Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
poprire salariu si venituri viitoare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


poprire salariu si venituri viitoare


3 replies to this topic

#1 yonutz11

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 January 2015 - 07:26 PM

Buna seara

Am un card de debit emis de banca ING pe care imi primesc salariul de la angajator. In trecut am efectuat tranzactii online la o camera de jocuri online (reclama) si bineinteles ca am efectuat si depuneri, si retrageri (parca). Nelamurirea mea este urmatoarea:

Sa presupunem ca efectuez o noua depunere (tot acolo), dar intre timp contul este blocat si implicit sa va impune o poprire de 50% din salariu in urma unei hotarari judecatoresti (dat fiind faptul ca nu am mai putut sa imi platesc ratele la doua credite). Daca dupa ce s-a luat decizia de porprire intentionez sa retrag o anumita suma de pe acel site de jocuri (sa zicem 300$), voi mai putea retrage ceva de la bancomat? Voi putea sa-i retrag pe toti dat fiind faptul ca poprirea pe salariu a fost deja facuta? Sau pot retrage doar 50% din cauza popririi (in speta 150$)? Exista posibilitatea sa nu pot retrage nimic?

Stiu ca am pus prea multe intrebari, dar as dori sa stiu daca in viitor voi mai putea efectua tranzactii online fara a mi se pune si alte popriri in afara de salariu.



Cu stima,
Ionut P



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2015 - 10:32 AM


poprirea poate urmari mai multe tipuri de venituri incasate de tine, si anume:
- salarii,
- alte venituri periodice realizate din munca,
- pensii acordate in cadrul asigurarilor sociale,
- alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia.
aceste tipuri de venituri pot fi poprite de banci doar in anumite limite:
- pana la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau alocatie pentru copii;
- pana la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

prin urmare, pt. achitarea creditelor restante, banca iti va retine numai 1/3 la fiecare incasare a unuia dintre veniturile enumerate mai sus.
restul (ar trebui sa) il poti folosi.

este inutil sa iti faci cont nou la alta banca fiindca fiscul iti afla imediat orice cont deschis in Romania.


Codul de Procedura Fiscala,

Art. 54

Obligaţia băncilor de a furniza informaţii


(1) Băncile sunt obligate să comunice organelor fiscale lista titularilor persoane fizice, juridice sau orice alte entităţi fără personalitate juridică ce deschid ori închid conturi, forma juridică pe care aceştia o au şi domiciliul sau sediul acestora. Comunicarea se va face bilunar, cu referire la conturile deschise sau închise în perioada anterioară acesteia şi va fi adresată Ministerului Economiei şi Finanţelor.

(2) Ministerul Economiei şi Finanţelor împreună cu Banca Naţională a României vor elabora proceduri privind transmiterea informaţiilor prevăzute la alin. (1).

(3) Ministerul Economiei şi Finanţelor, la cererea justificată a autorităţilor publice centrale şi locale, va transmite informaţiile deţinute în baza alin. (1), în scopul îndeplinirii de către aceste autorităţi a atribuţiilor prevăzute de lege.

(4) Instituţiile de credit au obligaţia ca, la solicitarea organelor fiscale ale Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, să comunice toate rulajele şi/sau soldurile conturilor deschise la acestea, datele de identificare ale persoanelor care deţin dreptul de semnătură, precum şi dacă debitorul are sau nu închiriate casete de valori. Solicitarea se face pentru fiecare titular în parte. Prin excepţie de la prevederile art. 11 alin. (2), informaţiile astfel obţinute vor fi utilizate doar în scopul îndeplinirii atribuţiilor specifice ale Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.





#3 yonutz11

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 January 2015 - 10:49 AM

ok, deci aseara am suna la banca ING la care am cardul si mi-au spus ca dupa poprirea din salariu, orice alte sume de alta natura care intra in cont vor fi blocate (in speta cei 300$ de la poker de mai sus), iar ca sa pot avea acces la cei 300$ trebuie negociat cu executorul ce procent din acestea va incasa. E groasa treaba. credeam ca dupa poprirea din salariu nu se va mai umbla la alte sume. Nu-mi ramane decat sa inchid cardul, salariul sa il iau cash, iar poprirea sa se faca direct de la angajator.

Numai bine!



#4 bizonu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 February 2015 - 09:30 AM

Mergi la executor sa iti dea o adresa in care sa-ti sisteze poprirea de la banca, daca deja iti retine angajatorul din salariu, acea adresa o duci la banca.
Nu stiu daca poti sa-ti inchizi contul daca deja ai poprire.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL