Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 392 - topic 2015 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia 392 - topic 2015


32 replies to this topic

#1 imike1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 January 2015 - 10:37 AM

Buna Ziua

Am o intrebare cu legatura declaratia 392. La declaratia 392 trebuie sa intoduc si cheltuielile de infintare (chelt. de constituire ce au fost platita la ONRC)?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2015 - 10:59 AM

Din punctul meu de vedere ONRC-ul este un furnizor de servicii iar taxele platitte acolo sunt achizitii de servicii.

Deci da, se includ in 392.




#3 imike1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 January 2015 - 12:19 PM

Cum rotunjesc sumele pentru declaratia 392? Sau nu se rotunjesc? Nici la cifra de afaceri?



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2015 - 07:50 PM

Ai incercat sa completezi declaratia in program?

Ia fa mataluta un efort si vorbim dupa aceea :wink:



#5 imike1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 January 2015 - 08:22 PM

nu in program cu mana completez



#6 imike1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 January 2015 - 08:40 PM

dar nu stiu, introduc cu doua zecimale sau rotunjesc?



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2015 - 09:10 PM

Ti-am spus sa incerci programul lor pentru ca acolo ti-ai fi dat seama ce si cum trebuie completat. Este cea mai simpla si rapida metoda sa-ti dai seama ce (si cum) vrea de la tine o declaratie.

Se rotunjesc (ca un principiu, toate declaratiile la stat se fac cu sumele rotunjite). Nu stiu nici-o declaratie care sa se completeze cu zecimale la sume (or fi si exceptii, dar nu le stiu eu).

Totusi,de ce completezi cu mana ? Asa, ca exercitiu?
Ca va trebui sa duci formatul electronic salvat din programul lor ... care n-a aparut inca pentru anul 2014.



#8 plv

    Member

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 January 2015 - 08:29 PM

A aparut programul pe 2015, insa nu-l pot descarca, imi spune ca trebuie sa am ultima versiune PDF viewer. Pe acesta nu l-am putut descarca pentru ca adresa a fost blocata de antivirusul meu(cred ca siet-ul este virusat).
Am adobe 11. Stie cineva de unde sa descarc programul gratis? Inainte il descarcam prin intermediul siet-ului ANAF, sau MF.Acum pe siet-ul indicat acolo patesc ce am spus mai sus.



#9 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 26 January 2015 - 10:11 AM

Da, a aparut 392 pentru anul 2014.
Daca ai probleme la descarcare declaratii, incearca cu Internet Explorer, nu cu Chrome.

Aceasta postare a fost editata de kmkz: 26 January 2015 - 10:16 AM




#10 mitim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 26 January 2015 - 01:20 PM

Buna ziua. Programul a aparut dar, eu am o alta intrebare. Cum salvez pe CD sau mai bine zis ce salvez pe CD? Precizez ca nu am semnatura electronica si trebuie sa ma prezint la ghiseu. Multumesc



#11 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 January 2015 - 02:17 PM

Vezi postareamitim, la 26 January 2015 - 01:20 PM, a spus:

Buna ziua. Programul a aparut dar, eu am o alta intrebare. Cum salvez pe CD sau mai bine zis ce salvez pe CD? Precizez ca nu am semnatura electronica si trebuie sa ma prezint la ghiseu. Multumesc

Pe CD (poti si pe un stick USB) copiezi fisierul pdf salvat (si validat) sub forma 392_2014_XXXXXXX, unde XXXXXXX e codul tau fiscal.



#12 plv

    Member

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 January 2015 - 03:53 PM

Sus , am postat din dreseala.
Altceva voiam sa spun:
Am reusit sa descarc formularul.
Eu trebuie sa depun 392B(profesie liberala pfa, neplatitor de TVA)
Cand completez formularul, cred ca este o greseala: apare la 392B, persoane impozabile inregistrate in scopuri de tva, in loc de persoane impozabile neinregistrate in scopuri de tva, cum ar fi normal.
Ce parere aveti?



#13 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 January 2015 - 03:59 PM

Denumirea cap.1 nu se modifica in functie de A/B, este un text fix.

Nu-i nici o problema, atata timp cat sumele sunt corecte nu conteaza ce text de umplutura apare.



#14 mitim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 27 January 2015 - 09:31 AM

Vezi postareaJustJohnDoe, la 26 January 2015 - 02:17 PM, a spus:

Vezi postareamitim, la 26 January 2015 - 01:20 PM, a spus:

Buna ziua. Programul a aparut dar, eu am o alta intrebare. Cum salvez pe CD sau mai bine zis ce salvez pe CD? Precizez ca nu am semnatura electronica si trebuie sa ma prezint la ghiseu. Multumesc

Pe CD (poti si pe un stick USB) copiezi fisierul pdf salvat (si validat) sub forma 392_2014_XXXXXXX, unde XXXXXXX e codul tau fiscal.

Multumesc mult. O zi buna.



#15 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 29 January 2015 - 11:23 AM

Buna

Facturile de avans (primite sau emise) se inregistreaza in 392?
In instructiuni scrie: "livrările de bunuri și prestările de servicii efectuate" sau "achiziții efectuate de la persoane".



#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 January 2015 - 09:55 AM

Cifra de afaceri contine si avansurile facturate– cf. art.152 CF
D392B se completeaza si cu avansurile facturate-emise sau achizitionate din tara



#17 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 30 January 2015 - 12:06 PM

Multumesc.



#18 imike1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 February 2015 - 11:45 AM

Buna ziua

Unde trebuie sa descarc programul D392/B? Si daca nu avem semnatura electronica e problema? Tiparesc si semnez cu mana?



#19 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 February 2015 - 11:01 PM

Este un pdf ca restul declaratiilor. Il descarci pe calculator, il completezi , validezi , salvezi si listezi in 2 exemplare.

Apoi copiezi fisierul (validat) pe cd sau stick si mergi cu hartiile (semnate si stamplilate) si stick-ul la anaf.



#20 imike1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 04 February 2015 - 09:41 AM

Multumesc, dar nu am gasit programul la site-ul anaf asta e problema.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL