Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Marfa primita cu aviz de la furnizorul furnizorului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Marfa primita cu aviz de la furnizorul furnizorului

6 replies to this topic

#1 NicolT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 13 June 2015 - 05:52 PM

Buna seara,

Ma confrunt cu situatia in care achizitionez marfa de la un furnizor (Y) care nu vrea sa-mi elibereze aviz de insotire a marfii, pe motiv ca marfa este livrata direct de la furnizorul sau (X) la mine.

Furnizorul furnizorului meu emite aviz de insotire a marfii de la X catre Y si mentioneaza pe aviz ca si loc de descarcare societatea mea.
Ulterior furnizorul meu intocmeste o factura centralizatoare pentru societatea mea cu toata marfa livrata de catre furnizorii lui la mine in depozit.

Este corect sa inregistrez intrarea in gestiune pe baza acelor avize, care nu au trecut la beneficiar societatea mea? In contractul de vanzare cumparare nu este specificat nimic in acest sens.

Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2015 - 12:25 PM

dupa parerea mea, nu este corect !
din docum. prezentate (avizul acela) nu reiese ca firma beneficiara este firma ta, ci doar depozitara (daca acceptati descarcarea in curtea voastra).
chiar si la operatiunile de tip triunghiular se intocmesc docum. care atesta, rand pe rand, cine este furnizorul si beneficiarul marfii (cumparate si revandute), astfel stabilindu-se f clar proprietarul bunurilor respective in fiecare moment al tranzactiilor.




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 June 2015 - 12:41 PM

ar fi corect daca exista prevazut in contractul dintre cei doi ca marfa va fi livrata direct la client, sau daca exista o intelegere scrisa de care sa beneficieze si clientul in cauza- atasata Avizului; in mod normal trebuie sa existe doua Avize de insotire a marfii



#4 NicolT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 16 June 2015 - 02:06 PM

Multumesc pentru confirmare! Credeam ca am eu o problema si nu mai judec limpede. :)



#5 gabisa1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 10 February 2016 - 02:37 PM

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca este corect sa vand o marfa primita doar cu aviz de expeditie si la care nu urmeaza factura ( marfa a fost primita ca un fel de bonus ).



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 February 2016 - 09:03 AM

De vandut poti sa o vinzi, dar iti va trebui totusi o factura la un moment dat sau macar un contract(ceva scris) de livrare cu titlu gratuit.

Altfel, legal, tu nu esti proprietarul acelui produs si fara o hartie care sa te faca proprietar furnizorul iti poate cere (teoretic) la un moment dat acel produs inapoi.
Tot dpdv. legal, nu stiu in ce masura poti vinde marfuri care nu sunt ale tale fara un contract clar.

Din punct de vedere fiscal, marfa intra cu pret 0 si o vinzi cu cat vrei tu, statul isi primeste taxele si nu cred ca s-ar supara :))



#7 gabisa1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 11 February 2016 - 11:42 AM

Multumesc frumos pentru raspuns :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL