Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deducere TVA contract factoring - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Deducere TVA contract factoring


1 reply to this topic

#1 ATAPELEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 09 June 2015 - 01:46 PM

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
REPREZINT O SOCIETATE CU TVA LA INCASARE.
Am un contract de factoring cu o banca, adica eu cesionez bancii, o factura emisa de mine catre un client in valoare de 100 lei cu tot cu TVA.
Banca imi da 80% din valoarea facturii (80 lei) imediat.
Banca urmeaza sa se incaseze in 60 de zile, intr-un cont special suma de 100 lei. Banca face un fel de plata in avans de 80% din valoarea facturii.
Banca va opri comisionul aferent si imi va vira restul de bani.

INTREBARE
Eu cum deduc TVA-ul :
-partial deoarece am incasat 80% din facura urmand ca restul sa il deduc peste 60 de zile cand primesc restul de bani?
-tot deoarece am cesionat intreaga factura bancii (desi in contul meu au intrat doar 80%)?
Puteti sa Imi spuneti si articolul de lege aferent acestei spete .



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 June 2015 - 07:46 PM

Norme CF
ART. 134^2
16^2. (9) In situatia in care are loc o cesiune de creante:
a)daca furnizorul/prestatorul cesioneaza creantele aferente unor facturi emise pentru livrari de bunuri/prestari de servicii, se considera ca la data cesiunii creantelor, indiferent de pretul cesiunii creantelor, este incasata intreaga contravaloare a facturilor neincasate pana la momentul cesiunii. In cazul in care cedentul este o persoana impozabila care aplica sistemul TVA la incasare pentru respectivele operatiuni, exigibilitatea taxei intervine la data cesiunii creantelor. Indiferent de faptul ca furnizorii/prestatorii au cesionat creantele, in cazul beneficiarilor care aplica sistemul TVA la incasare, precum si al celor care achizitioneaza bunuri/servicii de la persoane care au aplicat sistemul TVA la incasare pentru respectivele operatiuni, dreptul de deducere a taxei este amanat pana la data la care taxa aferenta bunurilor/serviciilor achizitionate a fost platita;

la data cesiunii creantei se considera ca aceasta este incasata si intervine exigibilitatea TVA avand obligatia colectarii integrale a TVA-ul prin nota contabila 4428=4427







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL