Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare platitor TVA conf. ordin ANAF 112/2015 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


- - - - -

Inregistrare platitor TVA conf. ordin ANAF 112/2015

80 replies to this topic

#81 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 February 2016 - 02:57 PM

Help, ca-mi crapa neuronii ramasi ... am obosit de cand caut.
Voi ati gasit publicat in MO vre-un ordin in care sa fie stabilte criteriile?

Mai oameni buni, eu nu inteleg pe ce baza resping inregistrarea daca minunatele "criterii" nu au fost stabilite niciodata prin ordinul anaf!

Eu trebuie sa indeplinesc criteriile din ordinul anaf , asa zice la cod (pun doar unul dintre puncte):
(9) În aplicarea prevederilor alin. (8), prin ordin al președintelui A.N.A.F., se stabilesc criterii pentru condiționarea înregistrării în scopuri de TVA a societăților cu sediul activității economice în România, înființate în baza Legii nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, care sunt supuse înmatriculării la registrul comerțului. Organele fiscale competente stabilesc, pe baza acestor criterii, dacă persoana impozabilă justifică intenția și are capacitatea de a desfășura activitate economică, pentru a fi înregistrată în scopuri de TVA. Prin excepție de la prevederile alin. (8), organele fiscale competente nu vor înregistra în scopuri de TVA persoanele impozabile care nu îndeplinesc criteriile stabilite prin ordin al președintelui A.N.A.F.

Daca nu exista alte criterii decat cele definite in clar (cazier, sediu ... etc) legiferate ... atunci pe ce baza legala se respige?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL