Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
licenta neamortizata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


licenta neamortizata


2 replies to this topic

#1 vladioana400

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 03 September 2015 - 08:30 AM

In februarie 2013 am achizitionat o licenta in valoarea de 34900 euro, din Marea Britanie. Am achitat-o in aceiasi luna. Am zis ca o amortizez pe 10 ani. Am pierdut dreptul de folosire a licentei si inca nu e amortizata in totalitate. Ce inregistrari ar trebui sa fac?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2015 - 09:49 AM

depinde de tipul licentei ...

CF, art. 24
(10) Cheltuielile aferente achiziţionării de brevete, drepturi de autor, licenţe, mărci de comerţ sau fabrică şi alte imobilizări necorporale recunoscute din punct de vedere contabil, cu excepţia cheltuielilor de constituire, a fondului comercial, a imobilizărilor necorporale cu durată de viaţă utilă nedeterminată, încadrate astfel potrivit reglementărilor contabile, precum şi cheltuielile de dezvoltare care din punct de vedere contabil reprezintă imobilizări necorporale, se recuperează prin intermediul deducerilor de amortizare liniară pe perioada contractului sau pe durata de utilizare, după caz.
Cheltuielile aferente achiziţionării sau producerii programelor informatice se recuperează prin intermediul deducerilor de amortizare liniară pe o perioadă de 3 ani. Pentru brevetele de invenţie se poate utiliza şi metoda de amortizare degresivă sau accelerată.

OMFP 1802/2014,
art. 82
(3) În înțelesul prezentelor reglementări:
a) valoarea contabilă a unui activ este valoarea la care acesta este recunoscut după ce se deduc amortizarea acumulată, pentru activele amortizabile şi ajustările acumulate din depreciere sau pierdere de valoare;
*** in cazul nostru, prin pierderea dreptului de a utiliza licenta, a avut loc o pierdere totala de valoare a acestei (daca licenta nu mai este utila in nici un fel).
.....................
Durata de viață utilă
173. ‐ Durata de viață utilă a unei imobilizări necorporale care decurge din drepturile contractuale sau din alte drepturi legale nu trebuie să depăşească perioada drepturilor contractuale ori a celorlalte drepturi legale, dar poate fi mai scurtă, în funcție de perioada pentru care entitatea preconizează că va folosi activul...............
...........
Cedarea
188. ‐ O imobilizare necorporală trebuie scoasă din evidență la cedare sau atunci când niciun beneficiu economic viitor nu mai este aşteptat din utilizarea ori din cedarea sa.

________________________________________________________

avand in vedere toate acestea, parerea mea este ca poti trece pe chelt. deductibila toata val. neamortizata a licentei fiindca chelt. este recunoscuta cf. prev. legale de mai sus - licenta nu mai poate fi folosita, deci nu mai poate produce beneficii economice viitoare).




#3 vladioana400

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 03 September 2015 - 11:17 AM

Multumesc , asa ma gandeam si eu!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL