Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributii la pensii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributii la pensii

5 replies to this topic

#1 artfoto

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj
  • Interests:fotografie

Postat 03 July 2014 - 01:22 AM

Imi spuneti , daca iti infiintezi un pfa , iar profitul e doar de 100-200 lei pe an , fiind singura sursa de venit , se platesc ceva taxe le pensii? daca am profit asa mic voi avea pensie?



#2 artfoto

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj
  • Interests:fotografie

Postat 03 July 2014 - 01:40 AM

am gasit pe net o informative , cum ca Contribuabilii al caror venit net anual, obtinut in anul fiscal precedent, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat ( 35% x 2298 = 804 lei) nu platesc contributia la pensii. Intrebarea ar fi : In acest caz vor avea pensie?




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 July 2014 - 07:49 AM

Principiul contributivitatii : ai in functie de cat dai.
Sigur, unii sunt mai egali decat altii, vezi pensiile speciale :angry2: .. dar nu este cazul tau (cei care "produc" taxe la buget n-au nimic special! )

Deci, atunci cand iesi la pensie (daca apuci!) , se va calcula perioda in care ai contribuit si suma cu care ai contribuit (de fapt suma asigurata=baza de calcul a contributiei platite)



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2014 - 10:58 AM

legea pensiilor (nr. 263/2010, actualizata) :
Art. 37. - (1) Nu se datoreaza contributie de asigurari sociale asupra sumelor expres exceptate, prevazute in Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Sumele asupra carora nu se datoreaza contributia de asigurari sociale nu se iau in considerare la stabilirea prestatiilor din sistemul public de pensii.

_____________________________________

in Romania, sistemul de pensii inca fct. pe principiul solidaritatii sociale. asta inseamna ca cei care suntem in campul muncii "platim" toate pensiile (prin contributiile periodice date statului din veniturile noastre), iar cand noi vom iesi la pensie, cei aflati in campul muncii ne vor "plati" prin sumele cu care vor contrib. ei la fd. pensii (din veniturile lor). prin acest sistem, generatiile se sustin succesiv (una pe alta) si de aici vine denumirea de "solidaritate sociala"

adevaratul principu al contributivitatii (asa cum este in tarile cu democratii vechi) inseamna ca banii de pensie pe care eu ii platesc ca asigurat mi se duc intr-un cont personal de asigurari sociale lasat la dispozitia statului sau a fd. privat de pensii la care am optat sa depun banii, iar la batranete o sa am chiar cat am contribuit de-a lungul anilor (+/- o dobanda/profit din administrarea banilor, din investirea lor ani de zile) - si nu cat vrea/ poate statul sa-mi dea.

principiul contributivitatii aplicat la noi e o "struto-camila", in sensul ca s-a trecut la calc. punctelor de pensie avand in vedere toata per. contributiva (in care omu' a platit asigurarea/ i s-a retinut din venit) si nu numai ultimii 5 ani inainte de a iesi la pensie (cum se preluase din vremea comunista), sau ultima luna (cum era - de ex. - la aviatori, pana acum vreo 4 ani, din cauza unei legi speciale data de PNL prin 2007-2008 (daca nu ma insel) - o mare porcarie de lege care a generat niste pensii astronomice pt Romania (platite din banu' public, ce credeati ?) fiindca in ultimul salariu aviatorii isi bagau intentionat si concediul de odihna si sporuri si prime si tot ce mai puteau baga pt a iesi un venit cat mai mare, la care urma sa li se calc. pensia).

val. punctului de pensie (= sal. mediu pe economie x un % anume) e dat de catre guvern, care stabileste atat sal. mediu pe economie (prin institutul national de statistica - institutie de stat, deci aflata sub controlul guvernului), cat si procentul din acest salariu mediu.
in acest mod, toate sumele achitate la fd. de pensii de catre fiecare dintre noi, de-a lungul anilor, devin mai putin relevante fiindca cel mai important este cat isi poate permite guvernul sa plateasca din ceea ce are in momentul cand stabileste elem. de calcul aratate de mai sus, adica este esential cat isi permite tara sa plateasca la pensii si nu cat a contribuit fiecare, ani de zile.

prin urmare, poti sa fi contribuit cu sarg la fd. de pensii, toata viata activa pe piata muncii, insa daca in momentul in care iesi la pensie, guvernul nu are bani la punga, atunci va jongla cu salariu mediu pe economie si cu procentul aplicat la acest salariu (sau chiar poate schimba complet modul de calcul) si asa te vei trezi ca o sa primesti o pensie de tot rahatu' si ca ai platit o viata pt ceva de care nu vei mai beneficia niciodata pe deplin daca nu traiesti vreo 200 de ani.
daca se deschid larg granitele prin intrarea in UE si pleaca afara (pierdem din tara) milioane de contribuabili, mai intervine si o criza economica/ financiara (ori alta forta majora) sau pur si simplu asistam la incapacitatea guvernantilor de a gestiona tara asta - sit. in care economia se prabuseste - atunci toti cei ce sunt asig. numai la stat s-au dus naibii cu pensia !
in schimb, daca tara e bogata si are o guvernare onesta, aplecata spre cetatean, atunci guvernul poate stabili val. pct. de pensie la un nivel ridicat, rezultand sume mai generoase pt pensionari.

in aceste conditii, in Romania, eu am ajuns la concluzia ca cel mai sigur pt fiecare persoana activa este sa-si economiseasca banii de batranete pe cont propriu si sa profite la maxim de orice portita legala pt a plati la stat cat mai putin la fd de pensii de care oricum nu va beneficia la nivelul la care a contribuit - astfel fortand guvernantii sa chibzuiasca mai bine acest fond/ banul public in general.

pt cei ce sunt deja pensionari la stat ... vai de ei !
fiecare dintre noi trebuie sa avem grija de batranii din propria familie, iar pt. ceilalti batrani ... D-zeu cu mila ! :sad:



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 July 2014 - 08:00 PM

Subscriu la ce ti-a scis Otilia (adevarata struto-camila de prostit fraierii care platesc).
Si eu te sfatuiesc sa nu-ti bati capul cu pensia de la stat, daca poti sa nu dai nimic, nu da!

Mai bine pui bani in banca sau iti faci o asigurare de pensie privata (care de fapt este un fond de investitii) si macar vei avea acces la banii depusi cand iti vine vremea. Iar daca nu-ti mai vine vremea (doamne-fereste!) , se vor duce la mostenitori.



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 July 2014 - 09:50 PM

Daca vrei pensie-cat de cat, in primul an trebuie sa te asiguri-poate intervin si alte oportunitati de castig, apoi poti alege daca merita sau nu sa ai pensie
Norme Codul fiscal
ART. 296^22
32. Venitul declarat de contribuabilii prevazuti la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) din Codul fiscal reprezinta un venit ales de catre acestia, cuprins intre 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si echivalentul a de 5 ori acest castig.
Incadrarea in categoria persoanelor obligate sa se asigure se face in functie de:
- venitul realizat in anul precedent, ramas dupa scaderea din totalul veniturilor incasate a cheltuielilor efectuate in scopul realizarii acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentand contributii sociale, raportat la numarul lunilor de activitate din cursul anului, in cazul contribuabililor care desfasoara activitati impuse in sistem real;
- venitul estimat a se realiza potrivit art. 81 alin. (1) din Codul fiscal, in cazul contribuabililor care isi incep activitatea in cursul anului fiscal;
- valoarea lunara a normelor de venit, obtinuta prin raportarea normelor anuale de venit la cele 12 luni ale anului după aplicarea corectiilor prevazute la art. 49 din Codul fiscal, in cazul contribuabililor care desfasoara activitati impuse pe baza de norme de venit.
Contribuabilii care desfasoara activitati impuse in sistem real, care in anul fiscal precedent au realizat venituri sub nivelul plafonului minim prevazut de lege, nu sunt obligati sa se asigure si nu datoreaza contributie de asigurari sociale, pentru anul fiscal urmator. Contributiile de asigurari sociale platite in anul fiscal in care au fost realizate venituri sub nivelul plafonului prevazut de lege nu se restituie, acestea fiind luate in calcul la stabilirea stagiului de cotizare si la stabilirea punctajului pentru pensionare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL