Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxa Radio-TV, pt. firme ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Taxa Radio-TV, pt. firme ?

s.r.tv
101 replies to this topic

#21 toni x

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 September 2008 - 11:18 AM

Buna ziua sunt din Galati am o firma din 93 de cand a aparut aceasta taxa am platit o singura data .Am trimis o cerere la electrica prin care aratam ca nu detin aparate de radio si tv. firma facand prestari servicii (Moara). De atunci factura vine la rubrica taxe pe( o).. Nu am primi nimic pana astazi.... Ce ziceti voi primi notificare? .A m-ai patit cineva? Multumesc!



#22 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2008 - 07:05 AM

:tongue: Am primit si eu ieri instiintare de plata pt. perioada sept 2005-iulie 2008 ( bine, firma e infiintata in oct 2004...habar n-am cum au calculat). Sa inteleg ca sunt obligata sa platesc cei 350 lei la radio ( evident pe factura de energie electrica se platesc taxele radio-tv lunar...)??? :thumbup:




#23 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2008 - 07:57 AM

Am vrut sa spun ca platesc factura de energie electrica pe persoana fizica...firma are contract de comodat.



#24 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2008 - 07:52 PM

BUNA! Tocmai, am primit si eu o astefl de somatie, prin care imi calculeaza din 2005 pana in iulie 2008, ca as avea de plata 350 ron. Firma este din 2003. Nu stiu ce sa fac.... sunt in aceeasi situatie... firma are sediul in apartament si platesc aceasta taxa radio ca persoana fizica pe fact de electricitate.
Mi se pare cea mai mare tampenie... cum sa platesc de 2 ori aceeasi taxa ... pentru acelasi domiciliu... Chiar mai am o firma din 2008, si tot pe adresa aceasta... Oare, sa ma astept la inca o instiintare, si pentru a doua firma?????????????
Voi, ce ati mai aflat si cum ati procedat??? Chiar trebuie sa platim asa... doar ca au trimis ei o instiintare??? De ce, nu ne-au anuntat din 2005, 2006,2007???
Numai in Romania se putea intampla asa ceva... Cred, ca patim la fel ca in anii trecuti cu taxa de mediu... Unii au platit, unii nu... Si... nu stiu daca s-a luat vreo masura asupra celor care nu au platit...



#25 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 24 September 2008 - 01:54 PM

imi pare rau sa-ti spun dar in actul legislativ se prevede ca toate PJ trebuie sa plateasca taxa aceasta, indiferent cate PF sau PJ au sediul la aceeasi adresa. Avantaj primire, pentru ei. Daca ai la o adresa 20 de firme, platesti de 20 ori taxa. Concluzia e ca si pe noi ne-au somat, asa ca am platit. Si la 1 zi dupa data platii, mi-au emis factura, pe care am primit-o prin posta.

Cu taxa de mediu, sa stii ca pana la urma, cel putin in Oradea au luat-o destul de in serios (asa, catre sfarsit), ca aveau pe tematicile de control verificarea modului de declarare si plata a taxei pe poluare. Si daca nu faceai dovada declararii si a platii cam amendau destul de tare. Bine ca s-a scos.

Si uite ca nu numai la noi se intampla astfel de aberatii. Am pus-o in tema pe administratoarea de la una din firme ca avem de platit taxa radio. Mi-a zis ca la ei in Austria, pana in urma cu vreo 2 ani, trebuiau sa plateasca taxa radio inclusiv posesorii de masini, pt ca se considera ca toate masinile au radio incorporat si daca asculta sa faca bine sa plateasca. Bina ca la noi macar nu s-a ajuns si aici. Insa intrebarea e ca daca cei de la radio ne pun sa platim, in cat timp o sa vina somatii si pt taxa TV? Ca doar pe factura de curent vin amandoua.



#26 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2008 - 11:53 AM

Da... am citit hotararea... asa este. Eu am mai multe firme, si doar la aceata am primit somatie. Astept sa vad daca voi primi si pentru celelalte si... daca da... probabil ca o sa platesc. Nu este asa o suma mare... dar... mi se pare total aiurea... sa imi emita factura si apoi platesc. Radiodifuziunea este o institutie si pentru a incasa bani trebuie sa emita macar factura, nu mai zic sa si presteze vreun serviciu pentru firma respectiva. Spun asta, pentru ca tu esti un caz fericit: ca ai primit factura asa repede de la efectuarea platii. In Bucuresti, cunosc cazuri, in care au platit si nu au primit factura nici in ziua de azi... si sunt pasati la telefon de colo colo. Aici este problema... Daca ma someaza sa le platesc, sa imi emita si facruri, pentru ca asa mi se pare corect.

Multumesc mult pentru raspuns.



#27 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 26 September 2008 - 10:10 AM

bun am primit si la constanta , ma tot miram de ce va agitati voi si eu am 3 firme in acelasi sediu si nici un radio .exista termen pentru aceasta plata ? si dupa ce platesc 360 ron imi vin si penalitatile ?



#28 xenia31

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 September 2008 - 12:58 PM

Vezi postareateofilia, la Sep 6 2008, 12:55 PM, a spus:

Sunt din Timisoara si am aceeasi problema cu taxa radio. Spre deosebire de voi mie imi trimit factura prin posta de vreo 2 -3 ori pe an. Anul trecut mi-au trimis factura cu data de 30 iunie in 18 oct si le-am trimis-o inapoi s-o inregistreze ei unde vor. mi-au refacut-o cu oct si le-am platit-o cu toate ca mai platisem si pe pers fizica la aceeasi adresa. Si mi-au facturat 30 lei. Vad aici ca la microintreprinderi e 10 lei/luna. Stie cineva sa-mi spuna unde scrie chestia asta, undeva in lege.
Merci!
Baza legala este urmatoarea: Legea 41/1994 si HG 977/2003.



#29 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2008 - 02:09 PM

Sincer, de asta imi este si mie teama. Ca o data ce platesti, te au in baza de date si apoi sa nu calculeze si penalitati.
Nici eu nu stiu ce sa fac!!!!!!!! Cred ca, au trimis asa aleatoriu... sa vada ce si cum... si care platesc bine... care nu.. nu. Sa vada daca le tine... Eu am 10 firme, si am primit decat la una. Mai astept... sa vad daca mai primesc...Daca chiar era asa de legal... fiti siguri ca in baza hotararii, ar fi trebuit sa emita facturi sau sa trimita somatii din 2003. Daca se cazneau primeau baza de date de la Min FIn si Reg Com... Dar... se pare ca nu i-a prea interesat... si acum s-au trezit.
Nu stiu daca voi plati, in cele din urma... dar mai astept... nu ma grabesc...



#30 L'ady

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg. Mures

Postat 30 September 2008 - 12:22 PM

Se pare ca cei de la Radio s-au pus serios pe treaba, cel putin in Mures. Au bazele de date, au primit in final si listele actualizate de la Electrica, verifica chiar si cifra de afaceri pentru incadrarea corecta... banuiesc insa ca volumul de lucru este destul de mare asa ca daca nu ati primit nimic probabil va urma



#31 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2008 - 05:00 PM

interesant, nu?
http://www.srr.ro/de...-taxa-radio.htm
si articolul unde se comenteaza treaba asta: http://www.jurnalulromanesc.ro/?module=dis...amp;format=html
Madalina



#32 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 02 October 2008 - 07:38 PM

e tare comentariul madalina, m-am gandit o sa astept sa ma dea in judecata , poate se prescrie pana castiga, sau da faliment capusa , ca cineva trebuie sa se sesizeze asa cum au facut si cu taxa de poluare auto . In fond eu am un birou fara radio si un contract de inchiriere unde plateste proprietarul radio care nici el nu il are .



#33 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2008 - 04:37 PM

Da. Asa am sa fac si eu... Astept sa ma dea in judecata... E bataie de joc. Se pare ca au inceput sa se sesizeze...
Oricum... eu nu am mai primit somatie si pentru vreo alta firma... decat la cea de care vorbeam mai sus.



#34 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 07 October 2008 - 08:08 PM

am o firma de tie drag de ei , au primit somatia si au fost si au si achitat la casierie si acolo le-au intocmit si dat si factura +ch.
cu antet vanzator sc radiodifuziunea



#35 ClaudiaNicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 October 2008 - 08:42 PM

eu am primit la fel o notificare de plata am sunat la ei si le-am explicat ca in primul rand aceasta taxa o plateam odata cu factura electrica si in al doilea rand ca firma nu mai functioneaza din 2007 si mi-au spus sa vin cu documente doveditoare adica bilant,balanta inca nu am reusit sa ajung dar voi ajunge si va voi comunica ce am facut fiindca ne-au capiat cu totul,taxa radio tv,taxa cablu,audiovizual si cedam adica ceva cu dreptul autorilor e misto ca unii muncesc de le sar capacele si altii doar vin sa ceara.



#36 khuda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 October 2008 - 09:39 PM

Sper sa nu creez neplaceri administratorilor acestui site dar aici nu e vorba de publicitate sau reclama e vorba doar de disperarea catorva oameni care sunt "impotriva solicitarii abuzive a taxei radio tv de la societati comerciale".
Astfel ca, rog pe cei nemultumiti de aceasta lege aberanta, neconstitutionala si lipsita de logica sa semeneze petitia pentru desfiintarea acesteia taxe aici : http://www.petitieon...-p35002038.html . Aveti curajul sa va exprimati nemultumirea! sper si eu ca si cei care au lansat acesta petitie sa reusim sa facem ceva pentru noi!



#37 Ruzena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 October 2008 - 09:39 PM

Vezi postareaSalsa, la Jan 15 2008, 03:20 PM, a spus:

Pai o platesti numai daca te-au notificat ei, in acest sens. Nu te apuci sa paltesti tu ca asa vrei. Daca nu ai document in baza caruia sa platesti nu platesti. Eu am primit notificare de la Radio, prin intermediul unei firme de recuperari debite, datorii, etc. si am achitat in baza respectivului document. Ca in caz ca nu plateam ma dadeau in judecata si mai achitam si cheltuieli de judecata de-aiurea, asa ca vor ei. Am platit si am terminat cu ei, pe perioada 2003-2005. Din 2005 imi apare pozitie distincta pe factura emisa de catre Electrica. :thumbup:

Intrebare de baraj: de unde stiu cei de la Electrica ca la respectiva adresa consuma energie 10 firme, 2 firme sau numai o persoana fizica? Daca firmele nu au contract de furnizare a energiei electrice, nu are cum Electrica sa notifice radioul, iar acestia din urma sa iti ceara sa paltesti taxa radio?

nu trebuie sa stie de la electrica.firma este verificata la registrul comertului de unde afla unde are sediul social(adresa din certificatul de inregistrare).in lege oricum zice ca firmele care nu au contract direct cu electrica sau care isi furnizeaza energia electrica pe cont propriu nu mai platesc prin factura de electrica ci direct la srr.



#38 Ruzena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 October 2008 - 09:45 PM

Vezi postareaad, la Sep 26 2008, 12:10 PM, a spus:

bun am primit si la constanta , ma tot miram de ce va agitati voi si eu am 3 firme in acelasi sediu si nici un radio .exista termen pentru aceasta plata ? si dupa ce platesc 360 ron imi vin si penalitatile ?


la orice plata exista un termen si mai ales in momentul in care vine retroactiv de obicei erau 2 saptamani. daca ai primit instiintare de plata, tb platit cat scrie pe instiintare, se adauga penalitati si amenda daca nu platesti nici de datat asta.



#39 juno

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 November 2008 - 12:06 PM

am primit si eu o factura astazi si am sunat la minunata societate de radiodifuziune .Am intrebat urmatorul lucru: daca 10 societati au contract de inchiriere pe un birou ,toate cele 10 vor plati acea taxa aberanta de 30 lei pe luna,adica se va incasa de 10 ori acelasi serviciu care oricum este inexistent ?Mi s-a raspuns ca nu,se va plati de 11 ori pentru ca va plati si proprietarul care are si contractul de energie semnat cu Enel .



#40 madalinastefan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 November 2008 - 12:08 PM

Am o mare nelamurire si in acelas timp o acuta stare de nervi... tocmai am primti o scrisoare in care sunt informata ca am de platit taxa pentru Serviciul de Radiodifuziune de cand sa infiintat firma si sincer va spun ca nu inteleg de ce : nu am un sediu deoarce prestez servicii la terti si chiar nu ascult radioul absolut deloc pentru ce sa platesc acesi banuti care sunt ceruti pentru ceva ce nu am primit, ma simt ca si cum cineva ma fura :thumbup:
Prin serviciile pe care le presteaza firma mea ( sonorizare) platesc drepturi de autor la 3 societati plus licenta pentru muzica, sunt deacord sa le plasc si am facut contr. cu aceste soc. decat am infiintat firma dar taxa asta e chiar furaciune...
Astept un sfat sau macar solidaritate... Multumesc
cms






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL