Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie amenajare centru spa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie amenajare centru spa

5 replies to this topic

#1 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 06 January 2015 - 05:35 PM

Buna ziua si la multi ani! O societate a contractat o lucrare de construire si amenajare a unui centru spa., firma achizitioneza materialele si apoi le factureaza beneficiarului .As dori sa aflu parerea voastra in legatura cu rmatoarea monografie contabila:


-cumparare materii prime 601=401 , fara intocmire receptie pe materiale , implicit fara intocmire fisa de magazie

-se aplica inventarul intermitent

-facturare manopera si materiale 4111=704 , nu exista descarcare de gestiune .

Mi se pare o metoda mai simpla ,evitand evidenta cantitativ valorica , pt fiecare factura inregistrez in contabilitate o singura pozitie , (601=401), dar nu stiu in ce masura este si corect...singurul argument ar fi ca se aplica metoda inventarului intermitent , si materialele se dau direct in consum , la sfarsit de luna nu exista materiale pe stoc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2015 - 12:16 PM

daca tot n-ai gestiune - mater. nefiind stocate, ci date direct in consum - atunci poate ca ar merge mai bine ct. 604 (materiale nestocate) in loc de 601.

din cate stiu, insa, nu puteti scapa de deviz, el trebuie intocmit, dar asta nu-i treaba ta, ci a sefului de santier/ a inginerului ...




#3 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 08 January 2015 - 01:00 PM

ms pt raspuns :smile:



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2015 - 01:06 PM

cu drag ! :smile:

intr-o sit. similara, eu asa am procedat (acum vreo 10 ani) si (chiar daca nu mai lucrez la aceea firma de vreo 9 ani) nu am auzit de la ei sa se fi sanctionat metoda asta de evidenta contabila, in condiitile in care au mai avut controale.
dar, atentie ... povestea e mai veche ... acum poate regulile sunt mai stricte si de aceea zic sa mai astepti si alte opinii.



#5 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 08 January 2015 - 01:12 PM

am sa intreb si la ceccar , ar fi mult simplificat volumul de munca... dar vb ta , sa mai asteptam si alte opinii



#6 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 09 February 2015 - 12:30 PM

se pare ca trebuie intocmite bonuri de consum si receptii chiar daca se aplica metoda inventarului intermitent , asa ca este cam acelasi lucru fie ca aplici inventar intermitent sau inventar permanent.In plus mai trebuie efectuata si inventarierea (lunara sau trimestriala ) in cazul inventarului intermitent .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL