Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Majorare capital social - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Majorare capital social


11 replies to this topic

#1 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 19 June 2014 - 05:37 PM

Buna seara dragi colegi,
Am o mare dilema si anume: se poate majora capitalul social cu sumele aflate in C 117 pe filiera 117 = 1012 ?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 June 2014 - 10:24 PM

Nu prea, capitalul este "averea" asociatilor depusa in firma.

117 este averea firmei inca :))
Pentru a deveni averea asociatilor ca apoi s-o foloseasca asa cum doresc ei (sa mareasca de ex.capitalul varsand-o in firma), trebuie sa plateasca impozitul pe dividende.

Daca in schimb o repartizezi pe alte rezerve atunci ,in realitate, se amana de fapt dividendele pana cand se va folosi rezerva (de regula la inchiderea societatii)




#3 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 20 June 2014 - 07:51 AM

Multumesc MGABI,

Si totusi L82/91 - profitul realizat in exercitiul curent se repartizeaza la:
- rezerve ,
- poate fi utilizat pentru acoperirea pierderii contabile,
- distribuirea de dividende,
- surse proprii de finantare,
- majorarea capitalului social.
Iar H. 3055 admite ca posibila formula 117 =1012 cu profitul contabil realizat in exercitiile financiare precedente, utilizat ca sursa de majorare a capitalului social.

Va rog, astept pareri ptr ca RC mi-a blocat un dosar de majorare pe speta ca nu se poate face din 117.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 June 2014 - 09:43 AM

Teoretic, poti face orice contare vrei , nu mai exista monografie impusa ci doar orientativa.

Practic, repet, nu poti distribui profitul DIRECT in capitalul social pentru ca trebuie sa evidentiezi si sa platesti niste dividende/impozite pe dividende. Nici eu nu as accepta asemenea contare , pentru ca poate ascunde o frauda fiscala!

Dividendele vor apare in D205, trebuie sa fie inregistrate la fisc ca si venit pentru care s-a platit si un impozit. Exista o logica (matematica as zice chiar) in toate operatiunile.

Profitul distribuit pe dividende este un venit impozabil al asociatului, pe cand partile sociale/actiunile sunt avere acumulata/achizitionata din acest venit si nu este impozabila (deocamdata nu se impoziteaza averile la noi).

In adunarea generala se hotareste destinatia profitului, nu se hotarasc inregistrarile contabile care se fac in urma repartizarii.



#5 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 20 June 2014 - 10:06 AM

Da, orice fel de intregistrari, dar in limita lui 3055.
Ceva este in sustinerea procedurii mele, si anume , in:
HOTARARE Nr. 44 din 22 ianuarie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal , MONITORUL OFICIAL NR. 112 din 6 februarie 2004

84. Pentru elementele de capital propriu, constituite din profitul net (rezerva statutara, alte rezerve, profitul net realizat in exercitiile precedente a carui repartizare a fost amanata etc.), se calculeaza si se vireaza numai impozit pe dividende.

iar in

HOTARARE Nr. 84 din 3 februarie 2005 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, MONITORUL OFICIAL NR. 147 din 18 februarie 2005

12. Punctele 83 si 84 se abroga.

Cat priveste hotararea AGA, eu nu am pomenit asaceva.

Nu are nimeni experienta unei astfel de spete ?

HEEELP !!!!



#6 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 20 June 2014 - 10:22 AM

Muta suma in 1068 si dupa aceea faci 1068-1012.
vivi



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 June 2014 - 03:20 PM

Ordinul 3055 nu impune limite nici la conturi, nici la monografie.

Nu inteleg totusi de ce vrei neaparat sa faci contarea 117 = 1012 si care ar fi problema sa treci suma prin alt cont (de rezerve cum de ex.ti-a scris mai devreme)

Atentie, poti mari capitalul din profit fara sa platesti impozit pe dividende doar daca nu modifici cotele de participare ale asociatilor (procentele).
In acest caz, se va plati impozitul pe dividende doar in momentul in care se face diminuarea capitalului (sau la lichidare) pentru sumele care nu reprezinta aport direct.



#8 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 20 June 2014 - 04:16 PM

1.Treci suma in 1068.

2.Faci Hot.AGA in care se stabileste majorarea capitalului social prin incorporarea rezervelor, cu exceptia celor legale, suma cu care se va majora capitalul social, modalitatea de majorare: prin emiterea de noi parti sociale sau prin majorarea valorii nominale a celor existente, noua valoare a capitalului social; acesta va fi semnata de catre toti asociatii si stampilata.

3.Intocmesti un raport de expertiza contabila extrajudiciara, de catre un expert contabil din afara firmei, care sa certifice faptul ca rezervele supuse majorarii nu sint rezerve legale sau rezerve create din facilitati fiscale.

In acest mod nu-ti mai refuza Registrul Comertului cererea.
vivi



#9 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 20 June 2014 - 04:51 PM

Da sunt logice comentariile voastre cu 1068, numai ca nu am sume repartizate in 1068 la finele ex.fin. 2013.
Totusi, am vazut o hotarare judecatoreasca care admite 1171 ca fiind sursa directa in majorarea lui 1012.
Chiar daca sunt presat de timp, voi face adresa de clarificari la ANAF.

Multumesc ptr suport.



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 June 2014 - 07:33 PM

Majorarea capitalului social poate fi realizata doar din sursele prevazute in Lg. 31/1990 a societatilor, actualizata
Articolul 221
Societatea cu raspundere limitata isi poate majora capitalul social, in modalitatile si din sursele prevazute de art. 210.
Articolul 210
(1) Capitalul social se poate mari prin emisiunea de actiuni noi sau prin majorarea valorii nominale a actiunilor existente in schimbul unor noi aporturi in numerar si/sau in natura.
(2) De asemenea, actiunile noi sunt liberate prin incorporarea rezervelor, cu exceptia rezervelor legale, precum si a beneficiilor sau a primelor de emisiune, ori prin compensarea unor creante lichide si exigibile asupra societatii cu actiuni ale acesteia.
(3) Diferentele favorabile din reevaluarea patrimoniului vor fi incluse in rezerve, fara a majora capitalul social.
AGA stabileste repartizarea profitului reportat pentru majorarea capitalului si se fac inregistrarile contabile
1171=1068
1068=1011
1011=1012
sau direct din 1171-unde se afla inregistrat profitul nerepartizat
1171=1012
Asa ca, dupa parerea mea, mai fa un drum la reg.com. si explica-le, argumenteaza-le ca ai procedat cf. legislatiei



#11 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 20 June 2014 - 07:44 PM

Pe logica ta Lexyroxy m-am bazat, dar functionarul de la RC nu stie decat una si buna "capitalul se majoreaza numai cu aport in numerar sau, daca sumele vin din 117, se plateste impozit pe dividende"
Eu nu stiu cine ii pune pe astia acolo.



#12 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 June 2014 - 08:41 PM

Daca sumele vin din 117 nu se plateste intotdeauna impozit pe dividende-argumenteaza cu prevederile Codului fiscal
dividendul este definit din pct. de vedere fiscal la art. art. 7 alin. (1) pct. 12
daca nu se modifica procentul de participare a asociatilor la capitalul social al societatii, operatiunea de majorare a capitalului social nu este considerata distribuire de dividend- cf. pct. 100^1 din normele CF






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL