Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
gestiune paleti borhot sfecla de zahar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

gestiune paleti borhot sfecla de zahar

8 replies to this topic

#1 mihaela197983

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 October 2014 - 09:13 AM

Buna ziua, sunt noua pe forum. Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.
Intr-o fabrica de productie de peleti din borhot din sfecla de zahar ce program de gestiune ar tb sa folosesc si ce acte contabile ar tb sa fac?
Deci,in fabrica intra materia prima de la furnizor,cu factura (borhot)si iese produsul finit(peleti) care la rândul lui este vandut catre clienti.Prin ce modalitate transfer mat prima in prod finit?La facturile primite de la furnizor le fac NIR?

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de mihaela197983: 23 October 2014 - 09:14 AM




#2 elenao464

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 October 2014 - 09:21 AM

Se face NIR, apoi bon de consum ,pentru trecere pe cheltuiala,
nota contabila producere paleti
345=711valoarea paletilor produsi
711=345 valoarea paletilor vanduti
valoarea paletilor este la pret de productie nu ce devanzare,in general valoarea de productie reprezinta valoarea devanzare binenteles fara tva minus profitul(in cazul in care nu ai un antecalcul)




#3 mihaela197983

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 October 2014 - 11:35 AM

Multumesc pt raspuns. Am uitat sa precizez ca actele contabile nu se fac la mine ci la o firma de contabilitate.Eu sunt la facturare(punct de lucru) si ma interesa pasii care tb sa ii urmez,de cand intra materia prima si pana iese din depozit catre client.
Adica : vine factura de materie prima de la furnizor, introduc factura,fac NIR, apoi bon de consum, apoi raport de productie, norma de consum, raport zilnic si la final emit factura catre client.
Doresc sa stiu cum tb sa procedez corect cu aceste documente si ce program de contabilitate si stocuri ar tb sa achizitionez.

Cu stima
Mihaela



#4 mihaela197983

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 November 2014 - 11:15 AM

Chiar nu este nici un binevoitor?



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2014 - 03:53 PM

daca aveti firma de contabilitate, care se ocupa de actele voastre, normal ar fi sa te instruiasca acea firma, NU sa bananai / sa stai la bunavointa celor de pe forumuri, dupa informatii - zau, nu te supara, ti-o spun cu tot dragul ... :sad:
in acest caz, poate ar trebui, mai intai, sa te adresezi acelei firme pt indrumare fiindca ei stiu sigur ce ai de facut ; de vreme ce v-au acceptat la conta inseamna ca se pricep la domeniul vostru de activitate.

aici, bunavointa mai gasesti, insa stiinta in productia agricola ... mai putin si de aceea dureaza destul de mult pana iti raspunde cineva "autorizat", ca sa zic asa...



#6 mihaela197983

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 November 2014 - 03:58 PM

Buna ziua, daca imi spuneau cei de la conta nu mai intrebam aici. O zi buna.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2014 - 12:42 PM

am inteles f bine aspectul, de aceea subliniam faptul ca ei sunt obligati, fie si ca etica profesionala (daca nu prin contract), sa faca instruirea personalului care tine contabilitatea primara la firmele pe care le au la conta, mai ales cand e vb de o singura pers., cum e cazul tau; e o chestiune care dureaza maxim o ora !
deci, cere-ti drepturile :smile: fiindca nu este deloc normal sa te "chinui" atata incercand sa afli ce trebuie sa faci ! asta spuneam, spre binele tau ...



#8 mihaela197983

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 11 November 2014 - 12:52 PM

Multumesc frumos. O sa ma interesez la conta.O zi buna.



#9 mihaela197983

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 December 2014 - 02:20 PM

Chiar nu este nimeni care lucreaza in productie?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL