Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare subventii angajare absolvent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrare subventii angajare absolvent

1 reply to this topic

#1 marc15

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 February 2015 - 02:57 PM

pfa neplatitor tva pentru angajare absolvent am primit subventie in baza L 76?2002 art. 80.Suma primita cum se inregistreaza in RJ-IP ? Este venit impozabil ?Cum se inregistreaza in D 392 B si in D 200 ?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2015 - 11:52 AM

aceaste sume sunt subventii din exploatare si sunt considerate venituri ale lunilor in care se incaseaza.
prin urmare, dupa parerea mea, suma se trece in RJIP ca un venit in luna in care o incasezi.

D392 n-are nici o legatura cu subventia asta fiindca ea nu intra in cifra de afaceri si nici nu are loc vreo vanzare/cumparare.
dpv al D200, salariul este o chelt. deductibila, iar subventia - un venit impozabil.

alte pareri, va rog ? :smile:







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL