Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul inflatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

calcul inflatie

2 replies to this topic

#1 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 13 February 2015 - 11:24 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatorul calcul: In 2011 nu au fost achitate 3facturi dupa cum urmeaza:
- 15 ian 2011- 5800 ron
-5 feb 2011 - 5800 ron
- 15 martie 2011 - 5800 ron

Societatea nu achita datoria,e data in judecata si prin hotarare irevocabila trebuie sa achite datoria restanta plus inflatie
Am achitat in dec 2014 - 6000 ron
ian 2015 - 5000ron
feb2015 - 6400 ron
Ar trebui sa platesc si inflatia . Cum o calculez?

Va multumesc!



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 14 February 2015 - 12:00 AM

Daca ati ajuns la executorul judecatoresc, veti primi o adresa cu acest calcul la zi.

Daca plata se face voluntar, gasiti calcul automat al IPC si inflatiei aici : http://statistici.in...shop/?page=ipc1

sau

cu efort propriu se iau indicii de aici : http://www.bnr.ro/Ra...atiei-3342.aspx .

Toate cele bune !




#3 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 28 February 2015 - 10:23 PM

Va rog o modalitate (tehnica) de calcul al inflatiei aplicata la o suma oarecare. Gasesc diverse formule de calcul in care fie din IPC se scade 100 si se aplica procentual la suma de plata,fie indicele IPC se imparte la 1000:

ex: am de plata 230ron
IPC in perioada de plata 122,5%

Am gasit urmatoarele variante de calcul:

230*22.5% = 51.75

sau
230*122.5/1000= 28, 17 ron

Va rog sa ma indrumati correct catre o formula de calcul.

Va multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL