Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noul plan de conturi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


noul plan de conturi

15 replies to this topic

#1 andi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 29 June 2005 - 03:26 PM

Sper ca stie toata lumea ca de la 01.01.2006 nu vom mai folosi planul de conturi actual!
asta pt ca am vazut ca exista multe solicitari pt planul de conturi valabil in prezent, pe care il gasiti in varianta cea mai actuala in tribuna economica nr 2/2005.
despre noul plan de conturi pe www.mfinante.ro veti gasi ordinul 1461,cu normele de aplicare!
andi



#2 Aura_rapeanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 December 2005 - 04:16 PM

andi a spus:

Sper ca stie toata lumea ca de la 01.01.2006 nu vom mai folosi planul de conturi actual!
asta pt ca am vazut ca exista multe solicitari pt planul de conturi valabil in prezent, pe care il gasiti in varianta cea mai actuala in tribuna economica nr 2/2005.
despre noul plan de conturi pe www.mfinante.ro veti gasi ordinul 1461,cu normele de aplicare!

Nu am gasit pe site-ul mfinante noul plan de conturi. Poti sa-mi spui mai exact unde il pot gasi? Multzumesc!




#3 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 14 December 2005 - 08:50 AM

Ministerul Finanþelor Publice

Ordin nr. 1461/2004


din 29/09/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1022 din 05/11/2004


pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea ºi conducerea contabilitãþii patrimoniului instituþiilor publice, a Planului de conturi pentru instituþiile publice ºi a instrucþiunilor de aplicare a acestuia




În temeiul art. 10 alin. (6) din Hotãrârea Guvernului nr. 1.574/2003 privind organizarea ºi funcþionarea Ministerului Finanþelor Publice ºi a Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare,
în temeiul art. 4 din Legea contabilitãþii nr. 82/1991, republicatã, ºi al art. III din Ordonanþa Guvernului nr. 70/2004 pentru modificarea ºi completarea Legii contabilitãþii nr. 82/1991,


ministrul finanþelor publice emite urmãtorul ordin:


Art. 1. - Se aprobã Normele metodologice privind organizarea ºi conducerea contabilitãþii patrimoniului instituþiilor publice, Planul de conturi pentru instituþiile publice ºi instrucþiunile de aplicare a acestuia, prevãzute în anexa nr. 1, care face parte integrantã din prezentul ordin.
Art. 2. - Normele metodologice privind organizarea ºi conducerea contabilitãþii patrimoniului instituþiilor publice, Planul de conturi pentru instituþiile publice ºi instrucþiunile de aplicare a acestuia, prevãzute în anexa nr. 1 la prezentul ordin, vor fi aplicate experimental în trimestrul I al anului 2005, în paralel cu reglementãrile existente, de cãtre instituþiile prevãzute în anexa nr. 2, care face parte integrantã din prezentul ordin.
Art. 3. - Pe baza concluziilor desprinse ca urmare a aplicãrii experimentale ºi a propunerilor efectuate de alte instituþii publice, reglementãrile prevãzute la art. 1 vor face obiectul unor eventuale completãri, vor fi aprobate prin ordin al ministrului finanþelor publice ºi se vor aplica de instituþiile publice începând cu data de 1 ianuarie 2006.
Art. 4. - Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, cu excepþia anexei nr. 1, care va fi comunicatã instituþiilor implicate în acþiunea de experimentare ºi va fi publicatã pe pagina de web a Ministerului Finanþelor Publice (www.mfinante.ro) pentru propuneri ºi observaþii.
Art. 5. - Direcþia generalã a contabilitãþii publice va lua mãsuri pentru aducerea la îndeplinire a prevederilor prezentului ordin.


p. Ministrul finanþelor publice,
Gheorghe Gherghina,
secretar de stat


Bucureºti, 29 septembrie 2004.
Nr. 1.461.


ANEXA Nr. 2


LISTA
instituþiilor publice care urmeazã sã aplice experimental, în cursul
trimestrului I al anului 2005, Normele metodologice privind organizarea
ºi conducerea contabilitãþii patrimoniului instituþiilor publice, Planul
de conturi pentru instituþiile publice ºi instrucþiunile de
aplicare a acestuia


1. MINISTERUL FINANÞELOR PUBLICE - AGENÞIA NAÞIONALÃ DE ADMINISTRARE FISCALÃ:
- Direcþia Generalã a Finanþelor Publice a Judeþului Alba
- Direcþia Generalã a Finanþelor Publice a Judeþului Giurgiu
- Direcþia Generalã a Finanþelor Publice a Judeþului Hunedoara
- Direcþia Generalã a Finanþelor Publice a Judeþului Vrancea
2. MINISTERUL APÃRÃRII NAÞIONALE:
- Unitatea Militarã 02544 Bucureºti
- Unitatea Militarã 02550 Bucureºti
- Unitatea Militarã 02490 Bucureºti
- Unitatea Militarã 01835 Bucureºti
- Unitatea Militarã 02150 Bucureºti
- Unitatea Militarã 02574 Bucureºti
- Unitatea Militarã 02030 Bucureºti
3. MINISTERUL ADMINISTRAÞIEI ªI INTERNELOR
4. SERVICIUL ROMÂN DE INFORMAÞII
5. SERVICIUL DE INFORMAÞII EXTERNE
6. ADMINISTRAÞIA NAÞIONALÃ A REZERVELOR DE STAT
- activitatea proprie
- Unitatea Teritorialã nr. 350
7. MINISTERUL PUBLIC - PARCHETUL DE PE LÂNGÃ ÎNALTA CURTE DE CASAÞIE ªI JUSTIÞIE
- activitatea proprie
- Parchetul de pe lângã Curtea de Apel Galaþi
- Parchetul de pe lângã Tribunalul Bucureºti
8. CASA NAÞIONALÃ DE PENSII ªI ALTE DREPTURI DE ASIGURÃRI SOCIALE:
- Casa Judeþeanã de Pensii Dâmboviþa;
- Casa Judeþeanã de Pensii Hunedoara;
- Casa Judeþeanã de Pensii Vaslui.
9. MINISTERUL JUSTIÞIEI
- Administraþia Naþionalã a Penitenciarelor
10. PRIMÃRIA MUNICIPIULUI GALAÞI
11. PRIMÃRIA MUNICIPIULUI PITEªTI
12. PRIMÃRIA MUNICIPIULUI ZALÃU
Acesta este ordinul 1461 iar pe site-ul Min. fin. a aparut dar mai spre vara un proiect de Norme Metodologice....
Verificand legislatia aparuta la zi aceste Norme nu sunt publicate in Monitor. Poate gresesc, dar nu am gasit nimic publicat in monitoare



#4 Aura_rapeanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 December 2005 - 09:59 AM

Da, acest ordin l-am gasit si eu, dar despre noul plan de conturi nu am gasit nimic. Am un proiect de plan de conturi din 2003 dar nu stiu daca acela este cel valabil de la 1 ianuarie 2006



#5 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 14 December 2005 - 10:23 AM

Eu am un proiect din 2004 care este f. stufos de cca. 270 pagini pecare l-am listat la vremea cand a aparut pe site-ul M.F. Ma straduiesc sa gasesc altceva pe internet, dar nimic. Ma gandesc cu groaza ce ne asteapta in 2006 pentru ca trebuie facuta transpunerea.
Daca imi dai o adresa de email ti-l trimit este in format .pdf



#6 Aura_rapeanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 December 2005 - 10:32 AM

Adresa la care poti trimite pdf-ul este aura@omnis.ro, multzumesc mult!
Eu ma intreb insa de ce au scos proiectul de pe site, asta inseamna ca au renuntat la el? Este clar ca se incepe la 1 ianuarie pe acest plan?



#7 christina_bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2005 - 10:34 AM

Va rog mult imi poate trimite si mie cineva pe mail noul plan de conturi ca eu nu am acces la monitorul oficial si nici pe net nu l am gasit. christina_bucur@yahoo.com



#8 andreiton

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 18 December 2005 - 10:04 AM

si eu m-as bucura daca mi-ati trimite planul de conturi: andreiton@lycos.com



#9 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2005 - 01:11 PM

Bilantul pe 2005 se va depune conform noului plan de conturi ?



#10 molky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 18 December 2005 - 05:03 PM

ma lamuriti si pe mine? este vorba de schimbarea planului de conturi la institutiile publice? se va aplica de la 2006 sau este iar un proiect? nu puteti posta pe forum o adresa de unde sa-l luam sau un monitor?



#11 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 18 December 2005 - 07:36 PM

vezi ordin 1752 m.o. 1080
ocoleanui



#12 Aura_rapeanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 20 December 2005 - 10:17 AM

Multumesc din suflet pentru proiect! Are cineva idee daca a ramas doar la stadiul de proiect sau deja s-a aprobat?



#13 andi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 06 January 2006 - 03:22 PM

Noul plan de conturi a intrat in vigoare de la 01.01.2006 si il gasiti impreuna cu normele si noua clasificatie pe siteul ministerului de finante la adresa:
http://www.mfinante.....jsp?selected=5



#14 teodorescu nicoleta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bacau

Postat 20 February 2006 - 12:41 PM

Ma numesc Nicoleta Teodorescu,sunt contabil la un centru bugetar din tara si ca urmare a aparitiei noului plan de conturi pentru institutii publice am intampinat o serie de probleme pe care nu am reusit sa le elucidam.Drept urmare va rugam sa ne lamuriti cateva din aceste problemele care au aparut in cadrul unitatilor noastre:

1.Cum scoatem din magazie obiectele de inventar pe care le-am procurat pana la data de 30 decembrie 2005?

2.Cum se inregistreaza intrarea si miscarea obiectelor de inventar din magazie procurate din 01 ianuarie 2006?

3.Cum se inregistreaza justificarea debitorilor in cazul salariilor?

4.Cum se inregistreaza materialele date spre prelucrare?

5.Cum se inregistreaza amortizarea lunara si daca azeasta se scade concomitent din valoarea mijlocului fix?

6.Care este fondul aferent procurarii mijloacelor fixe care alcatuiesc domeniul privat al unitatilor administrativ-teritoriale?

7.Cum se inregitreaza retinerea garantieie materiale si respectiv restituirea acesteia?

8.Cum se iregistreaza manualele scolare si carnetele de alocatii?

9.Cum se inregistreaza acum dispozitiile bugetare primite?

10.Care este corespondenul conturilor vechi 520"Venituri din autofinantate" si 528"Venituri din anii precedenti"?

11.Cum se face inchiderea contului 520 care trebuia efectuata in luna ianuarie?

12. care este corespondentul conturilor vechi 700 si 120?



In speranta ca ne veti raspunde urgent va multumim anticipat!



#15 costinel062000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:targu jiu

Postat 22 February 2006 - 07:38 PM

5. chelt cu amortiyarea lunar 6811-280 si u scade val.
6contul 104
7 421-4281
4281-770
550-4281
9 cu 8067
10 520-706
528 seregaseste in 117
2 3031-401
3032-3031
603-3032 scoterea din folosinta
sau 3031-481 primirea prin transf dela o.c sup
13032-3031 scoat in fol



#16 adriana t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2006 - 07:51 PM

imi trimiteti si mie va rog mult planul nou de conturi?
adresa mea:adriana_b2005@yahoo.com.Va multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL