Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Amortizare achizitie software - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Amortizare achizitie software

11 replies to this topic

#1 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 30 September 2015 - 05:41 PM

Buna ziua, va prezint urmatoarea situatie:

- am achizitionat de la un furnizor o aplicatie software cu tot ce tine de ea, cod sursa, drepturi depline de folosire. Aceasta aplicatie o modific si o adaptez nevoilor mele si o folosesc mai departe in numele meu
- cum furnizorul imi este si client, voi presta in valoarea achizitii servicii si ii voi factura inapoi, dupa care vom face compensare. Prestarea serviciilor va fi pe o durata mai lunga deci intre momentul primirii facturii si compensare poat trece cateva luni.

Din cate stiu eu, aceasta achizitie va fi considera amortizare imobiliara si va fi deductibila pe parcursul urmatorilor 3 ani.

Intrebarea mea este: cand incep amortizarea ei efectiv?
1.de la data in care am primit factura de la furnizor
2.de la data cand am facut documentul de compensare

Va multumesc



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 September 2015 - 05:50 PM

Nu este imobiliara, intra in brevete,licente ... etc

Incepe amortizarea de la data achizitiei (a facturii), presupun ca "punerea in functiune" s-a facut la momentul achzitiei.




#3 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 30 September 2015 - 05:59 PM

@mgabi multumesc mult pentru raspuns. Intradevar am facut eu confuzie intre "amortizare imobiliara" si "amortizare de imobilizare necorporala".

Multumesc mult pentru raspunsul oferit. Da, punerea in functiune s-a pus imediat dupa primirea ei deci voi incepe amortizarea de la data facturii. Durata de 3 ani este corecta?



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 September 2015 - 06:38 PM

De fapt amortizarea incepe din luna urmatoare :))

Daca il consideri program informatic, il amortizezi in 3 ani.
Daca il consideri drepturi de autor poti stabili durata de utilizare si de aici si durata de amortizare
(pentru ca tu ai cumparat dreptul de autor de fapt, daca ai primit si sursele si toate drepturile aferente - adica puteti modifica si vinde aplicatiile).

Personal as merge pe programe informatice, este mai simplu.



#5 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 30 September 2015 - 07:09 PM

Multumesc inca o data. Da, am primit tot ce tine de program si il voi amortiza ca program informatic pe perioada de 3 ani.

Toate cele bune.



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 September 2015 - 07:12 PM

Cu placere, ma bucur ca te-a ajutat!



#7 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 27 May 2016 - 12:20 PM

Revin pentru niste lamuriri,

Software-ul impreuna cu sursele achizitionat anul trecut a fost lansat sub numele meu de PFA si mi-a adus venituri pana in prezent. De luna viitoare, probabil voi fi nevoit sa il retrag de pe piata din motive care nu tin de mine. Amortizarea stabilita a fost liniara pe 3 ani.

In conditiile in care voi retrage aplicatia de pe piata, rezultand faptul ca nu imi va mai aduce venituri, ce se intampla cu amortizarea ramasa si ce ar trebui sa fac in situatia prezentata?

Va multumesc anticipat.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2016 - 12:03 PM

in cazul in care, in mod cert, se poate dovedi ca imobilizarea necorporala nu va mai produce beneficii economice, valoarea ramasa neamortizata devine cheltuiala nedeductibila si ea poate fi inreg. astfel, toata odata.

forta majora ar da acestei cheltuieli caracterul de deductibil, insa ea are o definire stricta si de aceea nu te poti incadra in orice conditii.
de ex., : calamitati naturale (furtunile violente, cutremurul, alunecarile de teren, inundatiile, seceta), explozii, epidemii, epizootii, accidente industriale sau nucleare, incendii, fenomene (conflicte) sociale sau economice, conjuncturi externe, amenintare armata, terorism, razboi.
- fenomenele sociale sau economice, conjuncturile externe si in caz de razboi sunt cele prevazute de Legea privind rezervele de stat 82/1992, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.



#9 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 30 May 2016 - 02:03 PM

Va multumesc mult pentru raspunsul acordat.

Avand in vedere ca este vorba practic despre cod sursa al unei aplicatii, in cazul in care iau o parte din el si il refolosesc in alta aplicatie, care sa zicem imi aduce un venit mai tarziu, peste cateva luni... se considera ca inca folosesc imobilizarea necorporala? Evident, avand in vedere ca sa zicem doar un procent mic din ea va fi refolosit.

Incerc si eu apele sa vad... ca ar fi pacat sa raman cu o valoare mare, neamortizata.
Inca o data multumiri.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2016 - 02:35 PM

ma gandesc ca o solutie ar fi treci pe chelt. nedeductibila doar partea care consideri ca nu se mai poate folosi si sa lasi in conservare (ca val. neamortizata inca) partea care crezi ca mai poate fi utilizata candva (in per. aceea vei calc. din nou amortizare deductibila la ce a mai ramas neamortizat).
chestia e ca va trebui sa justifici cat poti mai bine cum ai estimat val. ramasa neamortizata (viitoare chelt. deduct.) - restul nu va pune pbl. fiind chelt. neded. (nu afecteaza impozitul).

o alta solutie ar fi ca toata partea neamortizata a vechii aplicatii sa devina chelt. neded., inclusiv acel cod sursa (tot nu va afecta impozitul per. in care s-a evidentiat fiscal) si apoi sa creezi o noua aplicatie (imobilizare necorporala) care sa includa si respectiva parte din codul sursa vechi, aplicatia noua urmand a fi amortizata deductibil, ca un intreg, pe masura folosirii ei independente/ a obtinerii de venituri impozabile.
cred ca nu vor fi pbl. nici la aceasta var.



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 May 2016 - 11:19 AM

Hai sa facem oun exercitiu de imaginatie:

Ai un restaurant si ai cumparat un mobilier complet profi de bucatarie (cuptoare speciale, aragaz profi, racitoare profi, chiuvete, masa de lucru, aparate de cafea ... etc). L-ai prins ca o singura imobilizare si-l amortizezi.
Dupa un an te horarasti sa schimbi profilul localului si sa-l faci bar/cafenea/club.

Scoti in conservare doar o parte din mobilierul si utilajele folosite (de ex. cuptoarele) si restul le pastrezi si le folosesti in continuare.
Asta se face prin "desfacerea" mijlocului fix in mai multe componente.

La fel poti face si cu codul sursa, il imparti in module si lasi cateva module in conservare iar pe cele pe care le folosesti le amortizezi in continuare. In timp poti scoate si alte module din conservare.

Eu asa as face.



#12 hmonika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 September 2016 - 01:07 PM

Buna ziua,

Va cer sfatul in urmatoarea situatie:

Societatea a achizitionat in luna August o licenta de utilizare a unui program de contabilitate in suma de 10.000 lei plus tva, exclusiv pentru uzul intern al societatii, acordata pe o perioada nelimitata de timp (licenta perpetua). Societatea intentioneaza sa foloseasca programul de contabilitate tot pe o perioada nelimitata de timp. Odata cu licenta de utilizare este furnizat si programul informatic pe un CD, fara insa a se putea face o separare intre ele. Pe factura exista o singura pozitie: ”Licenta program X”. Programul nu este dat in folosinta la achizitia lui, doar dupa terminarea implementarii.

Pentru implementarea programului de contabilitate (instalare program, definire drepturi utilizatori, diverse setari de program, import date din programul vechi de contabilitate, etc.), se apeleaza la serviciile unei alte firme, care va emite factura in luna Octombrie, pentru suma de 2.000 lei plus tva.

Va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila pentru inregistrarea acestor doua facturi, precum si pentru amortizare.
Stiu ca serviciile de implementare, fiind costuri direct atribuibile pregatirii activului pentru utilizarea prevazuta, vor trebui incluse in costul initial al imobilizarii necorporale, insa odata cu intrarea in vigoare a Ordinului 1802 nu mai exista contul 233 "Imobilizari necorporale in curs".
De asemenea, va rog sa imi precizati de cand incepe amortizarea imobilizarii necorporale, pe ce perioada se amortizeaza si ce document trebuie intocmit pentru darea in folosinta.
Cand se foloseste contul 205 (licente) si cand 208 (programe informatice) pentru achizitiile de licente pentru programe informatice? Am citit tot ce se putea citi pe formumuri si pe internet legat de aceasta problema, stiu ca parerile sunt impartite, insa nu am gasit argumente solide pentru a imi putea clarifica aceasta dilema de care ma tot lovesc.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si pt. rabdarea de a citi postarea mea. :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL