Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plafoane plati/incasari numerar - 2015 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Plafoane plati/incasari numerar - 2015

17 replies to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 15 April 2015 - 07:28 PM

Odata cu intrarea in vigoare a Legii pt.intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de incasari si plati in numerar si pt. modificarea si completarea OUG 193/2002 , printre altele, s-au introdus plafoane la incasari in numerar de 5000 lei/zi de la o persoana juridica sau fizica (din cele prevazute la art.1 alin.1) fara a exista insa acel plafon total/zi de 10.000 ca in cazul platilor. Deci aici ar intra si incasarile in casa ca urmare a ridicarilor de numerar de la banca (cu exceptia salariilor si a altor drepturi de personal cf.art.5 alin.d). Dar eu am inteles ca acest plafon se aplica la ridicari numerar separat pentru fiecare din bancile la care o firma are deschise conturi, fiind vorba de persoane juridice diferite. As dori eventual si alte opinii, multumesc anticipat.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2015 - 11:51 AM

iata ce am inteles eu din prev. cele mai des aplicabile :

legea 70/2015, art. 1:
(1) Operaţiunile de încasări şi plăţi efectuate de persoane juridice, persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, liber profesionişti, persoane fizice care desfăşoară activităţi în mod independent, asocieri şi alte entităţi cu sau fără personalitate juridică de la/către oricare dintre aceste categorii de persoane se vor realiza numai prin instrumente de plată fără numerar, definite potrivit legii. (aici nu intra pers. fizice 'simple', DAR intra PFA, II, IF, AF, freelance-rii... liber profesinistii..., adica toti cei exceptati pana la aceasta noua lege)
................
art. 3
(1) Prin exceptie de la prevederile art. 1 alin. (1) se pot efectua operatiuni de incasari si plati in numerar, in urmatoarele conditii:
a) incasari de la persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), in limita unui plafon zilnic de 5.000 lei de la o persoana; (NU avem plafon total zilnic, nu aveam nici inainte fiindca incasarile nu erau plafonate per total)
b) incasari efectuate de catre magazinele de tipul cash and carry, care sunt organizate si functioneaza in baza legislatiei in vigoare, de la persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), in limita unui plafon zilnic de 10.000 lei de la o persoana;
c) plati catre persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), in limita unui plafon zilnic de 5.000 lei/persoana, dar nu mai mult de un plafon total de 10.000 lei/zi; (avem plafon total zilnic de 10.000 lei)
d) plati catre magazinele de tipul cash and carry, care sunt organizate si functioneaza in baza legislatiei in vigoare, in limita unui plafon zilnic total de 10.000 lei;
e) plati din avansuri spre decontare, in limita unui plafon zilnic de 5.000 lei, stabilit pentru fiecare persoana care a primit avansuri spre decontare. (inteleg ca sumele astea nu intra in calc. plafonului zilnic total de plati (de 10.000 lei), corect ? fiindca avansul spre decontare intra in plafonul zilnic numai in ziua acordarii ... adica platile facute din avans sunt 'basca' de celelalte, nu-i asa ?)
...........
(4) La data acordării avansurilor spre decontare, sumele aferente intră în calculul plafonului zilnic prevăzut la alin. (1) lit. c) sau d), după caz. (adica max. 5.000 lei/pers./zi si max. 10.000 cu tot cu plati catre fz.)
.........
art. 4
(1) Operaţiunile de încasări în numerar efectuate de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), de la persoane fizice, reprezentând cesiuni de creanţe, primiri de împrumuturi sau alte finanţări, precum şi contravaloarea unor livrări de bunuri sau a unor prestări de servicii se efectuează în limita unui plafon zilnic de 10.000 lei de la o persoană. (nu avem plafon zilnic pt mai multe pers., ci doar pt. fiecare pers. in parte)
...............................
(4) Operaţiunile de plăţi în numerar efectuate de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), către persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor achiziţii de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanţe sau alte drepturi şi restituiri de împrumuturi sau alte finanţări se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de 10.000 lei către o persoană. Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către o persoană, pentru tranzacţiile mai mari de 10.000 lei. (nici aici nu avem plafon zilnic pt mai multe pers.)
....................

ART. 5
Plafoanele-limită prevăzute de prezentul capitol nu se aplică de către persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), pentru următoarele operaţiuni:
a) depunerea de numerar în conturile deschise la instituţiile de credit sau la instituţiile care prestează servicii de plată şi care sunt autorizate de Banca Naţională a României, inclusiv în automatele de încasări în numerar; (cred ca aici intra si platile catre fz., direct in contul acestora, pt ca este o depunere de nr. in cont bancar)
b) plata cheltuielilor de deplasare în interes de serviciu, în limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizaţiei şi a cazării pe timpul deplasării, precum şi a cheltuielilor neprevăzute efectuate în acest sens;
c) plata în numerar a impozitelor, taxelor, contribuţiilor, amenzilor şi a altor obligaţii datorate bugetului general consolidat al statului;
d) retragerea de numerar din conturi deschise la instituţiile de credit sau la instituţiile care prestează servicii de plată şi care sunt autorizate de Banca Naţională a României pentru plata salariilor şi a altor drepturi de personal prevăzute de lege şi pentru alte operaţiuni de plăţi efectuate către persoanele fizice, altele decât cele prevăzute la art. 4 alin. (4);
e) transferarea de sume prin intermediul instituţiilor care prestează servicii de plată autorizate de Banca Naţională a României sau autorizate în alt stat membru al Uniunii Europene şi notificate către Banca Naţională a României, potrivit legii; (aici intra si platile cu cardul, nu-i asa ? ca nu mai vad vreun art. special pt asta, cum era in hot. 2185/2004, art. 12; a disparut si mentiunea cu platile in valuta, din art. 13 al hot. ... )
f) depunerea de numerar în automate ce funcţionează pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede.
(parca asta-i noua, nu ? cu automatele bancare ...)
..............................................


ART. 12 (s-au schimbat amenzile !)

(1) Nerespectarea prevederilor art. 1 alin. (1), art. 3 alin. (2) şi (3), art. 4 alin. (1), (2) şi (4), art. 9 şi 10 constituie contravenţii, dacă nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să constituie infracţiuni, şi se sancţionează, prin derogare de la prevederile art. 8 din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, cu amendă de 10% din suma încasată/plătită care depăşeşte plafonul stabilit de prezentul capitol pentru fiecare tip de operaţiune, dar nu mai puţin de 100 lei. (asta-i noua cu totul !)
(2) Nerespectarea prevederilor art. 6 şi art. 11 alin. (1) şi (2) constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 3.000 lei la 4.500 lei. (art. 6 Este interzisă acordarea oricăror avantaje clienţilor, de către persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), pentru efectuarea de plăţi în numerar, iar art. 11 alin 1 si 2 se refera la sumele peste plafon eliberate de catre unitatile bancare )
........................

soldul de casa a ramas tot neplafonat !!




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2015 - 01:30 PM

Vezi postareasirius, la 15 April 2015 - 07:28 PM, a spus:

Dar eu am inteles ca acest plafon se aplica la ridicari numerar separat pentru fiecare din bancile la care o firma are deschise conturi, fiind vorba de persoane juridice diferite. As dori eventual si alte opinii, multumesc anticipat.

mi-e teama ca situatia asta s-ar putea incadra la art. 11, alin 1 si 2:
la alin (1), se interzice bancilor sa elibereze sume peste plafon, insa cum bancile nu prea pot controla asta si pers. juridica se poate duce la fiecare banca unde are cont si bani disponibili pt a solicita ridicarea de nr, legiuitorul a pus alin (2) care interzice pers. insasi sa fragmenteze ridicarile de nr. pt a evita depasirea plafonului.

art. 11
(1) Se interzice persoanelor prevăzute la art. 1 alin. (2) să elibereze persoanelor prevăzute la art. 1 alin. (1) şi art. 8 sume în numerar peste plafonul stabilit la art. 3 alin. (1) lit. c), pe fiecare persoană şi tranzacţie, cu excepţia operaţiunilor prevăzute la art. 5.

(2) Este interzisă persoanelor prevăzute la art. 1 alin. (1) şi art. 8 fragmentarea solicitărilor de eliberare de numerar care conduce la depăşirea plafonului prevăzut la art. 3 alin. (1) lit. c).



#4 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 21 April 2015 - 08:34 AM

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti: in conditiile in care trebuie facuta o restituire creditare societate catre o persoana fizica - si daca exista bani numerar in casa - i se poate restitui creditorului esalonat cate 5000 lei la interval de 4, 5 ,6 zile... Mentionez ca banii au fost depusi in banca prin contractul de imprumut insumandu-se incasari de peste 150000 lei.
Va multumesc.



#5 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 21 April 2015 - 10:35 AM

Art 16. alin. (2)Prevederile cap. I nu se aplică contractelor încheiate anterior intrării în vigoare a prezentei legi.
Asa ca se pot face plati fara plafon pentru restituiri in cadrul contractelor de creditare facute inainte de intrarea legii in vigoare.



#6 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 21 April 2015 - 02:11 PM

KMKZ Va rog sa-mi spuneti: ...in speta, in situatia pe care am descris-o mai sus.... pot sa fac restituire creditare societate prin dispozitie de plata (asadar, prin cassa) catre creditor (persoana fizica) azi, de 5000 lei, saptamana viitoare 5000 lei, si tot asa...? Mentionez ca acest contract de creditare a fost incheiat in decembrie 2013.



#7 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 21 April 2015 - 03:41 PM

Da, se pare ca se pot face restituirile fara restrictii.
Dar cred ca vor interveni probleme dupa data de 8.05.2015. Ca sa fie exceptate de la plafon, cred ca operatiunile vor trebui sa fie foarte bine documentate, iar contractele si modalitatea de creditare sa fie fara scapari.



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 April 2015 - 05:31 PM

Nu va avea probleme cu restituirea creditului in numerar nici dupa data de 9 mai-deoarece contractul dateaza din 2013 si are precizata suma cu care a fost creditata societatea- se incadreaza in prevederile art. 16 alin.(2).
Probleme apar la contractele de creditare generice, fara suma de creditare precizata, pentru care trebuie tinuta o evidenta clara a creditarilor si restituirilor astfel incat sa se incadreze in prevederile art. 4 alin.(4), adica se aplica limitarea platii catre persoana fizica de 10000 lei/zi/persoana si pentru ceeace ce depaseste aceasta suma restituirea sa se faca prin banca; sunt interzise platile fragmentate in numerar pentru creditele ce depasesc 10000 lei



#9 alone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 06 May 2015 - 08:16 AM

Buna,
in cazul in care datoria apare dupa data de 09.05.2015, de exemplu se repartizeaza dividende de 100.000 lei, se poate face plata de 10.000 lei numerar si 90.000 prin banca?
sau nu se poate plati nimic numerar avand in vedere ca datoria este > 10.000 lei?
( nu stiu cum sa interpretez prevederea art 4 alin 4 " sunt interzise platile fragmentate in numerar...").



#10 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2015 - 07:22 AM

Da, se poate 10.000 in numerar si 90.000 prin banca
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#11 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 08 May 2015 - 09:10 AM

In cazul dividendelor, pentru clarificare (sa ma corecteze cineva daca gresesc, si iertati-mi devierea partiala de la topic):

1) Daca profitul a fost distribuit pe dividende inainte de data de 09.05.2015 atunci se poate fragmenta plata prin numerar a acestora, avand astfel plati prin DP in valoare de 10.000 lei/zi pana cand se ridica toate dividendele

2) Daca profitul a fost distribuit pe dividende dupa data de 09.05.2015 atunci nu se mai poate fragmenta plata prin numerar a acestora, putand plati doar 10.000 lei o singura data prin DP, restul sumei fiind platita prin banca.

a) Parca la ridicarea dividendelor in numerar din banca, iti este enumerata o intreaga lista de documente necesare la ghiseu: decizia AGA privind distribuirea profitului pe dividende, ultima balanta cu sold la 457, dovada platii impozitului (nu stiu de ce ar cere asa ceva, daca am termen 25 ale lunii urmatoare ridicarii dividendelor pentru plata acestuia), declaratii ca nu s-au ridicat banii prin casierie, declaratii de la alti asociati ca sunt de acord cu ridicarea lor din banca, etc.

Toate aceste documente inca mai sunt necesare sau s-au mai redus din ele? Ca oricum nu inteleg rostul acestora, adica ce treaba ar avea banca cu scopul sumei de bani pe care o ridic eu ca actionar/administrator din conturile unitatii.

Mai ales ca nu se doreste ridicarea tuturor dividendelor deodata, pentru a dauna cash-flowului societatii, si se retrage lunar cate o suma, de fiecare data fiind necesare acele documente inutile.

b) Dar daca administratorul/asociatul face un ordin de plata prin Internet Banking catre contul personal? Ii este acceptat de banca dupa semnare, sau ii este refuzat din cauza ca ii lipsesc acele documente de mai sus? Au vreo acoperire legala pentr acele documente cerute?

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 08 May 2015 - 09:13 AM




#12 edicu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:Inexplicabile

Postat 16 November 2015 - 07:10 PM

SC achizitioneaza auto second de la persoana fizica la o valoare de 60000 lei.
Care este modalitatea de plata?Pot achita numerar 50000 lei si diferenta prin cont bamcar?



#13 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2015 - 08:28 AM

Platitile catre persoane fizice sunt limitate la maxim 10.000 lei numerar si diferenta o achitati prin banca !

Art.4 , alin (4) Operatiunile de plati in numerar efectuate de persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), catre persoane fizice, reprezentand contravaloarea unor achizitii de bunuri sau a unor prestari de servicii, dividende, cesiuni de creante sau alte drepturi si restituiri de imprumuturi sau alte finantari se efectueaza cu incadrarea in plafonul zilnic de 10.000 lei catre o persoana. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre o persoana, pentru tranzactiile mai mari de 10.000 lei.
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#14 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 24 November 2015 - 02:21 PM

Buna ziua,
Se poate plati, de fiecare data, suma de 5000 lei (restul prin banca, pentru ca facturile au valoare mai mare) din fiecare factura emisa de un furnizor care privesc acelasi contract de prestari servicii???
Astept un raspuns..
Mulumesc



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2015 - 02:46 PM

depinde de clauzele contractuale privind prestarea de servicii si facturarea aferenta (de logica contractuala a facturarii in etape - ca sa zic asa ...).
dupa parerea mea, daca ctr. nu prevede termene succesive de facturare pt anumite stadii de prestari servicii, atunci furnizorul este cel care nu poate fragmenta facturarea (chiar daca clientul respecta plafonul de plata nr. de 5.000 lei/factura).

L70/2015, art.3 :
.............
(2) Sunt interzise încasările fragmentate în numerar de la beneficiari pentru facturile a căror valoare este mai mare de 5.000 lei şi, respectiv, de 10.000 lei, în cazul magazinelor de tipul cash and carry, precum şi fragmentarea facturilor pentru o livrare de bunuri sau o prestare de servicii a căror valoare este mai mare de 5.000 lei, respectiv de 10.000 lei.

(3) Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei si, respectiv, de 10.000 lei, catre magazinele de tipul cash and carry. Persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) pot achita facturile cu valori care depasesc plafonul de 5.000 lei, catre furnizorii de bunuri si servicii, respectiv de 10.000 lei catre magazinele de tipul cash and carry, astfel: 5.000 lei/10.000 lei in numerar, suma care depaseste acest plafon putand fi achitata numai prin instrumente de plata fara numerar.



#16 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 24 November 2015 - 03:12 PM

Multumesc pentru raspunsul oferit.
Numai bine!



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2015 - 03:20 PM

cu drag, ca intotdeauna ! :smile:

din prev. de mai sus rezulta ca daca fz. incalca legea si factureaza fragmentat, e pbl. lui, nu a ta (nu a clientului care respecta plafonul de plati).
in art. 3 (3) nu se specifica faptul ca clientul ar trebui sa refuze la plata facturile fragmentate, ci doar ca are obligatia de a respecta plafonul, asa ca dpv tau e ok..



#18 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 03 April 2018 - 04:52 PM

Este important in opinia mea de retinut niste nuante in privinta incasarilor de la persoane fizice asa cum apar ele prevazute in art. 4 a Legii 70/2015 pentru intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de incasari si plati in numerar, cu modificarile si completarile ulterioare. Adica atunci cand o persona prevazuta la art. 1 alin. (1) care poate fi persoana juridica, persoana fizica autorizata, întreprindere individuala, întreprindere familiala, liber profesionist, persoana fizica care desfasoara activitati in mod independent etc vinde un activ catre o persoana fizica si intocmeste doar factura si/sau contract vanzare/cumparare fara mentiuni in privinta fractionarii incasarilor atunci poate incasa numerar in limita plafonului de 10.000 lei iar restul ce depaseste plafonul numai prin virament bancar. Daca insa intre clauzele contractului prevede ca incasarea se va face in 2-3 etc rate lunare astfel incat fiecare sa fie in valoare sub 10.000 lei atunci am inteles ca factura aferenta contractului respectiv se poate incasa sub forma ratelor integral in numerar, finalmente. Cu alte cuvinte conteaza mult cum este intocmit contractul respectiv, cu sau fara plata in rate. Pentru mai multa claritate mai jos citez articolul din lege, sus mentionat. Rog pareri, alte opinii sau confrmari dupa caz.

"Art. 4. – (1) Operațiunile de încasări în numerar efectuate de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), de la persoane fizice, reprezentând cesiuni de creanțe, primiri de împrumuturi sau alte finanțări, precum și contravaloarea unor livrări de bunuri sau a unor prestări de servicii se efectuează în limita unui plafon zilnic de 10.000 lei de la o persoană.
(2) Sunt interzise încasările fragmentate de la o persoană, pentru operațiunile de încasări în numerar prevăzute la alin. (1), cu o valoare mai mare de 10.000 lei, precum și fragmentarea tranzacțiilor reprezentând cesiuni de creanțe, primiri de împrumuturi sau alte finanțări, respectiv fragmentarea unei livrări de bunuri sau a unei prestări de servicii, cu valoare mai mare de 10.000 lei.
(3) Prevederile alin. (1) și (2) nu se aplică în cazul livrărilor de bunuri și prestărilor de servicii care se efectuează cu plata în rate, în condițiile în care între persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) și persoanele fizice sunt încheiate contracte de vânzare-cumpărare cu plata în rate, conform legii.
(4) Operațiunile de plăți în numerar efectuate de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), către persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor achiziții de bunuri sau a unor prestări de servicii,
dividende, cesiuni de creanțe sau alte drepturi și restituiri de împrumuturi sau alte finanțări se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de 10.000 lei către o persoană. Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către o persoană, pentru tranzacțiile mai mari de 10.000 lei."






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL