Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monetar-Documente fiscale dupa 01 iulie 2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Monetar-Documente fiscale dupa 01 iulie 2005

54 replies to this topic

#41 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 13 July 2005 - 09:47 AM

Tatiana Topan a scris

Citeaza

noi 2 folosim 2 monetare , cele noi si cele vechi . Cele vechi le folosim cand incasam lei noi , iar cele noi .... ptr leii noi

Intrebarea mea este: ai comandat monetare noi exclusiv pentru lei noi?
(Avand in vedere ca pana in 31.12.2006 cele doua monede circula in paralel, nu e mai buna solutia cu monetarul cuprinzand cele 2 monede?)



#42 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2005 - 09:52 AM

Monetarul nou are sumele trecute in RON si subdiviziunea leului..atat!




#43 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 13 July 2005 - 09:53 AM

ctanela, pe monetar inregistrezi cash-ul pe care l-ai incasat conform bonurilor fiscale emise de casa de marcat (adica din vanzarea cu amanuntul)

Conform OG 2055/1998, Monetarul este document justificativ cu regim special (care trebuie personalizat) si:
"1.Serveste ca:
- document justificativ pentru evidentierea la sfârsitul zilei a numerarului existent în casierie, corespunzator marfurilor comercializate;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate;
- document justificativ pe baza caruia se preda numerarul încasat prin casa de catre casier la casieria centrala a agentului economic.
Monetarul se utilizeaza pentru vânzarea marfurilor cu amanuntul.
Potrivit reglementarilor în vigoare, în conditiile utilizarii aparatelor de marcat electronice, suma înscrisa în monetar trebuie sa coincida cu suma din registrul de casa emis de aceste aparate, inclusiv cu suma înregistrata de mâna în registrul de casa, în cazul defectarii aparatelor de marcat electronice.
Valoarea înscrisa în monetar trebuie sa corespunda valorii înscrise în raportul de gestiune.
2.Se întocmeste în doua exemplare de catre casier, la sfârsitul zilei, prin inventarierea numerarului existent în casierie, pe categorii de bancnote si de monede.
3.Circula:
- la compartimentul financiar-contabil, pentru înregistrarea în registrul de casa (exemplarul 1);
- exemplarul 2 ramâne în carnet.
4.Se arhiveaza la compartimentul financiar-contbail, dupa utilizarea completa a carnetului (ambele exemplare)."



#44 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 13 July 2005 - 09:56 AM

Andreea a scris:

Citeaza

Monetarul nou are sumele trecute in RON si subdiviziunea leului..atat!

A aparut ceva in sensul acesta? (ma refer la legislatie)



#45 MihaelaN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Targoviste

Postat 13 July 2005 - 10:30 AM

Eu am sunat la Admin. Fin. si mi s-a spus ca monetarele se intocmesc in functie de moneda incasata, ROL sau RON. Sau, in ambele monede, daca am incasat si bani vechi si bani noi.
Am comandat monetare noi (le am deja), dar inca nu le-am folosit, nefiind cazul (am incasat doar lei vechi, am folosit formularul vechi, iar in josul paginii trec si totalul in RON, pt. a introduce in reg. de casa). Cei de la finante spuneau ca pun la dispozitie celor interesati monetare cu ambele tipuri de monede, ca sa nu mai intocmim doua formulare, asa ca n-ar strica sa intrebati...



#46 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2005 - 10:33 AM

n-au aparut inca..eu am fost si mi-am comandat unele noi care sunt numai in RON..mi s-a explicat sa le folosesc pe cele pe care le am deja pt ROL si pe cele noi pt RON..ceea ce si fac ! :D



#47 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 13 July 2005 - 11:21 AM

Nu am primit nici un feed-back referitor la formularul de monetar pe care l-am postat in 03.07.2005...

Mie mi se termina formularele vechi si nu as vrea sa comand 2 tipuri de monetare...



#48 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 13 July 2005 - 06:27 PM

Cosmina P a spus:

ctanela, pe monetar inregistrezi cash-ul pe care l-ai incasat conform bonurilor fiscale emise de casa de marcat (adica din vanzarea cu amanuntul)"

:( Pai da. La asta ma referam si eu.
Intr-un aliniat se mentioneaza:
"suma înscrisa în monetar trebuie sa coincida cu suma din registrul de casa emis de aceste aparate, inclusiv cu suma înregistrata de mâna în registrul de casa, în cazul defectarii aparatelor de marcat electronice",
iar in altul:
"Se întocmeste în doua exemplare de catre casier, la sfârsitul zilei, prin inventarierea numerarului existent în casierie, pe categorii de bancnote si de monede".

La inventarierea numerarului existent la sfarsitul zilei poate rezulta o suma diferita de suma incasata in cursul zilei. Poate faci si plati numerar.
:(



#49 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2005 - 06:32 PM

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...ghlight=monetar
http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...ghlight=monetar



#50 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 13 July 2005 - 08:19 PM

Multumesc, nu stiam de discutiile astea, pentru ca am intrat de curand.
Oricum, intrebarea de mai sus ramane. Mie mi se pare ca le-a scapat ceva in chestia cu monetarele.



#51 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2005 - 11:15 PM

Eu ii multumesc Cristinei..raspunsul ei a fost cel care m-a lamurit asupra problemei :

ivancristina a spus:

Se confunda caseria cu casa de marcat.
In caserie se inregistreaza monetarul pe suma vanzarilor
casei de marcat iar chitantele de la achizitii se trec in reg de casa.
Atentie nu se iau bani din casa de marcat ci din caserie pt plati




#52 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 14 July 2005 - 09:04 AM

Da, am comandat monetare noi exclusiv pentru incasarile ptr leii noi. De ce folosesc 2 monetare: in cazul in care la sfarsitul zilei , exista in casa lei vechi intocmesc monetar vechi si daca am lei noi , intocmesc monetar nou .... Restul , bonul fiscal , borderoul se intocmesc in lei noi ... La banca daca depun lei vechi , fac echivalentul in leul nou . Asta e



#53 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 18 July 2005 - 09:31 AM

conform pct. 10 din OMF 978/2005:

Citeaza

10. Formularele cu regim special, existente in stoc la data de 30 iunie 2005, cum ar fi: monetarul, biletele de calatorie, biletele de spectacol, bon cu valoare fixa, s.a., care au inscrise in continutul lor valori fixe, pot fi utilizate pana la epuizarea stocului cu conditia inscrierii pe formulare a noii valori rezultate in urma denominarii efectuate in conformitate cu prevederile art. 5 alin. (5) din Legea nr. 348/2005 privind denominarea monedei nationale, cu modificarile si completarile ulterioare. Inscrierea noilor valori se realizeaza prin aplicarea unei stampile, inscriere manuala sau prin alte procedee tehnice.
http://www.conta.ro/...opic.php?t=5580



#54 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 18 July 2005 - 09:36 AM

stiu asta, am citit si am fost anuntata.... :lol: oricum , bine ca macar au lamurit-o ... o zi buna



#55 biflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Interests:design ,Internet, lectura, inot

Postat 18 October 2005 - 03:24 PM

Pentru persoane fizice autorizate: monetarul dupa 01.07.2005 trebuie intocmit in rol si totalul monetarului se trece in ron, trebuie intocmit un monetar pentru rol si unul pentru ron, sau un singur monetar intocmit in ron.
Nu stiu daca este corect sa intocmim numai in ron sau trebuie 2 monetare, unul pentru ron si unul pentru rol.
Am monetare in care cupiurile sunt pentru rol. De exemplu nu pot trece ca am inacasat 10 ron, caci pe monetar nu exista aceasta valoare. Pot trece numai 100.000.
Va multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL