Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura storno - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

factura storno

2 replies to this topic

#1 Andy 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 27 October 2015 - 03:46 PM

Buna ziua, in luna septembrie cumpar materii prime cu factura de la furnizor, achit factura in aceias zi numerar (chitanta) receptionez cu NIR, La final de luna fac bon de consum pe acele materii prime si le consum (la final de luna primesc de la magazioner un tabel cu consumurile din luna pe baza caruia fac bon de consum pe lucrari). Inchid luna septembrie depun declaratiile. Azi, la final de octombrie, primesc de la acelas furnizor o factura storno pe factura din septembrie, toata cantitatea si toata suma stornate. Furnizorul, de buna credinta a virat banii in contul nostru (este din alta localitate). Colegii mei de la aprovizionare si magazie au trimis marfa care de fapt nu era consumata, era pe stoc, inapoi la furnizor fara sa-mi spuna si mie. Va rog sa-mi spuneti cum pot rezolva aceasta situatie? Pot sa fac un inventar si sa repun stocul in gestiune, si sa fac stornarea faptica? Factura storno cu restituirea in banca se sting.
Multumesc!



#2 kamtech

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 27 October 2015 - 07:58 PM

Inţeleg că în acest moment, pentru că aţi operat factura de stornare către furnizor, stocurile sunt "în roşu".
Pur si simplu faceti un "Bon de restituire din producţie" (de fapt mai multe, pentru că probabil aţi făcut un bon de consum pentru fiecare lucrare în parte, aşa cum era normal) şi stocurile se vor regla.

Cred că magazionerul dumneavoastra căruia îi descărcaţi gestiunea pe baza unui tabel întocmit de acesta este un om tare fericit :-)

Aceasta postare a fost editata de kamtech: 27 October 2015 - 07:59 PM




#3 Andy 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 28 October 2015 - 08:25 AM

Multumesc mult pentru indrumare!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL