Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Indemnizatie concediu crestere copil PFA + CIM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Indemnizatie concediu crestere copil PFA + CIM

4 replies to this topic

#1 fubball

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 April 2015 - 01:05 PM

Buna ziua,

Situatia mea este urmatoarea: eu sunt insarcinata si ar trebui sa nasc la inceputl lunii iunie 2015. Lucrez in cadrul unei companii din anul 2013, cu contract de munca si PFA simultan - pe contractul de munca am salariul minim pentru studii superioare, iar PFA-ul este cu norma fixa de venit. Incepand cu luna mai, firma va trece numai pe contract de munca, ceea ce inseamna ca noi trebuie sa ne inchidem PFA-ul pana la finalul lunii aprilie.

Stiu ca la calculul indemnizatiei, vor fi luate in calcul si veniturile de pe PFA, nu numai cele de pe CIM. Intrebarea mea este daca, in cazul in care eu inchid PFA-ul la finalul lunii aprilie, acest aspect imi va anula toata indemnizatia pe PFA (intrucat luna mai ar fi cu zero) sau pur si simplu, la calculul indemnizatiei pe PFA luna mai va fi calcultata cu zero - ceea ce inseamna ca suma pe care o voi primi lunar ca indemnizatie pe PFA va fi mai mica.

Va multumesc mult pentru ajutor si astept un raspuns de la dumneavoastra!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2015 - 01:49 PM

indemnizatia reprez. 85% din toate veniturile nete obtinute in ultimul an anterior nasterii copilului; deci, dupa parerea mea, ti se vor lua in calcul si veniturile ca PFA - in luna mai val. lor fiind zero. :smile:




#3 Alyna Myhaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 June 2016 - 09:54 AM

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire legata de urmatoarea speta:
1. o doamna se angajeaza dupa ce ramane insarcinata - ia indemnizatie chiar daca nu are 12 luni de contract?

2. ce salariu ar trebui sa aiba timp de 7 luni pentru o indemnizatie de 1000 - 1500 lei?

3. firma la care lucreaza plateste ceva pe timpul indemnizatiei?

4. impozitele toate pe salariu (firma si salariat) sunt x % din salariu?

Multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2016 - 01:23 PM

1. sunt 2 tipuri de concedii : de maternitate si de cresterea si ingrijirea copilului (cele mai uzuale).

- DA, ia indemnizatie pt concediu de maternitate pt ca a realizat cel putin o luna de stagiu de cotizare (sau stagiu asimilat - la sfarsitul postului am mentionat ce este acesta) in ultimele 12 luni anterioare lunii de acordare a concediului de maternitate.
o luna de stagiu = o luna de cotizat la sistemul public de asig. sociale de sanatate !!

CM se poate acorda timp de 126 zile, dar numai primele 42 de zile de dupa nastere sunt obligatorii, restul de 84 pot sa nu fie luate (inainte sau dupa nastere), daca ele nu sunt necesare.
indemnizatia de maternitate se calculeaza ca 85% din media veniturilor lunare din ultimele 6 luni, pe baza carora s-a stabilit contributia individuala de asigurari sociale de sanatate, din cele 12 luni mentionate mai sus.
indm. de maternitate NU se impoziteaza, cf. Codului Fiscal, se retine numai CAS-ul.
se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat, adica le plateste initial firma, apoi ea isi poate recupera banii de la stat (se intocmeste un dosarel si se asteapta primirea sumelor in contul firmei).
atentie : procedura de recuperare nu este tocmai lejera, sunt si niste conditii.
..................................................................................

- NU, nu ia indemnizatie pt crestere copil fiindca pt asta trebuie sa fi realizat venituri impozabile pe o perioada de 12 luni in ultimul an anterior nasterii copilului (adica tot anul dinaintea nasterii).
din pacate, raspunsul la intrebarea 1. fiind negativ in cazul CIC (stagiul de cotizare urmand a fi de doar 7 luni in loc de 12 luni), restul intrebarilor nu mai conteaza.

doar de curiozitate,
- la pct. 2, cuantumul indm. este de 85% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni anterior datei naşterii copilului (poti face calculele)
- la pct. 3 raspunsul e nu, firma nu plateste nimic pe durata CIC, ci primaria in raza careia domiciliaza mama
- la pct. 4, impozitele sunt de circa 40% din salariu brut (cu niste variatii date de deducerile personale si de cota fd. de risc si accidente), nu mai intru in detalii - ele fiind nesemnificative aici.

imi cer scuze, dar nu am inteles care-i legatura cu PFA, ai postat la un topic legat de PFA ... dar nu ai mentionat nimic despre aceasta calitate a persoanei.
e sau nu e si PFA ? intreb pt ca in afara de activitati independente si activitati agricole, cele 12 luni de venituri necesare anterior nasterii copilului pot fi constituite integral si din perioade in care persoanele resp. au fost in somaj, concediu medical (inclusiv cele 84 zile concediu prenatal), pensie de invaliditate sau concediu fara plata pentru cresterea copilului.



#5 Alyna Myhaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 June 2016 - 09:47 AM

Buna ziua,

Nu este vorba de un PFA. Persoana in cauza a fost anagajata la propria firma pana pe 31.03.2016 cand a hotarat sa isi inceteze contractul de munca.
In perioada ianuarie 2016 - martie 2016 a fost angajata cu 2 ore, ulterior renuntand la functia de angajat ramanand doar administrator.

Va multumesc frumos pentru ajutor






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL