Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
VANZAREA UNUI MIJLOC FIX - microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


VANZAREA UNUI MIJLOC FIX - microintreprindere

12 replies to this topic

#1 PERJOIU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 20 June 2005 - 02:09 PM

Va rog sa ma ajute si pe mine cineva . In cadrul unei microintreprinderi am o cladire si terenul aferent care au fost reevaluate in ianuarie 2005 iar acum sunt in situatia de a vinde aceasta cladire si terenul aferent in pierdere . Impozitul de 3% il platesc la valoarea de vanzare ? ( cnt. 7583 )



#2 stefan mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 June 2005 - 09:19 PM

nu are legatura faptul ca vinzi in pierdere cladirea si terenul.3% aplici clasei 7xx iar pierderea se stabileste in mod global intre veniturile si cheltuielile colectate de 121.




#3 PERJOIU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 21 June 2005 - 10:35 AM

m-am referit la vanzarea in pierdere pentru ca nu mai aplic impozitul de 10% ( pt vanzari imobiliare ) la deferenta dintre pretul de vanzare si valoarea contabila .

Multumesc mult



#4 stefan mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 June 2005 - 10:59 PM

intrebarea ta se referea la faptul daca aplici 3 % asupra pretului de vanzare.precizarea celor 10% nu intra in discutie.mmm



#5 PERJOIU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 23 June 2005 - 03:04 PM

ai dreptate . 10% nu aplic pt ca se vinde in pierdere iar 3% aplic la venitul realizat din vanzare (7xxx)
multumesc mult



#6 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 25 June 2005 - 09:31 AM

Nu aplici 10% pt.ca nu esti platitor de impozit/profit, nu pt.ca ai vandut in pierdere.



#7 PERJOIU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 25 June 2005 - 09:50 AM

nu mai inteleg nimic . este atat de interpretabil codul fiscal . am intrebat si eu la finante iar raspunsul lor a fost ca impozitul de 10 % la vanzarile imobiliare se aplica de catre toti contribuabilii indiferent daca sunt micro , platesc imozit pe profit sau sunt persoana fizica . pana la urma sunt in ceata ..... vanzarea nu a fost facuta iar daca voi vinde la un pret mai mare si se va realiza totusi un profit .... aplc sau nu aplic 10% ?????
este o adevarata nebunie .



#8 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 25 June 2005 - 01:54 PM

Ca sa te lamuresti, iata cateva repere:

In Codul Fiscal, impozitul/profit este tratat la Titlul II.
In cadrul acestui titlu a existat pana la 01.05.2005 Capitolul IV - Reguli speciale aplicabile vanzarii-cesionarii proprietatilor imobiliare si titlurilor de participare.
Capitolul avea un singur articol:


Art. 33. - (1) Prevederile prezentului articol se aplica persoanelor juridice romane si straine care vand-cesioneaza proprietati imobiliare situate in Romania sau titluri de participare detinute la o persoana juridica romana.
(2) Daca castigurile rezultate din vanzarea-cesionarea proprietatilor imobiliare situate in Romania si a titlurilor de participare detinute la o persoana juridica romana depasesc pierderile rezultate dintr-o astfel de vanzare-cesionare, atunci impozitul pe profit se stabileste prin aplicarea unei cote de 10% la diferenta rezultata.
(3) Pierderea rezultata din vanzarea-cesionarea proprietatilor imobiliare situate in Romania si a titlurilor de participare detinute la o persoana juridica romana se recupereaza din profiturile impozabile rezultate din operatiuni de aceeasi natura, in urmatorii 5 ani fiscali consecutivi.
(4) Castigul rezultat din vanzarea-cesionarea proprietatilor imobiliare sau titlurilor de participare este diferenta pozitiva intre:
a) valoarea realizata din vanzarea-cesionarea unor asemenea proprietati imobiliare sau titluri de participare; si
B) valoarea fiscala a unor asemenea proprietati imobiliare sau titluri de participare.
(5) Pierderea rezultata dintr-o vanzare-cesionare a proprietatilor imobiliare sau titlurilor de participare este diferenta negativa intre:
a) valoarea realizata din vanzare-cesionare a unor asemenea proprietati imobiliare sau titluri de participare; si
B) valoarea fiscala a unor asemenea proprietati imobiliare sau titluri de participare.
(6) In intelesul prevederilor alin. (4) si (5), valoarea realizata din vanzare-cesionare se reduce cu comisioanele, taxele sau alte sume platite, aferente vanzarii-cesionarii.
(7) Valoarea fiscala pentru proprietatile imobiliare sau pentru titlurile de participare se stabileste dupa cum urmeaza:
a) in cazul proprietatilor imobiliare, valoarea fiscala este costul de cumparare, construire sau imbunatatire a proprietatii, redus cu amortizarea fiscala aferenta unei astfel de proprietati;
B) in cazul titlurilor de participare, valoarea fiscala este costul de achizitie al titlurilor de participare, inclusiv orice comisioane, taxe sau alte sume platite, aferente achizitionarii unor astfel de titluri de participare.
(8.) Prezentul articol se aplica in cazul proprietatilor imobiliare sau al titlurilor de participare, numai daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
a) contribuabilul a detinut proprietatea imobiliara sau titlurile de participare pe o perioada mai mare de 2 ani;
B) persoana care achizitioneaza proprietatea imobiliara sau titlurile de participare nu este persoana afiliata contribuabilului.@
__________
@Alineatul (8.) a fost modificat prin art. I pct. 27 din O.G. nr. 83/2004.


Deci pana la 30.04.2005, castigul din tranzactiile cu proprietati imobiliare era taxat NUMAI la platitorii de impozit/profit (caci ei sunt contribuabilii ce trebuie sa respecte dispozitiile Titlului II) cu 10 %, in conditiile de mai sus.

Mai mult, la Art. 17 se spunea clar ca exceptiile de la cota unica de 16 % sunt cele tratate de Art. 33 si 38:


Art. 17. - Cota de impozit pe profit care se aplica asupra profitului impozabil este de 16%, cu exceptiile prevazute la art. 33 si 38.@
__________
@Articolul a fost modificat prin art. I pct. 1 din O.U.G. nr. 138/2004.


Incepand cu 01.05.2005 s-a modificat Codul Fiscal, iar art. 33 (cel cu 10 % pe trz.imob.) a fost abrogat de OUG 24/2005:

Art. 33. - Abrogat.@
__________
@Articolul a fost abrogat prin art. 17 pct. 7 din O.U.G. nr. 24/2005.

De asemenea, Art. 17 a fost modificat astfel:

Art. 17. - Cota de impozit pe profit care se aplica asupra profitului impozabil este de 16%, cu exceptiile prevazute la art. 38.@
__________
@Articolul a fost modificat prin art. 17 pct. 1 din O.U.G. nr. 24/2005.

Deci de la 01.05.2005 nu se mai aplica exceptia pt. 10 % din profitul pe tranzactiile imobiliare, care era la art. 33.

Incepand cu 01.06.2005 Codul Fiscal a mai fost modificat de trei ori:
- o data prin OUG 45/2005, care abroga partial OUG 24/2005;
- a doua oara prin L 164/2005, care respinge integral OUG 24/2005;
- a treia oara prin L 163/2005, care modifica si aproba OUG 138/2004.

Asa incat:


@Capitolul IV a fost abrogat prin art. I pct. 11 din O.U.G. nr. 138/2004, astfel cum a fost completat prin Legea de aprobare nr. 163/2005.

si

Art. 33. - Abrogat.@
__________
@Articolul a fost abrogat, ca urmare a abrogarii capitolului din care face parte, prin art. I pct. 27 din O.G. nr. 83/2004.

Cu asemenea guvernanti, cum sa mai intelegi ceva ?

UIte un link care trateaza aceeasi problema:
http://www.classfin.ro/forum/index.php/top...opic,526.0.html


Concluzia este ca daca esti platitor de impozit/micro, n-ai nici o treaba cu impozitarea tranzactiilor imobiliare cu 10 % in mod distinct fata de cota unica de 16 %, pt.ca pe de o parte, asta se aplica numai platitorilor de impozit/profit, iar pe de alta parte, nici acestia nu o mai pot aplica in prezent, fiind abrogata.

Cred ca ti-am facut capul calendar, dar, din pacate, asa sunt legile in Romania: ca porcu'




#9 PERJOIU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 28 June 2005 - 11:01 PM

multumesc mult pt raspuns . cred ca atata timp cat vom trai in Romania vom fi vesnic in ceata . La noi azi se dau legi si ordonante iar maine guvernantii nostri mai dau una care sa le abroge . Dar ce ne facem cu cei de la fisc care se pare ca sunt tot mai in urma .....? Am intrebat dinnou la finante iar ei mi-au dat acelasi raspuns .... se aplica cota de 10 % ...... chiar daca nu se aplica pt ca a fost scoasa .



#10 Guest__*

  • Guests

Postat 28 June 2005 - 11:39 PM

nici eu nu inteleg...
sa luam un caz: sunt platitior de 16% cumpar un imobil cu 1 miliard si il cand cu 2; platesc 10% pe diferenta si mai platesc 16% imp pe profit ? sa zicem ca nu mai am alte cheltuieli si nici venituri inafara de astea 2 :D

cam aiurea, nu ? :cry:



#11 PERJOIU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 29 June 2005 - 10:10 PM

pai nici eu nu am inteles de ce ..... practic este dubla impozitare nu ?



#12 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 29 June 2005 - 10:19 PM

Plateai 10 % pe castigul din trz.imobiliare (si 16 % pe restul) PANA LA 30.04.2005.
De la 01.05.2005 platesti 16 % pe tot profitul. Unde vedeti voi dubla impozitare ?



#13 PERJOIU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 30 June 2005 - 11:01 AM

am inteles ca acum nu se mai plateste 10% la vanzarile imobiliare .
dar pana la 1.06.2005 cand se platea acest impozit nu se impozita de 2 ori ? ( 10% + 16 % )






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL