Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monetar-Documente fiscale dupa 01 iulie 2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Monetar-Documente fiscale dupa 01 iulie 2005

54 replies to this topic

#21 puiut

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 July 2005 - 02:19 PM

cum se completeaza monetarele de la 1 iulie? in lei noi sau vechi?
...sau cate un monetar pentru fiecare moneda in parte?
daca stiti si ceva legislatie referitoare la acest aspect.

multumesc!



#22 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 02 July 2005 - 08:59 PM

incepand cu data de 1 iulie, facturile si toate documentele justificative si financiar-contabile, registrele de contabilitate, registrele privind TVA, precum si orice alte registre sau jurnale, inclusiv registrul de casa se intocmesc in lei noi; incepand cu operatiunile lunii iulie 2005, contabilitatea se va tine in lei noi. 8) 8) :lol:




#23 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2005 - 10:03 PM

mai putin monetarele :lol:

tot acolo spune ca numerarul se va evidentia atat in moneda noua cat si in moneda veche,dupa caz.
Comanda noi monetare in RON si foloseste in pararel monetarele noi in RON pt incasarile in RON si monetarele vechi in ROL pt incasarile in ROL.



#24 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 03 July 2005 - 03:55 PM

Pentru monetarul intocmit cu data de 1 iulie 2005, am folosit formularul existent (adica cel pe care l-am folosit si in 30 iunie 2005), pe care am specificat sub totalul general si suma in lei noi (care corespundea cu "z"-ul casei de marcat).

Pentru urmatoarea perioada (cand vor aparea in circulatia efectiva si leii noi), am conceput un model de formular, (pe care sa il comand conform normelor in vigoare privind personalizarea formularelor cu regim special) pe care fetele mele sa il completeze.
M-am gandit ca acest formular sa fie o adaptare a celui stipulat in OMF 2055/1998, si anume:

Unitatea ......................................
...................................................

MONETAR Nr. ...........

Data.......................................
Magazinul .....................Casa .........

..... bucati x 1.000.000 ROL ................. ..... bucati x 500 RON ............
..... bucati x 500.000 ROL .................... ..... bucati x 100 RON ............
..... bucati x 100.000 ROL .................... ..... bucati x 50 RON ..............
..... bucati x 50.000 ROL ...................... ..... bucati x 10 RON ..............
..... bucati x 10.000 ROL ....................... ..... bucati x 5 RON ...............
..... bucati x 500 ROL ........................... ..... bucati x 1 RON ................
..... bucati x 100 ROL ........................... ..... bucati x 0,50 RON ............
..... bucati x 50 ROL ............................. ..... bucati x 0.10 RON ............
..... bucati x 20 ROL ............................. ..... bucati x 0,01 RON ............
TOTAL ROL: .................... TOTAL RON: ....................

TOTAL GENERAL IN RON: ....................
................................................................................
.........................

Casier predator, Casier primitor,
.......................... ........................

Responsabil
.......................................

In care "Totalul general in RON" trebuie sa coincida cu suma de pe "Z"-ul emis de casa de marcat.



#25 puiut

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 July 2005 - 10:28 AM

MULTUMESC



#26 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 05 July 2005 - 10:23 AM

Puteti sa-mi dati un numar de lege unde se specifica intocmirea monetarelor atat in ROL cat si in RON in functie de numararul existent in casierie?
De ce la banca mi se da un singur a foaie de varsamant numai in ron atata timp cand am depus si lei noi si leoi vechi?



#27 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2005 - 10:53 AM

Ordin nr. 1840 din 10/12/04
Dispozitii tranzitorii

5. Pe tot parcursul perioadei in care moneda veche are putere circulatorie, respectiv pana la data de 31 decembrie 2006, registrul de casa se intocmeste in moneda noua. Soldul registrului de casa se prezinta in moneda noua. Prezentarea componentei soldului de casa se face in functie de structura numerarului existent, respectiv moneda noua si moneda veche, dupa caz.



#28 florinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Romania

Postat 05 July 2005 - 11:11 AM

Precizari din 2004 publicate in MO 1247 din 23.12.2004

.Pe tot parcursul perioadei în care moneda veche are putere circulatorie, respectiv pâna la data de 31 decembrie 2006, registrul de casa se întocmeste în moneda noua.
Soldul registrului de casa se prezinta în moneda noua.
Prezentarea componentei soldului de casa se face în functie de structura numerarului existent, respectiv moneda noua si moneda veche, dupa caz.



#29 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 05 July 2005 - 11:15 AM

Asta inseamna ca trebuie sa facem doua monetare sau combinam pe acelasi monetar si bani noi si vechi????????????/// :roll:



#30 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2005 - 11:20 AM

eu asa procedez..monetarul vechi in ROL pt incasarile in moneda veche si monetarul nou in RON pt incasarile in moneda noua, dupa caz



#31 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 07 July 2005 - 06:43 AM

De ce oare ne place noua romanilor sa ne scarpinam cu dreapta-n stanga :twisted: :?:

In OMF 1840/10.12.2004 scrie clar ca incepand cu 1 iulie 2005 toate actele contabile se vor tine si evidentia in RON. De aici rezulta ca inclusiv monetarele se vor completa cu sume in RON.
Credeti ca nu avem destul de lucru :?:
Doar PREZENTAREA soldului registrului de casa se face in functie de structura numerarului existent, respectiv moneda noua si moneda veche, dupa caz conform pct. 5 al mai sus mentionatului ordin.



#32 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 July 2005 - 12:56 PM

dede, sunt unii care TREBUIE sa aiba monetare!



#33 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 07 July 2005 - 02:32 PM

pt danae
Cred ca nu am fost inteles. NU am spus ca nu trebuie intocmite monetare ci doar ca acestea fiind documente contabile se intocmesc OBLIGATORIU, conform OMF 1840/2004, Legii 248/2004 si a celorlalte reglementarii referitoare la denominare, IN LEI NOI
Nu vad cum veti inregistra in contabilitate si in registrul de casa monetarele in lei vechi intocmite dupa 01.07.2005



#34 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 08 July 2005 - 11:17 AM

Logic este sa inregistram totul in RON, indiferent ca avem lei vechi sau noi, in casa sau buzunar.
De ce sa facem doua monetare ?! si doua registre de casa sau poate trei ( la cei care lucreaza cu valuta ?!
Legea spune clar: de la 1 iulie 2005, afisam RON, calculam in RON si inregistram in RON.
Simplu, taiem zerourile sau punem virgula la monetarele vechi si s-a rezolvat paa la aparitia celor noi.
Denominarea nu a fost facuta cu cap, ca de obicei, ca la noi la nimeni.
Trebuia facuta cu data de 01 ianuarie, nu in mijlocul anului.



#35 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 08 July 2005 - 12:15 PM

FAETONUL a spus:

Logic este sa inregistram totul in RON, indiferent ca avem lei vechi sau noi, in casa sau buzunar.
De ce sa facem doua monetare ?! si doua registre de casa sau poate trei ( la cei care lucreaza cu valuta ?!
Legea spune clar: de la 1 iulie 2005, afisam RON, calculam in RON si inregistram in RON.
Simplu, taiem zerourile sau punem virgula la monetarele vechi si s-a rezolvat paa la aparitia celor noi.
Denominarea nu a fost facuta cu cap, ca de obicei, ca la noi la nimeni.
Trebuia facuta cu data de 01 ianuarie, nu in mijlocul anului.


:D Ai mare dreptate. Chiar nu trebuie sa inventam metode de a ne face viata un calvar, ca au altii grija. Trebuie impusa logica in lucrul cu documentele, ca alfel o sa ne ingropam in hartii si, in loc sa facem contabilitate, o sa facem maculatura.



#36 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 12 July 2005 - 12:07 PM

Nu cred ca se referea cineva la inregistrarea in lei vechi (in registrul de casa)...
Am impresia ca nu m-am facut inteleasa... Sorry...

Ctanela, parerea mea este ca in cazul unui control, nu logica functioneaza ci baza legala... (iti spun asta din proprie experienta)

By the way, as fi curioasa sa-mi spuneti si mie unde scrie (in legislatia referitoare la denominare) cum se intocmesc monetarele (deoarece eu am "sapat" si nu am gasit nimic in sensul asta.



#37 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 12 July 2005 - 12:29 PM

Vad ca e un subiect foarte discutat ...
Am si eu o parere ( noi asa procedam si vad ca nu ne-a zis nimeni nimic ) : noi 2 folosim 2 monetare , cele noi si cele vechi . Cele vechi le folosim cand incasam lei noi , iar cele noi .... ptr leii noi . Asta e .. Bafta



#38 MOLDICA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 July 2005 - 07:56 PM

E NASOL TARE CU MONETARELE ASTEA.INCA ESTE O DILEMA .SI EU AM INCERCAT SA GASESC UN RASPUNS ,DAR NU EXISTA UNUL DEOCAMDATA.MAI ASTEPTAM.[/i]



#39 MTG

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:birou
  • Interests:legislatie

Postat 13 July 2005 - 09:20 AM

eu sunt de acord cu Tatiana...si noi folosim tot 2 monetare (am facut comanda de 2 tipuri de monetare tipizate la 1 iulie) :
-unul ptr RON
-altul ptr ROL
poate n-ar trebui sa confundam....toate actele si inregistrarile se fac in RON incepand cu 1 iulie, insa pana la urma monetarul este folosit ptr evidenta cash-ului ... si legea spune ca evidenta soldului se tine si in ROL si RON pana la sfarsitul lui 2006...



#40 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 13 July 2005 - 09:29 AM

MTG a spus:

eu sunt de acord cu Tatiana...si noi folosim tot 2 monetare (am facut comanda de 2 tipuri de monetare tipizate la 1 iulie) :  
-unul ptr RON
-altul ptr ROL
poate n-ar trebui sa confundam....toate actele si inregistrarile se fac in RON incepand cu 1 iulie, insa pana la urma monetarul este folosit ptr evidenta cash-ului ... si legea spune ca evidenta soldului se tine si in ROL si RON pana la sfarsitul lui 2006...


Si pe monetar voi inregistrati SOLD-ul casei?
Te intreb pentru ca eu sunt nelamurita in privinta asta. In legislatie si la controale se cere inregistrarea pe monetar a incasarilor totale din ziua respectiva, iar mie mi se pare cam .... ciudat.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL