Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
VA ROG DIN NOU Sa Ma AJUTATI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


VA ROG DIN NOU Sa Ma AJUTATI

2 replies to this topic

#1 cozmacristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:iasi

Postat 23 June 2005 - 03:02 PM

va rog sa-mi raspundeti si la urmetoarea intrebare:


dati-mi va rog un exeplu de inregistrare contabila in care contul 456 functioneaza ca un cont de pasiv!

astept rasuns urgent!
va multumesc :? [/b]



#2 Guest__*

  • Guests

Postat 23 June 2005 - 03:21 PM

Ordinul 306/26.02.20052
Contul 456 "Decontari cu actionarii/asociatii privind capitalul" este un cont de activ.




#3 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 26 June 2005 - 11:07 PM

In ct. 456 se inreg. subscrierea capitalului social de catre actionari (456 = 1011), apoi varsarea lui de catre aceiasi actionari (512 = 456). In acest caz, 456 este un cont de activ, deoarece incepe prin debitare, ceea ce e normal, pt.ca se face intai subscrierea si abia apoi varsarea cap.soc.

Exista insa si cazuri in care varsarea are loc inainte de subscriere.
De exemplu asociatii stiu ca trebuie sa majoreze capitalul social, stiu si sumele exacte, dar nu au semnat inca actele aditionale. In schimb, au varsat banii in contul societatii. In acest caz, varsarea avand loc inainte de subscriere, 456 functioneaza ca un cont de pasiv.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL