va multumesc !



#29 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 November 2016 - 09:55 PM

Raportul Z ar trebui sa fie un raport ZILNIC, deci se scoate la sfarzitul zilei teoretic.

Pentru cei cu non-stop este mai usor dpdv contabil sa se scoata la ora 23.59 ... dar nu este practic.
Asa ca cel mai bine este sa stabiliti impreuna cu contabilul cum va este mai bine.

Cei mai multi scot un Z seara, cat de tarziu se poate, si predau banii.



#30 Missy3_5

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 October 2017 - 02:30 PM

Bună ziua!Am si eu o nelămurire: se scoate raportul Z in ziua in care nu am încasări?
Mulțumesc frumos!



#31 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 09 October 2017 - 07:23 AM

Vezi postareaMissy3_5, la 08 October 2017 - 02:30 PM, a spus:

Bună ziua!Am si eu o nelămurire: se scoate raportul Z in ziua in care nu am încasări?
Mulțumesc frumos!

Te poti uita la cateva mesaje de mai sus si sa-ti vezi raspunsul.



#32 Missy3_5

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 October 2017 - 09:58 AM

Am citit topicul cap-coada.
Ideea e ca mie contabila imi trecea zi de concediu ziua în care nu aveam raport z scos.Iar acum am avut 2 săptămâni de renovare și normal ca nu am scos raportul.Concluzia ei este ca nu ma mai poate trece in concediu pentru ca nu mai am zile de concediu pe anul acesta și că ea are musai nevoie de Z-urile mele pe cele 2 săptămâni, deși sunt pe 0.
Ce e de facut? Mulțumesc!

Aceasta postare a fost editata de Missy3_5: 10 October 2017 - 09:58 AM




#33 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 11 October 2017 - 07:55 AM

Nu am mai auzit asa ceva. Daca nu faci vanzare in zilele respective (nu ai raport Z), asta inseamna ca nu ai fost prezent la serviciu, nu esti pontat si te pune in concediu? Aiurea.

Inchiderea zilnica a casei de marcat prin raportul Z este obligatoriu dar se face DOAR daca s-au efectuat operatii pe acea casa de marcat, inclusiv alimentarea cu numerar (marunt) dimineata daca se face, chiar daca nu s-au efectuat incasari, pentru a "goli" casa de marcat de bani de acea tranzactie initiala.

Dar daca nu au existat tranzactii pe acea casa de marcat nu ai ce raport sa scoti (unele case de marcat nici macar nu pot elibera raport Z in lipsa tranzactiilor). Iar lipsa acestuia NU implica trecerea in concediu a tuturor din acea unitate de lucru.

Practic, contabila dumneavoastra v-a "mancat" tot concediul degeaba, iar acum mai are si problema asta fictiva, datorita lipsei de cunostinte/informare. Discutati cu dansa (cum sa va ceara raporturi Z din zile in care a fost inchisa unitatea???).



#34 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 October 2017 - 08:21 AM

Inca un exemplu ca sa piceapa si dinsa:

Daca faci inventar (unul facut la sange poate dura zile/saptamani in functie de marimea magazinului) , nu ai cum sa ai operatiuni pe casa de marcat, deci nici Z.
Si cu siguranta nu esti in concediu (ca doar nu se face inventarul singur!).



#35 Missy3_5

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 October 2017 - 09:20 AM

Eu am inteles de mult ce mi.ati explicat in mesajele de mai sus.Iar ea tot susține că este lege care te obliga sa scoti raportul Z pe 0.Si pentru ca e o situație mai speciala nu am cum sa o conving că este o aberatie ceea ce susține ea, decât dacă i.as tranti legea in fata, ceea ce inca nu gasesc



#36 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 October 2017 - 07:54 PM

Pai nu gasesti pentru ca nu exista.

N-ar fi mai bine sa-i ceri sa-ti arate si tie legea aia?
Daca ti-ar spune ca este lege in care scrie ca trebuie sa-i cari sacosele cel putin o data pe saptamana pana la etajul 10 pe scari ... asa ai face? Chiar daca nu gasesti legea?

PS: Este ilegal sa te ponteze in CO in zilele in care ai fost la munca, asta nu stie madam? Sau trebuie sa-i trimiti ITM-ul ca sa se convinga?



#37 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 12 October 2017 - 09:07 AM

Cum a spus si mgabi, sunt foarte curios si eu de aceasta lege, deci rugati-o sa v-o arate dumneaei, deoarece dumneavoastra n-o gasiti si nici cei din acelasi domeniu pe care i-ati intrebat. Si cum ea va spune ca exista, atunci inseamna ca stie si care este.

Nu de alta, dar poate gresim, si invatam si noi ceva din asta. Cert este ca in final, cineva sigur va invata ceva. Nu se poate sa lasati treaba asa cum este. In primul rand nu puteti scoate raport z, nu va mai poate pune in concediu de odihna, deci acum ce face, ajunge la trecerea in concediu fara plata, absente nemotivate, intreruperea contractului, etc, de capul dansei?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL