Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata amenda in 48h, dar refuzata de Trezorerie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Plata amenda in 48h, dar refuzata de Trezorerie

1 reply to this topic

#1 Cr1st1anD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 November 2015 - 04:28 PM

Din rubrica unde nu-i cap, vai de picioare, hai sa va povestesc ce-am mai facut zilele astea.

Saptamana trecuta am primit o amenda de la ANPC Iasi in valoare de 5.000 lei (1.000 lei daca se plateste in maxim 48h).
Ca un contribuabil constiincios am platit, in aceeasi zi, in contul de la trezorerie indicat pe procesul verbal, iar copia ordinului de plata am trimis-o drept dovada la adresa de e-mail trecuta tot in procesul verbal.

Toate bune si frumoase, pana ieri, cand am primit telefon de la banca si mi-au spus ca ordinul de plata a fost refuzat de trezorerie, fara sa specifice si motivul.

Am aflat "repede" motivul de refuz: am sunat la Trezorerie, nu m-au ajutat telefonic, am facut o adresa, m-am deplasat la trezorerie, am depus adresa la registratura, m-am rugat de o tanti de la ghiseu sa se uite peste ordinul de plata sa vada care a fost problema si intr-un final, dupa cateva insistente, aleluia, misterul a fost elucidat....CUI-ul trecut pe ordinul de plata trebuia sa fie cel al firmei platitoare, nu al ANPC Cluj.

In speranta ca de data aceasta am completat corect documentul, am refacut astazi ordinul de plata.

Minunat, doar ca ce sa vezi, cele 48 h, de la data procesului verbal au trecut demult. Oare nu cumva peste putin timp ma voi trezi cu o poprire pe cont pentru plata diferentei de 4000 lei!?!

Nu de alta dar, "ghinion de nesansa", tot ieri, inainte de telefonul de la banca, am mai platit o amenda primita tot de la ANPC, de la Brasov de data aceasta, ordinul de plata a fost completat la fel de corect ca si prima oara si conform experientei vaste dobandite cu prima ocazie si acesta va fi refuzat de Trezorerie.

V-ati mai intalnit in practica cu asa ceva? Daca da, cum a fost rezolvata toata povestioara?

Multumesc!!!



#2 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 09 November 2015 - 09:46 AM

Buna ziua,
Mi-as dori sa va ajut, dar pentru ca nu m-am confruntat vreodata cu o situatie asemantoare celei in care va aflati, ma rezum doar la a va multumi pentu zambetele pe care mi le-a starnit povestioara dumneavoastra!
Si fara patima va spun ca poate n-ar fi rau sa incercati sa scoateti bani din harul pe care-l aveti intr-ale cuvintelor, ca dupa numarul amenzilor de la ANPC nu s-ar spune ca excelati intr-ale profitului...
Sincer, va doresc o zi in care se va rezolvati toate problemele!







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL