Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul concediu de odihna dupa o luna de concediu medical! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcul concediu de odihna dupa o luna de concediu medical!


3 replies to this topic

#1 oanaelena88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 November 2014 - 07:53 PM

Buna ziua!
Va rog mult sa ma ajutati la calculul concediului de odihna aferent lunii noiembrie 2014, in conditiile in care eu in luna august am avut concediu medical pe toata luna integral.
Formula de calcul CO: media zilnica a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare, multiplicata cu numarul de zile de concediu...insa nu stiu exact daca se ia in calcul concediul medical.

august 2014 - 1.009 lei - concediu medical 20 zile
-zile lucratoare 20

septembrie 2014 - 1.005 lei
-zile lucratoare 22

octombrie 2014 - 1.005 lei
-zile lucratoare 23

noiembrie 2014 - ?
-zile lucratoare 20

3.019 lei/65 zile=46,44 lei
46,44 leix20 zile = 928 lei

E corect cum am calculat? Va multumesc!



#2 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 07 November 2014 - 10:31 AM

CODUL MUNCII din 24 ianuarie 2003 (Legea nr. 53 din 24 ianuarie 2003) - REPUBLICARE*)


CAPITOLUL III: Concediile
SECŢIUNEA 1: Concediul de odihnă anual şi alte concedii ale salariaţilor
Art. 150
(1)Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2)Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.




#3 qwertyuiop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 November 2014 - 11:41 PM

La calculul CO, concediul medical nu ma afecteaza, pentru ca este o indemnizatie fara caracter permanent. Deci in luna cu CM, iei de fapt in calcul venitul ca si cum ai fi fost prezenta. Calculezi media zilnica a ultimelor 3 luni raportata la numarul de zile lucratoare aferente si o compari cu media din noiembrie ( tot ca si cum ai fi prezenta). Media mai favorabila o inmultesti cu nr de zile de CO din noiembrie si-ti da valoarea pentru CO.



#4 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 23 December 2014 - 01:16 PM

Media zilnica se face impartind salariul din ultimele 3 luni la numarul de zile lucratoare sau zile lucrate?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL