Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ajutooor, am batut un bon cu valoare 1600lei in loc de 16lei - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ajutooor, am batut un bon cu valoare 1600lei in loc de 16lei

2 replies to this topic

#1 Irina Zamfir

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 August 2015 - 06:43 PM

Buna ziua, va rog sa ma ajutati.
Am inregistrat un produs cu "16.00" lei in soft si l-a perceput drept "1600" lei.
Am casa de marcat DATEX MP55B, bonul e scos deja. Ce e de facut?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2015 - 11:15 AM

din informatiile mele, se face un PV in care se explica amanuntit sit. care a dus la eroarea in cauza.
la acesta se ataseaza BF (sau copia dupa BF din rola, daca BF dat clientului nu mai poate fi recuperat).
corectia se avizeaza de catre superiorul ierarhic (prin o scurta nota scrisa chiar pe PV si semnata).
toate astea se pastreaza in firma - nu se depune nicaieri.
corectiile contabile sunt de tip storno a erorii si reinreg. sumei corecte.

in practica nu se mai intocmeste acel dosar prev. in Hot.vezi H 479/2003 si descris aici :
http://www.conta.ro/...al-emis-gresit/
ci se fol. var mai 'scurta' - a PV cu toate pe el (eu tot pe asta o aplic).

tu poti aplica ce var. dorecti, desigur ! :smile:




#3 pasaroi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 September 2015 - 08:16 AM

sesizarea - se completeaza de casier
nota explicativa - de contabila
decizia - de administrator

se emite factura de storno pe baza notei explicative / deciziei administratorului, pentru diferenta dintre suma marcata gresit si cea corecta

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de pasaroi: 15 September 2015 - 08:21 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL