Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ordonantare plata numerar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

ordonantare plata numerar

4 replies to this topic

#1 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 April 2015 - 08:08 PM

De multa vreme incerc sa gasesc un raspuns corect la intrebarea urmatoare: ridicarile de numerar trebuie ordonantate, avand in vedere ca in contul de executie se regasesc ca plati (581 = 770, 531 = 581) sau trebuie ordonantat avansul (542 = 531) respectiv plata datoriei catre angajat (428 = 531) ? Ordonantarea este faza in executia bugetara care confirma ca bunurile au fost livrate, serviciile au fost prestate si lucrarile executate iar plata poate fi efectuata ori daca vorbim de avans nu sunt indeplinite aceste cereri.



#2 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 08 April 2015 - 07:47 AM

Ridicarile (sau depunerile) de numerar nu sunt plati efective, deci nu trebuie ordonantate.
Avansul si plata datoriei se ordonanteaza.
E prevazut in OMFP 923/2014 anexa 1.1 al. C poz.14




#3 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 April 2015 - 04:45 PM

Si totusi acordarea unui avans nu respecta conditiile ordonantarii, adica nu sunt certificate livrarile de bunuri caci acestea nu au fost achizitionate deci nu au fost receptionate, de asemenea plata unei achizitii facute din banii proprii ai angajatului ar fi trebuit sa fie ordonantata inainte de decontarea datoriei iar aceasta poate fi facuta cu mult timp dupa ce bunurile au fost livrate. Ca sa rezum:
- avans = lipsa receptie;
- decontare datorie angajat = bunuri deja livrate ce ar fi trebuit ordonantate deja.
- ridicare numerar = lipsa receptie
asadar cand se ordonanteaza numerarul: la ridicare, plata sau decontare, sau in niciuna din situatii ci pur si simplu trebuie ordonanatata achizitia in momentul livrarii bunurilor?



#4 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 14 April 2015 - 09:43 AM

La ridicarea numerarului clar nu se face ordonantare deorece institutia nu face nici o plata catre nimeni.
In ordinul precizat de mine e prevazuta acordarea vizei CPF la ordonantarea de plata privind avansuri sau.... , acordate prin casierie. Nu orice plata trebuie ordonantata?
La achizitii din banii angajatilor, angajament bugetar la data achizitiei si ordonantare intre data receptiei si data platii, eu zic ca cel mai bine in data platii.



#5 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 April 2015 - 08:58 PM

Eu zic ca ar trebui ordonantata factura emisa. Asta insemnand ca se ordonanteaza decontul de cheltuieli.
Parerea mea !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL