Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Denominare salarii - declaratii la Camera de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Denominare salarii - declaratii la Camera de munca

56 replies to this topic

#21 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2005 - 06:11 PM

nici la Brasov si,poate in multe alte orase,dar nu stim noi;cred ca ne paste paranoia din cauza incompetentilor pe care ii platim sa faca legi si sa le respecte;asa este,lorenzo,nici la 2800000,3100000 nu trebuia; observi ce au facut din noi?intrebam din ghiseu in ghiseu,ne ingrijoreaza tot ce auzim la cozi,radio sau tv si uitam ca de fapt trebuie sa stim legea si sa ne aparam daca este cazul;acum,spre exemplu,ne bulucim sa facem acte aditionale la ITM-uri....



#22 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 29 June 2005 - 06:26 PM

pai...daca cer, arret!
as dori si eu un model (ITMB) monstef2001co2003@yahoo.com




#23 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 29 June 2005 - 07:22 PM

Pt. "simina"
Am intrebat despre acte aditionale azi la ITM prin telefon (am cerut biroul juridic).
Raspunsul a fost ca nu au primit nimic oficial, dar am fost sfatuit ca daca am mai multi angajati sa incep sa fac actele aditionale pt. ca foarte probabil ca o sa fie nevoie de ele mai ales daca vor fi rotunjiri de salarii.
(am intrebat pt. sit. unui salariat cu 775.000 ROL care va fi 78 RON)
Din pacate, tocmai acest lucru ne lipsea inca.........

O zi buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#24 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 29 June 2005 - 08:12 PM

Merci "Ocsi" ca ai intrebat special de acte aditionale. Daca mai aflii ceva, sau un termen limita, te rog, spune.



#25 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 30 June 2005 - 06:05 AM

va rog mult de tot, vreau si eu un model de act aditional ptr denominarea salariilor. Puteti sa trimite-ti la mariana.florica@k.ro Va multumesc anticipat



#26 AVRAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 30 June 2005 - 07:48 AM

MIHAELAS, te ro trimite-mi si mie un model de decizie.......(geta.avram@rzb.ro), s-au mai bine ar fi sa-l pui aici ...multumesc mult



#27 nicoara lavinia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Interests:resurse umane

Postat 30 June 2005 - 11:14 AM

Vreau si eu model de decizie colectiva ,va rog sa-mi trimiteti un email lmracolta@yahoo.com.cu multumiri lavinia



#28 Diaphane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 30 June 2005 - 02:13 PM

A aparut anuntul la ITM Bucuresti referitor la denominare. Link-ul este mai jos

http://www.itmbucure...0DENOMINARE.doc

Trebuie decizie colectiva depusa!!
I can resist anything... except temptation!



#29 coco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 30 June 2005 - 02:23 PM

Va rog mult o decizie colectiva si la adresa cornelia.raducu@mme.ro. Multumesc mult.



#30 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 01 July 2005 - 09:50 AM

se poate trimite si pe adresa crist_ivan@yahoo.com o decizie colectiva.
Ocsi , tu esti ca mine din Oradea daca te rog sa ma ajuti...



#31 Eva_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 July 2005 - 11:13 AM

Va rog trimiteti-mi si mie un model de decizie colectiva. dobos_eva@yahoo.com
Va multumesc
Eva



#32 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 01 July 2005 - 11:44 AM

va rog sa imi trimiteti si mie o astfel de decizie. dmldone@yahoo.com
multumesc.



#33 gheelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:gheelena

Postat 01 July 2005 - 12:57 PM

Diaphane a spus:

A aparut anuntul la ITM Bucuresti referitor la denominare. Link-ul este mai jos

http://www.itmbucure...0DENOMINARE.doc

Trebuie decizie colectiva depusa!!
as dori si eu un model de decizie colectiva.Daca puteti sa mi-l trimite-ti la adresa gheelena_2003@yahoo.com. Va multumesc



#34 inoxi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 01 July 2005 - 01:47 PM

.......deci termenul limta este 31.08.2005



#35 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 01 July 2005 - 01:49 PM

Am sunat astazi la ITM Timisoara si mi-au spus ca nu trebuie dus nimic (nici acte aditionale si nici decizii) si mi-au spus ceva de genul "va dati seama ce ar fi aici daca ar trebui :?: "

Mai poate confirma cineva asa ceva? In fiecare oras se intampla altfel? :shock:



#36 lorena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 July 2005 - 01:54 PM

pe siteul lor exista urmatorul cominicat ref la denominare:
Potrivit prevederilor Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei nationale, incepand cu data de 01.07.2005, moneda nationala a Romaniei devine noul leu greu, legea permitand efectuarea de plati in paralel (vechea moneda – noua moneda) pana la data de 01.01. 2007.
Incepand cu data de 01.07.2005 toti angajatorii au obligatia sa calculeze noile drepturi salariale in sume aferente noii unitati monetare, chiar daca plata se poate face, pe perioada precizata de lege, in moneda veche.
Intrucat regulile de baza pentru completarea carnetelor de munca solicita un act oficial eliberat de angajator, inspectoratul teritorial de munca nu are dreptul sa schimbe din proprie initiativa, in temeiul legii, cuantumul drepturilor salariale rezultat ca urmare a denominarii monedei.
Deoarece denominarea este o operatiune rezultata din lege, pentru indeplinirea acestei obligatii, angajatorii vor intocmi cu data de 01.07.2005 decizii colective (care vor cuprinde cel putin trei coloane in care se vor inscrie numele si prenumele salariatului precum si salariile de incadrare in vechea moneda si respectiv in noua moneda) si care se vor depune la inspectoratul teritorial de munca pana la 31.08.2005.

sper sa va fie de folos...



#37 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 01 July 2005 - 04:29 PM

Dragii mei,

Eu nu inteleg o chestie de ce in conditiile in care exista anunt pe site-ul ITM (si aici exista facut un link) inca mai cereti model de decizie colectiva. Chiar in anunt scrie ca trebuie sa contina aceasta decizie. :shock:
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#38 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 01 July 2005 - 04:35 PM

Cum va explicati ca in Bucuresti sunt intotdeauna mai catolici decit cei din provincie(si nu numai la ITM)? Uite numai asa, pe sistem nervos, m-am plins la niste prieteni, care zic sa ne uitam in ziarele de luni, ca se iau putin de ei! Daca in zilele normale nu fac fata cu lucrarile si ne sufocam pe holurile alea, ce fac la o asemenea manifestatie?



#39 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2005 - 05:18 PM

cred ca asa vor sa justifice necesarul pt aerul conditionat :D :D :D



#40 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 02 July 2005 - 10:21 AM

eu la judetul gorj am sunat personal si mi-au zis ca trebuie dusa o decizie colectiva de modificare in care sa apara pe 3 coloane - numele si prenumele, salariul in lei vechi si salariul in lei noi (cum scrie si in anunt). mi-au mai zis ca la salariu cu jumatate de norma nu se rotunjeste nimic??????? (adica la 1.550.000 vine 155). pe langa decizie trebuie si o adresa de inaintare cu numar de inregistrare de la societate.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL