Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Autofactura- servicii intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Autofactura- servicii intracomunitare


5 replies to this topic

#1 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 July 2015 - 09:11 AM

Buna ziua

Avem urmatoarea situatie: pentru servicii prestate penru care nu a sosit factura se intocmeste o autofactura la 15 ale lunii urmatoare.

Sunt situatii cind se face o estimare a serviciilor prestate, pe baza contractului, dar la primirea efectiva a timpilor de lucru, sa apara o diferenta de valoare.

Intrebare:

Cm procedez daca la data de 10.07.2015 primesc situatia de lucrari aferenta estimarii lunii mai pentru care am intocmit autofactura la data de 15.06.2015, dar nu si factura?

Cum inregistrez ajustarea din punct de vedere al taxei pe valorea adaugata?

multumesc
georgi30



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2015 - 12:26 PM

in 10.07.2015 stornezi autofactura din 15.06.2015 si o inreg. pe cea nou venita si care corespunde cu sit. de lucrari.
procedand astfel, in luna iulie vei ramane doar cu dif. aferenta.

daca nu mi-a scapat vreo preved. legala speciala, asta-i regula aplicabila pt ajustare.




#3 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 July 2015 - 08:22 AM

In 10.07 ajunge situatia de lucrari, NU si factura... tocmai asta este dilema... cum se face ajustarea din punct vedere al taxei?

multumesc
georgi30



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2015 - 11:58 AM

procedezi analog.
pe 10.07.2015 emiti autofactura de regularizare.



#5 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 July 2015 - 01:37 PM

Va multumesc pentru raspuns!


Pentru a ajustarea era minus, am stornat autofactura intocmita initial si am facut alta noile valori .

Am procedat correct?
georgi30



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2015 - 01:46 PM

eu asa zic ...

alte pareri, dragilor ?? :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL