Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

dividende


62 replies to this topic

#1 VictoriaIoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 11 November 2014 - 09:02 PM

Buna,

Vreau si eu sa va cer parerea intr-o speta:
O firma are profit atat in anii 2011 si 2012. Asociatii decid, in ambii ani, prin Hotararea AGA sa nu repartizeze profitul pe nici o destinatie ci sa il lase la rezultat reportat. Contabilul insa inregistreaza in balanta din decembrie 2011 dividende (sold creditor 457) si le mai mentioneaza si in nota 3 de la notele explicative la situatiile financiare precum si in raportul administratorului. In balanta din decembrie 2012 este evidentiat impozitul pe dividende pt dividendele din 2011 care trebuia platit pana pe 25.01.2013. In acest an (2012) se face aceasi greseala adica desi AGA nu doreste repartizarea proditului pe dividende, in raportul administratorului se face din nou repartitia pe dividende.
Pana in 2014 impozitul pe dividende nu este declarat in D100.
Intrebarea mea este daca se mai pot anula acum in 2014 aceste dividende si impozitul aferent avand in vedere faptul ca nu este vorba de o noua hotatrare a AGA ce trebuie publicata in Monitorul Oficial.? Si societatea aplica OMFP 3055/2009 care nu interzicea revenirea asupra repartizarii rezultatului.
In cazul unui control ar putea avea urmari grave aceasta corectie tinand cont totusi si de faptul in bilantul publicat apare sold creditor la conturile 457 si 446?



#2 laura2112

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 August 2015 - 01:00 PM

Buna ziua, am si eu o întrebare legata de dividende. In cadrul unei firme s-au acordat dividende unei persoane necuvenit. Acestea au fost virate in cont. Persoana respectiva a fost de acord sa le restituie în numerar la casierie. Cum se procedează in acest caz?




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2015 - 01:53 PM

- daca suma este doar o eroare de plata, atunci se face disp. de incasare prin caserie pt dividende necuvenite si nota contabila 5311 = 457.
pt. a evita incarcarea rulajului ct. 457, eu prefer sa fac stornarea operatiunilor initiale, adica 457 = 5311 in rosu.
- daca suma platita este SI o eroare de repartizare a profitului pe dividende, atunci trebuie parcurse si etapele de revenire asupra hot. initiale de repartizare.



#4 laura2112

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 August 2015 - 04:26 PM

Mulțumesc pentru răspuns .



#5 iuliapopescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 12 January 2016 - 11:29 AM

Care e plafonul/zi/asociat in cazul in care se platesc dividendele in numerar?
Multumesc



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2016 - 01:47 PM

cf. Legii 70/2015, art. 4, alin. 4 se limiteaza platile catre persoane fizice pana la maxim 10.000 lei/zi /tranzactie



#7 iuliapopescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 12 January 2016 - 05:02 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 12 January 2016 - 01:47 PM, a spus:

cf. Legii 70/2015, art. 4, alin. 4 se limiteaza platile catre persoane fizice pana la maxim 10.000 lei/zi /tranzactie

Deci as putea sa le dau la amandoi in aceesi zi, cate 10 000 lei, nu?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2016 - 05:19 PM

ART. 4, (4) Operațiunile de plăți în numerar efectuate de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), către persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor achiziții de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanțe sau alte drepturi și restituiri de împrumuturi sau alte finanțări se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de 10.000 lei către o persoană. Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către o persoană, pentru tranzacțiile mai mari de 10.000 lei.



#9 Eugen Neacsu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 March 2016 - 01:16 AM

Daca repartizez 10.000 lei intr-o luna dividende si le si platesc in numerar in aceeasi luna catre o persoana fizica, iar luna urmatoare mai repartizez 10.000 lei dividende si le si platesc in numerar catre aceeasi persoana fizica - se considera plata fregmentata?
Multumesc!



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2016 - 03:29 PM

dupa parerea mea, nu !
repartizarea in transe diferite si chiar luni diferite ma fac sa spun ca nu si asta fiindca legea nu obliga la o singura repartizare, operatiunea fiind in totalitate cf. hot. asociatului unic sau a hot. AGA.
metoda cu luni diferite e f prudenta - de tipul suflatului si-n iaurt - asa ca, dupa parerea mea, nu are ce sa se intample rau aici.



#11 Eugen Neacsu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 March 2016 - 11:12 PM

Multumesc foarte mult!
Asta era si parerea mea.
Multumesc inca o data!



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2016 - 11:50 AM

Cu drag si alta data. :smile:



#13 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 30 March 2016 - 02:17 PM

buna ziua

care sunt taxele de retinut in cazul platii dividendelor catre asociat - persoana fizica?

daca nu are calitatea de angajat in firma, trebuie sa retin si 5.5? trebuie sa-mi dea o declaratie din care sa reiasa daca are sau nu calitatea de angajat ?

cota de impozit este 5% indiferent din profitul carui an se face repartizarea ( 2012-2015)?


multumesc



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2016 - 03:52 PM

ai materiale aici : http://www.conta.ro/...dividende-2016/

mai, oameni buni, macar cititi ce publicam ca materiale ANAF. link-uri ... adica faceti si voi un minim de efort pt. documentare fiindca atunci cand va vedem lipsa de interes parca nici nu ne mai vine sa va raspundem !



#15 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 31 March 2016 - 12:31 PM

Am vazut materialul dar face trimitere la cazul in care beneficiarul este o persoana JURIDICA
Eu intrebam de regimul acordarii dividendelor catre asociat - PERSOANA FIZICA

Le tratam la fel?



#16 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 March 2016 - 12:45 PM

In ultimul post de acolo ai materialul care trateaza TOATE cazurille foarte clar. Se explica in detaliu fiecare situatie, si pentru PJ si pentru PF.

Subscriu la ceea ce a spus Otilia, este frustrant sa vezi ca un om nu face nici cel mai mic efort sa se documenteze inainte de a pune o intrebare.



#17 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 31 March 2016 - 02:22 PM

si tot nu m-am lamurit ; trebuie sau nu sa platim cass de 5.5%; de unde sa stiu eu daca asociatul care solicita dividendele lucreaza undeva ? la noi nu

ii cer o declaratie pe propria raspundere?


În anul 2016, persoanele care realizează venituri din dividende nu datorează contribuție de asigurări sociale de sănătate pentru aceste venituri, dacă realizează venituri din salarii,



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2016 - 04:36 PM

gandeste-te logic : ce document ai putea sa-i ceri ?
pai, nu ai multe variante, adica ai putea solicita :
- o decl. pe proprie raspundere, dar asta nu e sigur ca-i adevarata, dupa parerea mea ... eu nu optez pt var. asta !
- o adeverinta de salariat, care mi se pare mai sigura, adica mai greu / riscant de mintit la ea chiar si pt emitent.

oricum, si fara adev. asta, fiscul vede pe rolul persoanei resp. daca a fost sau nu salariat in per. in care a primit dividendele si daca nu a fost, atunci in anul urmator ii va emite decizie de impunere pt ctb. de sanatate, nu o retii tu la plata dividendelor; tu retii numai impozitul de 5% in anul repartizarii 2016 (nu neaparat si al platii).

scrie in material :
"Pentru anul 2016, în cazul persoanelor fizice care realizează venituri din dividende şi se datoreazã contribuţia de asigurări sociale de sănătate, aceasta se stabileşte de organul fiscal competent, prin decizie de impunere anuală, pe baza informaţiilor din declaraţia privind calcularea şi reţinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, precum şi pe baza informaţiilor din evidenţa fiscală, după caz. Baza lunară de calcul a contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă venitul din dividende pentru care se calculează contribuţia este singurul venit realizat."



#19 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 01 April 2016 - 09:41 AM

Acum, prin sublinierea facuta de tine, parca imi este mai clar materialul de pe finante
MUltumesc



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2016 - 12:18 PM

:smile:

sa stii ca si pt. cei mai avizati/ experimentati in conta, uneori legislatia fiscala e greu de inteles; marturisesc ca de multe ori mi-am "prins urechile" in ea, dar macar m-am straduit sa o studiez si s-o inteleg mai intai singura, de capul meu, si abia apoi am venit la "consultari" pe forum.
te asigur ca metoda asta mi-a dezvoltat, in timp, abilitatea de a pricepe mai repede si mai bine baza legala - fiind, in mod cert, un excelent exercitiu al mintii si un bun motor in evolutia profesionala pt ca mi-a imbunatatit gandirea aplicata la domeniul contabil si fiscal.

da, e adevarat ca sunt mare fan al pricipiului "ajuta-te singur", cel putin in faza de start, dar, mai mult decat atat, spun ca daca-ti doresti sa urci treptele meseriei si, eventual, sa avansezi in ierarhia unei firme, atunci capacitatea de analiza si sinteza economica a situatiilor specifice aparute in activitatea entitatii la care lucrezi + a legislatiei aplicabile in acele cazuri devine esentiala si asta-i motivul principal pt care mereu mi-am invitat colegii mai tineri / aflati la inceput de drum sa studieze si singuri, sa nu depinda atat de mult (poate chiar exclusiv) de vreun forum de specialitate.
desigur ca daca studiul individual nu merge /contabilului ii este greu sa inteleaga legislatia (si repet : nu e nici o rusine in asta !), atunci probabil ca meseria de contabil nu i se potriveste (pur si simplu !), iar o reconversie profesionala devine solutia cea mai buna pt toata lumea.

dragilor, :smile:
macar 5 zile/sapt. petrecem 9-10 ore (cel putin) la serviciu si pe drumul legat de acesta (adica dedicam serviciului mai mult de 1/2 din timpul in care nu dormim) - de aceea eu cred ca e mare pacat sa ne risipim atat de mult facand ceva pt care nu avem aptitudinile necesare; viata-i prea scurta ca sa merite chinul asta "a la long" !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL