Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INTREPRINDERE INDIVIDUALA - ASIGURARI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


INTREPRINDERE INDIVIDUALA - ASIGURARI

asigurari impozit sanatate
3 replies to this topic

#1 sorin.talnariu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:MEDIAS

Postat 01 August 2015 - 07:28 PM

Buna ziua. Am o intreprindere individuala care are contract de intermediere asigurari cu un Broker cod caen 66.
Intreabarea mea este. daca intr-un an am realizat un venit din comisioane de exemplu de 10.000 lei si cheltuieli totala de 4.000 lei:
- 1 - o sa platesc sanatatea de 5.5 % din total venituri adica din cei 10.000 lei sau doar din cei 6.000 lei profit???
- 2 - in cazul in care platesc sanatatea din cei 6.000 lei profit, impozitul pe profit de 16 % o sa il platesc din cei 6.000 lei, care reprezinta profitul, sau din cei 6.000 lei se scade plata catre sanatate de 5.5 % si impozit o sa platesc pe 6000 - 5.5 % = 5670 lei???

Mentionez ca nu am salariati

astept un raspuns



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2015 - 10:41 AM

  • baza de calcul a contribuţiei de asigurări sociale de sănătate este calculată ca diferenţa dintre totalul veniturilor încasate şi cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuţii sociale, sau valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportată la cele 12 luni ale anului,
  • baza lunară de calcul nu poate fi mai mică decât salariul minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia mentionata;
  • in sem. I din 2015 minimul de plată este de 5,5% x 975 lei = 54 lei, iar de la 1 Iulie 2015 este 5,5% x 1050 lei = 58 lei




#3 sorin.talnariu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:MEDIAS

Postat 03 August 2015 - 03:11 PM

Multumesc mult de raspuns, Eu sunt angajat in alta parte, deci practic toate contributiile mi se retin de acolo. Deci practic eu platesc 5.5 % din diferenţa dintre totalul veniturilor încasate şi cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri. Am inteles asta, dar impozitul (16%) il platesc din suma ramasa, dupa ce s-au scazut cei 5.5 % sau din suma initiala. Adica, cei 5.5 % se considera cheltuiala pt. impozitare. Mentionez ca eu am impozit in venit real de 16%



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2015 - 11:59 AM

chelt. cu contributiile sociale sunt deductibile, deci ele se scad din baza de impozitare a profitului. :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL