Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mijloc fix returnat, inlocuit cu altul - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Mijloc fix returnat, inlocuit cu altul


5 replies to this topic

#1 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 11 April 2015 - 09:14 AM

Buna ziua,

Am primit o factura cu 2 pozitii:
- una cu minus pentru un mijloc fix achizitionat in oct.2014, echipament returnat in martie, dar amortizat pe perioada trecuta de la cumparare pana la returnare,
- una cu plus pentru noul echipament care inlocuieste echipamentul returnat. Echipamentul nou este diferit de cel vechi si are un pret mai mare decat cel vechi.

M-am blocat la inregistrarile contabile, cum scot din evidenta mijlocul fix vechi?

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de bs09: 11 April 2015 - 09:16 AM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2015 - 01:44 PM

dupa parerea mea, NU avem de-a face cu un retur in per. de garantie - caz in care schimbul nu ar reprezenta o livrare de bunuri si de aceea nu trebuie facturat, el efectuandu-se doar pe baza avizului de expeditie ce poarta mentiunea "inlocuire produs in per. de garantie, nu se factureaza", iar amortizarea deja inreg. se poate asimila noului utilaj (prin o val. de amortiz. in continuare diminuata cu cea calc. pana la momentul schimbului).

prin urmare, returul vechiului utilaj si primirea celui nou se inreg. exact asa cum apare in factura :

1. iesire mijl. fix vechi
213=404 .... in rosu

2. intrare mijl. fix nou
213 = 404 .... in negru
......................
pt. reglarea amortizarii inreg. deja, eu zic sa faci NC
2813 = 7588 ..... cu val. amortizarii
(nu sunt venituri din cedarea bunurilor ca sa fol 7583)

dpv fiscal :
- daca returul se face la val. de achiz., consider ca acest venit ar trebui sa fie impozabil fiindca amortizarea reprez. recuperarea valorii utilajului, ori mijl. fix devine gratuit (pt cele 6 luni de fol.) prin returnarea sa exact la val. cu care a fost cumparat si atunci inseamna ca nu mai am ce val. sa recuperez prin amortiz. deductibila calc. anterior, deci si venitul inreg. acum este impozabil pt a "anula" chelt. aceea cu amortiz.
- in masura in care restit. NU se face la val. initiala de achizitie ci la una mai mica, atunci amortiz. deductibila inreg. in cele 6 luni nu va mai fi "compensata" cu venit impozabil fiindca va exista (va ramane) o val. a utilajului de recuperat prin amortiz, iar venitul din reglare va deveni neimpozabil in mod proportional.

noul utilaj va "pleca" cu per. de amortizare noua si cota lunara calc. cf nomenclatorului duratelor de fct., el este un mijl. fix nou si poate fi tratat ca atare.

alte pareri ? :smile:




#3 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 21 April 2015 - 05:11 PM

Mijlocul fix s-a stornat la valoarea initiala, dar pe perioada cat s-a amortizat a fost folosit pentru obtinerea unor venituri. Daca trec amortizarea inregistrata pe venituri este ca si cand nu as fi folosit mijlocul fix, daca nu s-ar fi folosit nu s-ar fi obtinut venituri.

Raman cu un venit obtinut din nimic.

Eu zic ca este o cheltuiala aferent realizarii de venituri.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 April 2015 - 09:20 PM

Daca ti-au stornat toata valoarea , apoi sincer vorbind (daca numeri banii adica :))! ) tu CHIAR ai facut venit din nimic (adica nu te-a costat de fapt nimic "producerea" acelui venit).



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 April 2015 - 10:02 PM

Ordin 1802/2014 pentru aprobarea Reglementarilor contabile privind situatiile financiare anuale individuale si situatiile financiare anuale consolidate
Cedarea si casarea
242. (1) O imobilizare corporala trebuie scoasa din evidenta la cedare sau casare, atunci cand
niciun beneficiu economic viitor nu mai este asteptat din utilizarea sa ulterioara.
(2) Daca o entitate recunoaste in valoarea contabila a unei imobilizari corporale costul unei inlocuiri partiale (inlocuirea unei componente), atunci ea scoate din evidenta valoarea contabila a partii inlocuite, cu amortizarea aferenta, daca dispune de informatiile necesare.
243. (1) In cazul scoaterii din evidenta a unei imobilizari corporale, sunt evidentiate distinct
veniturile din vanzare, cheltuielile reprezentand valoarea neamortizata a imobilizarii si alte cheltuieli legate de cedarea acesteia.
(2) In scopul prezentarii in contul de profit si pierdere, castigurile sau pierderile obtinute in urma casarii sau cedarii unei imobilizari corporale trebuie determinate ca diferenta intre veniturile generate de scoaterea din evidenta si valoarea sa neamortizata, inclusiv cheltuielile ocazionate de aceasta si trebuie prezentate ca valoare neta, la venituri sau cheltuieli, dupa caz, in contul de profit si pierdere, la elementul "Alte venituri din exploatare", respectiv "Alte cheltuieli de exploatare", dupa caz.

Avand Factura de stornare, scoti mijlocul fix din evidenta, cu amortizarea aferenta- stornezi inregistrarile contabile aferente achizitiei si amortizarii



#6 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 22 April 2015 - 07:49 AM

@mgabi, m-am referit strict la mijlocul fix, la amortizare, in corespondenta cu trecerea acesteia pe venituri.

@Lexiroxi, multumesc, prevederea asta mi-a scapat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL