Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxa Radio-TV, pt. firme ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Taxa Radio-TV, pt. firme ?

s.r.tv
101 replies to this topic

#61 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2009 - 07:01 PM

ralu_h28, intrebarile tale nu au nici o legatura cu topicul in care ai postat. Te rog sa reiterezi intrebarile in locurile potrivite.
Daca nu respecti Regulamentul forumului vei primi sanctiuni si nu cred ca asta intentionezi.

Multumesc pt. intelegere.
Madalina



#62 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 April 2009 - 11:15 PM

Taxa radio-TV

Taxa a fost anulata pt.microintreprinderile care nu au aparate radio-TV, textul mai sus.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 29 April 2009 - 11:17 PM

Dana




#63 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 May 2009 - 06:40 AM

Din pacate, tot platesc persoanele juridice care au sediul acasa si au activitate. Asa ca platim de doua ori: ca persoana fizica si ca persoana juridica aceeasi taxa.
oare unde o sa ajungem?



#64 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2009 - 03:22 PM

vin si eu cu o replica tare pt aceasta lege stupida.
Am primit notificare si pe 2009, pe tot anul, desi firma este suspendata de la 1 mai ...... si, desi am platit in dec 2008 pt anul 2008 si am ordinul de plata, pe notificarea primita in aprilie 2009 sunt restanta inclusiv cu anul 2008 :sad: :smile: ce baze de date or avea astia ???????



#65 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2009 - 04:43 PM

Sunt convinsa ca este o "varza" totala in evidentele lor. O alta dovada ca aceasta institutie are un regim mai "special" dpdv fiscal este si faptul ca nu obisnuiesc sa emita facturi pentru aceste incasari.
Madalina



#66 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 May 2009 - 03:53 PM

Pentru cei interesati,

Fisiere atasate





#67 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2009 - 04:22 PM

Multumim, Katinca.
Cred ca este util multora dintre noi.
Madalina



#68 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 10 May 2009 - 12:56 PM

Vezi postareakatinca, la May 9 2009, 04:53 PM, a spus:

Pentru cei interesati,
E valabil doar pentru Microintreprinderi sau si pentru societatile platitoare de impozit pe profit?Multumesc.



#69 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2009 - 05:22 PM

ce importanta are daca e micro sau nu ?? nu sunt aceeasi bani de plata si aceleasi facturi ?? nu e tot societate comerciala ?? nu e la fel de deductibila ??

supertare, draga lucis :biggrin:

singura "valabilitate" e pt. sediile aflate in locuinta personala a asociatului, daca citesti textul adresei vei vedea ca la aceste locatii se refera :sad:



#70 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2009 - 11:33 AM

Firma BPO a revenit cu instiintari de plata pentru persoane juridice - anul 2009; Au uitat de 2008...deocamdata.
Prin adresa respectiva catre societatea de radio s-a acordat scutire persoanei juridice care nu are receptoare radio si sediul in aceeasi locatie cu familia administratorului ?



#71 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 18 May 2009 - 01:11 PM

sumele de plata din notificarile pentru perioade cuprinse pana la data de 09.04.2009, se mai platesc? le mai platim chiar daca primim in continuare notificari pt aceasta perioada (de ex.2008)? In comunicatul firmei de avocatura se specifica faptul ca :
"
Sunt astfel anulate, incepand cu data de 9 aprilie 2009, prevederile cuprinse in articolul 3, alineatul 1 din Hotararile de Guvern nr. 977 si 978 din 2003, astfel ca microintreprinderile care nu detin mijloace tehnice de receptionare a informatiei radio-TV nu vor mai fi obligate sa achite taxa instituita de lege pentru aceste servicii."

O zi buna!

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 18 May 2009 - 01:12 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#72 MICHELIS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 July 2009 - 03:59 PM

prin sentinta civila nr 767/2008 Curtea de apel Cluj " decide: admite actiunea reclamantei SC WEB CONSULT SRL ...impotriva paratului Guvernul romaniei .... si in consecinta: anuleaza prevederile cuprinse in art.3 alin 1 din HG 977/2003 si ale art.3 alin 1 din HG 978/2003



#73 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2009 - 10:51 AM

Vezi postareamadalinab, la May 8 2009, 05:43 PM, a spus:

O alta dovada ca aceasta institutie are un regim mai "special" dpdv fiscal este si faptul ca nu obisnuiesc sa emita facturi pentru aceste incasari.
De fapt, conform Codului Fiscal, intrucat vorbim despre o taxa instituita prin lege, nu se emit facturi. In fapt, agentul economic tb sa stie despre aceasta taxa, inca de la infiintare, si sa achite din proprie initiativa. :sad:
Explicatia celor de la Radio: Pana acum s-au emis facturi pentru ca nu stiau nici ei...
Madalina



#74 eugenia popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 12 August 2009 - 12:41 PM

Ce se intimpla ,daca nestiind de ac.reglementari am platit tx.radio ptr.2009(notificarea a venit in iulie 2009).
Sint infiintata in 2008 si am platit tx si pt.anul trecut.
Sint micro,sediul soc.este in ap.familiei.
Am contract de comodat ptr.sediul social,in care ma oblig sa platesc toate chelt.apartamentului,ceea ce am si facut,deci implicit tx.radio prin fact.de la Enel

Imi pot recupera banii platiti?
Prin Cererea atasata mai sus inteleg ca instiintam ca nu trebuie sa mai platim;as putea sa solicit si recuperarea banilor tot prin ea...sau sa-mi iau gindul!!!



#75 carmen45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 15 October 2009 - 11:00 AM

Vedeti aici

http://www.avocatnet...ticles?id=17016

s-a publicat in Monitorul Oficial decizia Inaltei Curti



#76 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 October 2009 - 01:56 PM

Taxa radio-TV
UPDATE Guvernul anuleaza taxa radio doar pentru microintreprinderile cu activitate suspendata
Astazi, ora 13:32 Avocatnet.ro
Dupa ce Avocatnet.ro a prezentat zilele trecute decizia Inaltei Curti prin care taxa radio-tv era anulata definitiv pentru microintreprinderi, joi in Monitorul Oficial s-a
publicat o hotarare recenta a Guvernului, prin care se excepteaza de la plata taxei doar microintreprinderile cu activitate suspendata si doar in ceea ce priveste taxa radio, nu si cea TV.

?Persoanele juridice cu sediul in Romania, care se incadreaza in categoria microintreprinderilor, potrivit prevederilor art. 103 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, au obligatia sa plateasca pentru sediul social o taxa lunara pentru serviciul public de radiodifuziune, cu exceptia celor care ?i-au suspendat activitatea, potrivit prevederilor legale?, se arata in HG nr. 1012/2009, adoptata de Guvern in 9 septembrie si publicata joi in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 695. Totodata, Hotararea prevedea ca, ?pentru a fi exceptate de la plata taxei pentru serviciul public de radiodifuziune, persoanele juridice mentionate au obligatia de a depune la sediul Societatii Romane de Radiodifuziune o cerere insotita de certificatul constatator emis de Oficiul National al Registrului Comertului din care rezulta suspendarea activitatii.?Pe de alta parte, prin decizia nr. 2102, in dosarul 1428/33/2008, ICCJ a respins ca nefondat recursul declarat de Guvernul Romaniei si a anulat ca netimbrat recursul formulat de Societatea Romana de Radiodifuziune, in procesul prin care o firma din Cluj a cerut anularea taxei radio-TV. Sunt astfel anulate prevederile cuprinse in articolul 3, alineatul 1 din Hotararile de Guvern nr. 977 si 978 din 2003, astfel ca persoanele juridice care nu detin mijloace tehnice de receptionare a informatiei radio-TV nu vor mai fi obligate sa achite taxa instituita de lege pentru aceste servicii.Potrivit articolului 23 din Legea nr. 554/2004 a contenciosului
administrativ, ?hotararile judecatoresti definitive si irevocabile prin care s-a anulat, in tot sau in parte, un act administrativ cu caracter normativ sunt general obligatorii si au putere numai pentru viitor.?In motivarea deciziei, ICCJ sustine ca argumentele aduse de Guvern si SRR, in sensul ca taxa radio se regaseste in legislatia si practica europeana in domeniu, fiind cunoscut ca in toate tarile Uniunii Europene, dar si pe plan mondial aceasta taxa reprezinta principala sursa de finantare a activitatii posturilor publice din domeniul audiovizualului, nu pot fi folosite ca argumente in sustinerea legalitatii prevederilor contestate din cele doua hotarari ale Guvernului, intrucat, asa cum s-a retinut anterior, dreptul la informare al cetatenilor, prin mijloacele de informare, radioul si televiziunea publica, nu poate fi transformat intr-o obligatie, cu atat mai mult cu cat dispozitiile art. 40 alin. (3) din Legea nr. 41/1994, impun plata acestor taxe beneficiarilor de aceste
servicii.
- in urma a ceea ce publica ieri Avocatnet.ro referitor la aceasta,iata si Hotararea 1012/2009 publicata in Mof nr.695, Partea I

Guvernul României
HOTĂRÂRE Nr. 1.012 din 9 septembrie 2009
pentru modificarea și completarea Hotărârii Guvernului nr. 977/2003 privind taxa pentru serviciul public de radiodifuziune
Publicată în: Monitorul Oficial Nr. 695 din 15 octombrie 2009

În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată,
Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.
Art. I - Hotă,r,â,rea, Guvernului nr. 977/2003 privind taxa pentru serviciul public de radiodifuziune, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 607 din 27 august 2003, cu completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:
1. La articolul 3, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
"Art. 3 - (1) Persoanele juridice cu sediul în România, care se încadrează în categoria microîntreprinderilor, potrivit prevederilor art. 103 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, au obligația să plătească pentru sediul social o taxă lunară pentru serviciul public de radiodifuziune, cu excepția celor care și-au suspendat activitatea, potrivit prevederilor legale."
2. La articolul 3, după alineatul (1) se introduc trei noi alineate, alineatele (11) - (13), cu următorul cuprins:
"(11) Pentru a fi exceptate de la plata taxei pentru serviciul public de radiodifuziune, persoanele juridice menționate la alin. (1) au obligația de a depune la sediul Societății Române de Radiodifuziune o cerere însoțită de certificatul constatator emis de Oficiul Național al Registrului Comerțului din care rezultă suspendarea activității.
(12) Pentru a putea beneficia în continuare de exceptarea de la plata taxei pentru serviciul public de radiodifuziune, persoanele juridice prevăzute la alin. (1) au obligația de a depune o nouă cerere însoțită de actele doveditoare corespunzătoare, cu cel puțin 15 zile înainte de data expirării perioadei de exceptare de la plata taxei.
(13) În situația în care termenul prevăzut la alin. (12) este depășit, persoanele juridice în cauză sunt obligate la plata taxei pentru serviciul public de radiodifuziune, începând cu luna următoare celei în care expiră exceptarea, cu excepția cazului în care, după această perioadă, intervine dizolvarea."
Art. II - Hotărârea Guvernului nr. 977/2003 privind taxa pentru serviciul public de radiodifuziune, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 607 din 27 august 2003, cu completările ulterioare, precum și cu cele aduse prin prezenta hotărâre, se va republica în Monitorul Oficial al României, Partea I, dându-se textelor o nouă numerotare.
PRIM-MINISTRU
EMIL BOC
Contrasemnează:
Secretarul general al Guvernului,
Daniela Nicoleta Andreescu
Ministrul finanțelor publice,
Gheorghe Pogea
_____________
IN LOC DE CONCLUZII: "E VREMEA LUI SCAPA CINE POATE"

Numai bine tuturor!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2009 - 12:00 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#77 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2010 - 08:10 AM

Am si eu o problema legata de celebra taxa radio-tv.
Cand a aparut reglementare privind plata acestei taxe de catre microintreprinderi am dus toate actele necesare (cum ca ne incadram in categoria micro) la Electrica si pe aceasta baza am platit taxa radio-tv, luna de luna, cf. facturii lor .
Firma desfasoara activitatea intr-un sediu de lucru, inchiriat de la o persoana fizica. Cand a fost incheiat initial contractul (acum vreo 10 ani) cu Electrica sediul a fost trecut in sediul de lucru, nu sediul social. Nimeni n-a observat, facturile soseau luna de luna, le achitam etc.
Acum trecand la alt furnizor, Enel si incheind acte aditionale noi, cineva de acolo s-a uitat mai atent si imi cere sa aduc acte cum ca sediul social se afla dintotdeauna la alta adresa. Banuiesc ca ii doare grija de banii RTv si vor sa-mi factureze din urma taxa respectiva si pentru sediul social, nu numai pentru sediul de lucru.
Intrebarea mea: trebuie sa platesc aceasta taxa obligatoriu pe doua sedii? La sediul social nu se defasoara activitate, conform datelor de la Registrul Comertului.
As dori un raspuns de la cine are un caz similar, nu opinii :smile: .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#78 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 February 2010 - 11:07 AM

este un proiect in Parlament legat de aceasta taxa radio-tv. Ar fi bine sa il cititi. Si ei dezbat aceeasi problema a platitorului de taxa, avand in vedere Decizia Curtii in cazul de la Cluj parca, si anume: platitori sunt toti sau doar cei ce beneficiaza? Am inteles ca nu vreti comentarii si opinii, dar cine credeti ca intelege mai mult daca ei insisi (Parlamentul) nu stiu ce au vrut sa spuna cand au dat legea.
Pentru amanunte incercati pe avocatnet.ro



#79 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 18 February 2010 - 11:20 AM

Vezi postareafboji, la Feb 18 2010, 08:10 AM, a spus:

Eu am si sediu social si pct de lucru. Taxa imi vine ca adresa pe sediul social si am intrebat direct la Radio daca avand un punct de lucru inchiriat trebuie sa platesc si acolo taxa , si mi s-a raspuns ca indiferent de nr pct. de lucru aceasta taxa se plateste pe societate, deci doar o data. Du-te si vorbeste direct la sediul Radio, pt ca ei sunt cei mai in masura sa te lamureasca, apoi poti face o declaratie pe proprie raspundere la Electrica. :smile:



#80 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2010 - 03:32 PM

Va multumesc pentru raspunsuri :smile: . Buchisind legea am gasit ca scrie ca firma este obligata sa plateasca "o taxa..." de radio "o taxa..." pentru tv. Acu', maine o sa vad eu cum citeste si Enelu' :biggrin:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL