Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Modificari legate de TVA pentru PFA in IT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Modificari legate de TVA pentru PFA in IT


26 replies to this topic

#1 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 11 February 2015 - 08:36 PM

Sunt confuz si nu gasesc raspuns la ce ma intereseaza.

Am un PFA neplatitor de TVA de 2 ani. M-am inregistrat in scopuri de TVA, si am primit un cod cu RO cu care m-am inregistrat in ROI.

Veniturile mele sunt de 2 tipuri:
- din dezvoltarea aplicatiilor pentru clienti externi, pe baza de contract
- din aplicatiile publicate in diferite piete de aplicatii. Venituri venite din publicitatea afisata in aplicatii sau din cumparaturile facute de utilizatori.

Pana anul trecut faceam asa:
- daca clientul era din afara UE, faceam factura fara TVA cu codul de neplatitor de TVA pe factura
- daca clientul era din UE, verificam in VIES daca exista si faceam factura cu codul cu RO, dupa care, in luna urmatoare depuneam 390 VIES pentru facturile catre clientii UE.

Ei bine, ce se modifica in procedeul meu incepand cu 1 ianuarie 2015? Trebuie sa fac prima factura pe anul asta iar clientul este din UE.

Multumesc pentru gazduire si pentru timpul acordat .Sper sa gasesc pe cineva in tema care sa ma lumineze.
Felicitari membrilor de pe forum pentru rabdarea de a raspunde.

De asemenea, mai am o nelamurire,

Daca un client cumpara aplicatia mea, pe oreder-ul de la google imi apare asa:

Price: 3.34 EUR
VAT Withheld €0.54 (TVA Retinut si mai zice ca: Google will submit the VAT from this transaction directly to the appropriate tax authority. adica Google va trimite TVA-ul acestei tranzactii direct la autoritatea respectivei tari de unde e clientul, cel putin eu asa inteleg).

Ce se intampla cu TVA-ul asta? Sunt din ce in ce mai in ceata.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 February 2015 - 12:35 PM




#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 12 February 2015 - 10:45 AM

Google Inc. Irlanda vinde serviciile catre clienti persoane fizice din UE si va factura, colecta si vira TVA aferent cotei existente in tara de rezidenta a clientului. Pentru persoanele cu cod fiscal propriu, numite in RO pers. juridice, se aplica reglementarea specifica TVA din Irlanda. "Order"-ele primite de la Google par sa fie informative, nu privesc contabilitatea pfa din RO, probabil ajuta la decontarea corecta a operatiunilor tale cu intermediarul (agentia) care plaseaza aplicatiile pe Google Store.

Asa cum ai lucrat pana acum, vei lucra si in continuare, pentru ca, din descrierea sumara prezentata a operatiunilor derulate, se intelege ca prestezi servicii exclusiv pentru clienti cu cod fiscal propriu si nu catre clienti individuali. In situatia aceasta nu au aparut modificari cu aplicare in 2015.

Numai in situatia in care vei avea clienti individuali din UE va trebui sa calculezi, sa facturezi si sa colectezi TVA pentru fiscul din tara de rezidenta a clientului, iar contul special de virament pentru TVA intracomunitar ar trebui sa-l gasesti pe site-ul ANAF.

Mult succes !




#3 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 12 February 2015 - 04:13 PM

Multumesc mult pentru timpul si informatiile pretioase.

Deci, ca sa vedem daca am inteles bine. In situatia in care am un contract cu un client pentru a-i face o aplicatie:

- daca in UE am client care e si el in VIES (inregistrat in scopuri de TVA), fac factura cu codul meu de inregistrare in scopuri TVA (codul cu RO in fata, cel inregistrat in ROI), fara TVA pe ea, si luna viitoare depun 390 VIES pentru el. Atat, fara nici un alt fel de lucruri suplimentare. Tot asa cum am facut si pana acum.

- daca am client care nu e in VIES, din UE, e complicata treaba si nu am inteles ce ar trebui sa fac, drept pentru care o sa evit situatia.

- daca am clienti din afara UE, din SUA de exemplu, atunci fac facutura cu CUI-ul meu din Ro, cel de neplatitor de TVA, tot fara TVA. Oricum banuiesc ca facturile Non UE nu intereseaza pe nimeni.

E bine pana aici ?

Tot nu am inteles cum e cu Google. Deci eu sunt publisher in Google Play. Asta inseama ca am facut o app, pe care am pus-o in Google Play iar de acolo lumea vine si o cumpara. Eu imi plasez aplicatia acolo. Tot nu inteleg ce se intampla cu acel TVA pe care google il retine si il vireaza in tara rezidenta a clientului. Inteleg ca eu nefiind practic platitor de TVA doar inregistrat in scopuri de TVA, nu voi mai recupera acei bani ? Sunt obligat sa depun ceva declaratii in plus sau centralizatoare cu sumele respective?

Multumesc.



#4 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 12 February 2015 - 07:08 PM

Vezi postareaalinescoo, la 12 February 2015 - 04:13 PM, a spus:

Multumesc mult mutual pentru timpul si informatiile pretioase.

Deci, ca sa vedem daca am inteles bine. In situatia in care am un contract cu un client pentru a-i face o aplicatie:

- daca in UE am client care e si el in VIES (inregistrat in scopuri de TVA), fac factura cu codul meu de inregistrare in scopuri TVA (codul cu RO in fata, cel inregistrat in ROI), fara TVA pe ea, si luna viitoare depun 390 VIES pentru el. Atat, fara nici un alt fel de lucruri suplimentare. Tot asa cum am facut si pana acum.
Corect

Vezi postareaalinescoo, la 12 February 2015 - 04:13 PM, a spus:

- daca am client care nu e in VIES, din UE, e complicata treaba si nu am inteles ce ar trebui sa fac, drept pentru care o sa evit situatia.
Nu este complicat si nu trebuie ratati clientii. Daca este client pers. juridica UE facturezi cu TVA, declari in 311 si 390, platesti TVA-ul colectat cu cota 24% in RO. Daca este client individual UE, trebuie sa aplici reglementarile de aici: http://europa.eu/leg...n/l31057_ro.htm , iar pe ANAF.ro cauti contul special de virament TVA aferent tarii de rezidenta

Vezi postareaalinescoo, la 12 February 2015 - 04:13 PM, a spus:

- daca am clienti din afara UE, din SUA de exemplu, atunci fac facutura cu CUI-ul meu din Ro, cel de neplatitor de TVA, tot fara TVA. Oricum banuiesc ca facturile Non UE nu intereseaza pe nimeni.
Corect partial, facturile emise intereseaza fiscul din RO la un eventual control.

Vezi postareaalinescoo, la 12 February 2015 - 04:13 PM, a spus:

Deci eu sunt publisher in Google Play.
Acum spui asta prima data

Vezi postareaalinescoo, la 12 February 2015 - 04:13 PM, a spus:

Tot nu inteleg ce se intampla cu acel TVA pe care google il retine si il vireaza in tara rezidenta a clientului.
Esti absolut sigur de acest lucru ? Inseamna ca publisher-ul real al app pe GS este Google Inc., iar pfa-ul din RO este furnizor pt. Google Inc. In situatia asta, ar trebui sa existe un contract intre Google Inc. si PFA-ul din RO, nu ai treaba cu clientii finali. Trebuie sa revii cu detalii juridice sau contractuale, ceva nu se leaga in cele descrise de tine. Vanzarile pe GS au inceput deja, s-a depasit pragul pt. plati directe, s-au incasat efectiv sume in cont ?

Vezi postareaalinescoo, la 12 February 2015 - 04:13 PM, a spus:

Inteleg ca eu nefiind practic platitor de TVA doar inregistrat in scopuri de TVA, nu voi mai recupera acei bani ?
In cazul acesta, rolul pfa este numai de colector (perceptor) de TVA pentru fiscul din RO sau din oricare alt stat UE.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 February 2015 - 12:12 PM




#5 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 13 February 2015 - 03:39 PM

Am gasit ce zic ei pe site: https://support.goog...f_topic=4490612
Sincer nu inteleg nimic, trebuie sa cer parerea unui contabil.
Da, deja mi-au intrat niste bani corespunzatori lunii decembrie anul trecut, in luna ianuarie. Pe luna ianuarie intra luna asta banii.



#6 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 13 February 2015 - 11:46 PM

Subiectul imi place si, ca urmare, am citit help-ul de la Google si ti-am identificat statutul pfa-ului, asa cum stiam din experienta : esti un <developer> sub contract (de adeziune) cu Google Inc., iar Google este <publisher>, vinde apps in nume si beneficiu propriu catre clientii finali, de aceea va colecta TVA pt. fiscul din toate tarile UE.

In acelasi timp, Google impune <developerilor> sa-si majoreze preturile de lista cu procentul de TVA aplicabil intr-o tara sau alta din UE pentru ca in help pune intentionat niste exemple din care rezulta reducerea sumelor virate developerilor daca se utilizeaza acelasi pret al app (1 GPB) dupa 01.01.2015, dar mentioneaza de 3-4 ori ca trebuie "ajustate" preturile de lista. Interesul Google este sa-si atraga legal cat mai mult TVA colectat pentru ca el face "balance" in Irlanda cu TVA deductibil din cheltuielile mari proprii, plateste soldul la un termen si are cash flow suplimentar pe termen scurt.

What ever, rezulta ca nu vei plati niciun TVA pe prestarile catre Google Inc. Irlanda, care este platitor de TVA comunitar, incasarile lunare primite vor fi declarate numai cu D390, este usor de completat cu un singur client, si gata toata povestea. Singura grija este la stabilirea preturilor de lista, din cate am vazut, la 100 EUR incasati de Google se distribuie putin peste 50 EUR catre developeri.

Baza legala : AU OBLIGATIA SA DEPUNA D390 VIES - Persoanele impozabile înregistrate normal/special ca
platitoare de TVA (cf. art. 153 sau art. 1531), care PRESTEAZA SERVICII INTRACOMUNITARE prevazute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, unui beneficiar stabilit într-un stat membru (altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile) [art. 150 alin. (2), art. 1564 alin. (1) lit. c) Cod fiscal] Servicii intracomunitare = serviciile care se încadreaza în prevederile art. 133 alin. (2) atunci când prestatorul si beneficiarul sunt persoane impozabile stabilite în state membre diferite. Prestatorul serviciilor intracomunitare care au locul într-un stat membru, neînregistrat normal/special ca platitor de TVA, pentru care beneficiarul este persoana obligata la plata taxei, are obligatia sa se ÎNREGISTREZE SPECIAL în scopuri de TVA, conform art. 1531 alin. (1) lit. b), ÎNAINTE DE PRESTAREA SERVICIILOR si nu are obligatia sa întocmeasca decont special de TVA pentru serviciile intracomunitare prestate.

Mult succes si la multi (b)ani !



#7 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 15 February 2015 - 06:23 PM

Nici nu stiu de unde sa incep cu multumirile. Atata bataie de cap am sa gasesc informatii concrete si doar dvs. mi-ati oferit ce aveam nevoie. Multumesc din suflet.

Deci ca sa vedem daca am inteles bine:
- nu am nici o treaba cu modificarile de TVA de la 1 ianuarie, exceptand faptul ca voi pierde valoarea TVA-ului pentru tarile din UE, deci ca urmare ar fi bine sa ajustez pretul pentru acele tari (lucru posibil din uneltele oferite de Google). Eu inca nu am adaugat CUI-ul cu care sunt inscris in ROI, deci ma gandesc ca asta ar fi urmatorul pas.
- dupa aceea, luna urmatoare platii primite, voi depune 390 VIES in care voi trece la operatiuni Google Irlanda si codul lor VAT. Corect? Ce voi trece la tip ? Am de ales intre: Tip operatiune se completeaza cu: L-livrare intracomunitara, T-livrare in cadrul unei operatiuni triunghiulare, A-achizitie intracomunitara,
P-prestare intracomunitara de servicii, S-achizitie intracomunitara de servicii
Atentie ! La Tip operatiune 'A-achizitie intracomunitara' sau 'S-achizitie intracomunitara de servicii', codul operatorului intracomunitar poate lipsi. Eu in mod normal cand am factura facuta catre un client, trec P.

Acum am vazut ca am avut plata din partea Google UK, insa banuiesc ca e exact acelasi lucru.

Pe langa veniturile din achizitiile de/din aplicatii mai am venituri din reclame. Mai precis, folosesc serviciul AdMob, tot de la Google, care la fel, ca Google Play imi face plata in fiecare luna, de data asta facandu-se de catre Google Irlanda. Stiam eu ceva cu Irlanda, insa era de aici. Oare in acest caz se procedeaza tot la fel? Vad ca ofera niste informatii aici: https://support.goog...r/4382717?hl=ro

Multumesc inca o data.



#8 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 15 February 2015 - 11:16 PM

Se incadreaza la P in 390 si se completeaza cu 2 randuri pt. cod fiscal Google UK si pt. Google Irlanda, cu sumele incasate.

In relatia cu Google trebuie urmata procedura lor si nu vor fi probleme birocratice.

Preturile apps trebuie marite cu cca. 20%, acopera majoritatea cotelor de TVA din UE fara pierderi pentru developeri.

De aici inainte grijile si preocuparile trebuie sa se indrepte numai spre partea de business si nu spre birocratie.



#9 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 16 February 2015 - 02:41 PM

Multumesc inca o data pentru informatii. De curiozitate aveti o firma de consultanta?

De ce cu P in 390VIES? Practic nu Google imi presteaza mie un serviciu ca imi vinde aplicatia/ofera bannere publicitare ? Nu ar trebui sa fie S-achizitie intracomunitara de servicii?

De asemenea, eu de la Google primesc doar un Payment Receipt. Nu ar trebui sa fie si ceva factura? Inca nu am adaugat codul meu de TVA in setari (cel cu care m-am inscris in scopuri de TVA) deoarece nu am stiu exact daca trebuie codul din RO (cel fara RO, de neplatitor TVA gandindu-ma ca poate e vorba de Google SUA) sau cel cu Ro. Oare dupa aceea voi primi o factura de la google sau e suficienta aceasta chitanta pentru a depune 390VIES si a marca in contabilitate ca venit din desfasurarea activitatii ?



#10 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 16 February 2015 - 04:06 PM

Mai revin cu inca o chestie pe care mi-a spus-o un coleg, tot IT tot cu reclame de la Google AdMob.

Contabila lui i-a zis asa: atata timp cat nu depasteste plafonul de 35.000 de EUR/an nu trebuie sa depuna nici o declaratie 390 VIES si nici sa se inregistreze in scopuri de TVA + ROI. Are PFA neplatitor de TVA in RO. De unde si pana unde asta? Ce sa mai cred?

Eu nu inteleg de ce atata birocratie pentru PFA. Trebuia pur si simplu sa foloseasca CNP si pe baza lui sa plateasca omu impozitul pe venit. Simplu si eficient, fara batai de cap, fara TVA si alte nebunii.



#11 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 16 February 2015 - 05:09 PM

De ce cu P in 390VIES? Practic nu Google imi presteaza mie un serviciu ca imi vinde aplicatia/ofera bannere publicitare ? Nu ar trebui sa fie S-achizitie intracomunitara de servicii?
Man, wtf ! PFA-ul este <developer> sau <supplier> de apps, cum vrei, iar Google este <publisher> sau <retailer> de apps, revinde ceea ce muncesc altii.

De asemenea, eu de la Google primesc doar un Payment Receipt. Nu ar trebui sa fie si ceva factura?
Se pot completa si facturi pentru o justificare mai clara a operatiunilor lunare, dar se pot emite si arhiva electronic (cu orice Office) fara listare pentru o eventuala utilizare ulterioara.

Inca nu am adaugat codul meu de TVA in setari (cel cu care m-am inscris in scopuri de TVA) deoarece nu am stiu exact daca trebuie codul din RO (cel fara RO, de neplatitor TVA gandindu-ma ca poate e vorba de Google SUA) sau cel cu Ro.
Te inscrii cu RO platitor TVA intracomunitar.

Oare dupa aceea voi primi o factura de la google sau e suficienta aceasta chitanta pentru a depune 390VIES si a marca in contabilitate ca venit din desfasurarea activitatii ?
Chiar, te rog, cere o factura (invoice) pentru Payment Receipt de la Google, ne poti informa cand o vei primi. Iti recomand ca pana in momentul acela sa declari in D390 si sa "marchezi" in RJIP veniturile realizate.

Numai bine !



#12 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 16 February 2015 - 05:35 PM

Mai revin cu inca o chestie pe care mi-a spus-o un coleg, tot IT tot cu reclame de la Google AdMob.
In cazul de fata Google este prestator de servicii de publicitate, intracomunitar si incaseaza de la pfa-ul din RO, in fapt, cred ca i-a si facturat prestarile in lei si euro pe codul TVA al reprezentantei din RO.

Contabila lui i-a zis asa: atata timp cat nu depasteste plafonul de 35.000 de EUR/an nu trebuie sa depuna nici o declaratie 390 VIES si nici sa se inregistreze in scopuri de TVA + ROI. Are PFA neplatitor de TVA in RO. De unde si pana unde asta? Ce sa mai cred?
Vezi explicatia de mai sus, Google cu cod TVA in RO este asimilat furnizorilor interni, iar daca totusi s-a emis invoice din Irl. sau UK se aplica : in cazul in care firma este neplatitoare de TVA, iar valoarea achizitiilor intracomunitare in decursul unui an nu depaseste 10000 de euro, facturarea se va face cu TVA, aplicandu-se cota din tara din care se face achizitia. Pana la atingerea acestui plafon, firma nu este obligata sa se inregistreze ca platitoare de TVA intracomunitar, si nu trebuie sa achite TVA, conform prevederilor Codului fiscal, art. 126 alin. 4 litera b, prin care se precizeaza ca nu sunt considerate operatiuni impozabile in Romania achizitiile intracomunitare care nu depasesc pe parcursul unui an 10000 de euro. Exceptie face achizitia de mijloace de transport noi si produse accizabile.

Eu nu inteleg de ce atata birocratie pentru PFA. Trebuia pur si simplu sa foloseasca CNP si pe baza lui sa plateasca omu impozitul pe venit. Simplu si eficient, fara batai de cap, fara TVA si alte nebunii.
Chiar vrei sa o dam pe politica ? Norocul vostru ca sunteti tineri si nu ati cunoscut ce inseamna activistii bolsevici, securistii si simpatizantii acestora (vreo 10-12 milioane de romani) de dinainte de 1996. Astazi, in ministere, agentii, institutii, s.a.a. directori sunt copiii, nepotii, neamurile mai tinere ale acestora. Nea Base a fost cumsecade cand a recomandat fuga din tara si era NASUL la data respectiva.

Numai bine !



#13 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 17 February 2015 - 01:47 PM

Deci incepe sa se clarifice treaba in capul meu.


1.Aplicatii publicate in Google Play care sunt pe bani sau au achizitii in interiorul aplicatiei:
- Google se foloseste de aceasta publicare a mea si el publica mai departe pentru a face bani. Deci eu sunt considerat un furnizor de aplicatii. Pentru tarile din UE trebuie sa majorez pretul cu ~20% ca sa acoper pierderile de TVA. In setarile contului meu de developer, voi trece codul cu RO (ingregistrat in scopuri de TVA) iar cum platile sunt facute de Google UK, voi depune luna urmatoare 390VIES cu suma respectiva iar tipul trecut va fi Prestare servicii. Eu zic ca asta e destul de clar, corect?

2. Aplicatii publicate in Google Play care au reclame in ele. Practic eu folosesc uneltele Google (platforma AdMob este tot a lor) prin care ei livreaza reclame pentru altii sub forma de mici bannere in interiorul aplicatiilor mele. Deci, nu eu platesc Google sa imi faca reclama mie, ci doar afisez reclamele altora, pe care Google le organizeaza si le timite cum vor ei. Nu stiu Google ce tarife percepe de la alti, insa mie imi vireaza o anumita suma lunar, avand in vedere numarul de reclame pe care le afisez/sau userul face click pe ele.
- Ei aici nu imi e clar 100%, oare eu sunt considerat iarasi ca furnizor de spatiu publicitar pentru Google? Daca e asa, atunci tot luna urmatoare incasarii banilor, voi depune 390 VIES si voi adauga inca o linie cu valoare primita din reclame, tot P la prestari servicii si codul VAT de la Google Irlanda. E corect de am scris?

Eu am la coduri caen, principal am Software dezvoltat la comanda si pe langa asta am si
5821 Activitati de editare a jocurilor de calculator

5829 Activitati de editare a altor produse software
This class includes:
- publishing of ready-made (non-customised) software, including translation or adaptation of non-customised software for a particular market on own account:
• operating systems
• business and other applications

Aceste coduri le-am adaugat ulterior pentru a nu avea probleme cand mi-am publicat aplicatiile in Google Play.

Oare, daca afisez si reclame in ele ar trebui sa imi adaug si:
7311 Activitati ale agentiilor de publicitate
Sau se pot include ca si venituri venite din urma software publishing (caen 5829) ?

@mutual, nu am cuvinte sa exprim multumirea pentru atat informatie si timp acordat. Multumesc mult!

Aceasta postare a fost editata de alinescoo: 17 February 2015 - 01:48 PM




#14 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 17 February 2015 - 03:06 PM

Toate sunt servicii intracomunitare prestate catre Google si se raporteaza la P in D390.
Spatiul de pub din aplicatiile de pe GS este inchiriat digital tot de Google si face o redistribuire a unei parti din venitul obtinut catre developer. Singura relatie operationala, contractuala si juridica este cu Google in cadrul aceluiasi obiect de activitate CAEN 5829.

Numai bine !



#15 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 18 February 2015 - 11:45 AM

Sincer, nu am cuvinte sa multumesc pentru atata ajutor. Este extrem de dificil de gasit informatii in legatura cu specificul acesta. Nici mie ca developer nu mi-a fost clar care este relatia mea cu Google, dar sa explic eu unui contabil ce inseamna astea. E drept eu sunt intr-un orasel mic, probabil la firmele mai mari de consultanta se pot gasi informatii. Totusi, se gasesc oameni saritori si binevoitori, ca si @mutual care ajuta fara sa astepte nimic inapoi.

Mii de multumiri, mi-ai luat o piatra de pe inima, ca eram stresat ca ce naiba se intampla acum si nimeni nu stia ce sa zica.
Multumesc conta.ro pentru ajutor si sunt convins ca multi or sa gaseasca acest thread foarte util.



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2015 - 08:58 PM

cu siguranta !!

multumim mult, @mutual !! ai fost de nota 20 !! :smile: chiar daca n-ai postat chiar cum trebuia dpv al formei, n-am zis nici "pss" fiindca fondul era f. valoros !!

la acest tipic ai fost no. 1 si iti multumim mult de tot pt implicarea exceptionala !!



#17 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 23 February 2015 - 06:45 PM

@mutual, mai am o mica nelamurire pe care te rog sa mi-o clarifici.

Nu imi e clar cu 390VIES legat de incasarile de la Google. Sa luam de exemplu, luna ianuarie. Incepand cu data de 1 pana in 31 ianuarie, se aduna anumite sume zilnic, la Google Admob/Play Store. In luna februarie, in data de 22 ei imi trimit banii aferenti lunii ianuarie, fara nici o factura, ci doar chitanta cu suma centralizata pe luna anterioara.

Intreabrea mea este:
1. fac declaratia 390 VIES, in data de 25 februarie si trec suma primita de la Google, aferenta lunii ianuarie?

SAU

2. abia in martie, fac declaratia 390 VIES si trec in ea suma primita efectiv in cont in 22 feburarie (dar care se refera la veniturile din luna ianuarie).

Deci, daca am venituri aferente lunii ianuarie dar sunt incasate abia in luna februarie, cand trebuie sa le declar in 390Vies, in februarie sau in martie ?

Daca nu am depus 390VIES in ianuarie, pot depune rectificativa acum ?

Multumesc.



#18 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 23 February 2015 - 08:02 PM

Revin, ca am uitat sa precizez. Nu am unde sa introduc la Google codul meu de TVA. M-am uitat si la Google Play Store si la Google AdMob la setarile profilului. In setarile lor, pot alege doar daca sunt business sau personal account. In help precizeaza ei, ca unde au nevoie de VAT exista o casuta unde sa se completeze, dar pentru mine, care sunt din Romania, acea casuta nu exista. Deci, eu nu figurez pe la Google decat ca business dar fara codul de TVA. Probabil or avea ceva regim mai special ?

Legat de aceste venituri de la Google, pe care le declar in 390VIES, la un eventual control cum o sa le justific eu daca nu am emis nici o factura catre Google pentru ele? Google evident nu are nevoie de factura mea si pare ca nu ii intereseaza asta.



#19 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 23 February 2015 - 08:14 PM

D390 se completeaza in cazul pfa conform veniturilor intracomunitare inregistrate in RJIP, deci incasarile efective din ianuarie 2015 se declara in februarie 2015, s.a.m.d.

Nu este problema ta daca Google are nevoie si iti cere codul tau de TVA din ROI sau nu, pe tine te priveste sa-ti declari la timp si corect operatiunile intracomunitare in RO.



#20 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 23 February 2015 - 08:22 PM

Veniturile inregistrate in RJIP au la baza incasarile din contul bancar, daca folosesti paypal sau alt sistem de transferuri monetare, va trebui sa te decizi ce vei inregistra in RJIP, respectiv, ori extrasele pentru contul bancar propriu, ori contul bancar virtual de transferuri, iar metoda sa devina unica si permanenta , daca le combini va iesi o varza din care fiscul va intelege sa taxeze pana la dublu. Recomand justificarea veniturilor incasate prin RJIP numai prin extrasele de cont bancar de la banca (bancile) din RO.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL