Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul concediu medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Calcul concediu medical


16 replies to this topic

#1 aura.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 November 2015 - 09:14 AM

Buna ziua,

Un salariat cu norma intreaga la o unitate are si un venit din inchirierea unui spatiu comercial, cu contract, - plateste CASS, impozit si din acest venit. La calculul concediului medical se poate aduna la baza de calcul pe 6 luni a veniturilor din salarii si sumele pentru care a platit CASS din chirii?

Multumesc!
Toate cele bune!



#2 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 November 2015 - 10:02 AM

Nu. Concediile medicale nu se platesc din CASS.
Se platesc din cota de contributii pentru concedii si indemnizatii, eventual din cea pentru accidente de munca.




#3 aura.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 November 2015 - 10:26 AM

Multumesc frumos!
O zi buna!



#4 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 10 November 2016 - 04:23 PM

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu calcului unui concediu medical, nu am mai avut asemenea situatie : luna octombrie concediu medical , cod 1, in continuare, 11 zile lucratoare (1-17 octombrie) iar restul zilelor lucrate .
Veniturile brute : Martie 2016- pana in august 2016 : 1300 leiX5 luni = 6500
Septembrie 2016: 1550 lei
Total : 8050 lei

Numarul zilelor lucratoare : 129
Media zilnica bc : 62,40 lei
Media zilnica c.med. 62,40X75% = 46,80 lei

46,80 lei X 11 zile = 515 lei
Pentru restul zilelor lucrate , cu un salariu brut de 1500 lei : 71,43 leiX10 zile = 714,30 lei

Venit brut : 714,30+515 = 1229, 3 lei

Ce contributii se calculeaza la salariat ?

In luna oct. contributia pentru concedii si indemnizatii datorat de angajator este de 82 lei. Diferenta de 433 lei o recuperam de la FNUASS.

Va rog sa imi spuneti daca este corect calculul si ce contributii se retin de la salariat.

Va multumesc!



#5 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 17 November 2016 - 01:14 PM

Buna ziua,

In legatura cu datele relatate mai sus..
Am realizat calculul , dar acum as avea o alta rugaminte. Nu stiu daca procedez bine la completarea formularului concediului medical :
Baza calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate : 8050 lei;
Zile baza calcul : 129 zile;
Media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate: 62,40 lei;
Cuantumul indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate: 515 lei;
Indemnizatie suportata din bugetul FNUASS : 82 lei ( contibutia angajatorului datorata la FNUASS pt. luna oct. 2016) .

Va rog sa ma ajutati !

La media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate , nu ar fi trebuit 46,80 lei?



#6 mailsanda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 November 2016 - 04:33 PM

Baza calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate : 8050 lei;
Zile baza calcul : 129 zile;
Media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate: 62,40 lei;
Cuantumul indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate: 515 lei;(reprezinta indemnizatie suportata de angajator+suportata FNUASS+suportata fd.asig.accidente de munca)
numar zile : 11
Indemnizatie suportata din bugetul FNUASS : 515(daca este toata suportata de casa de sanatate)

Aceasta postare a fost editata de mailsanda: 17 November 2016 - 04:36 PM




#7 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 18 November 2016 - 02:09 PM

Da, toate cele 11 zile sunt suportate din FNUASS (toata suma de 515 lei).
Diferenta de recuperat de la FNUASS este de 433 lei, nu trebuie scrisa in nici o rubrica a formularului concediului medical?


Va rog sa imi dati un raspuns, sunteti de mare folos!!


Multumesc mult!



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 November 2016 - 07:10 PM

Pe concediul medical nu apare suma de recuperat.

Aceasta apare pe cererea de returnare cu care te duci la casa de sanatate. Modelul cereriii il gasesti pe pagina casei de sanatate, faci dosarul si mergi cu el sa-l depui.

Iti trebuie condediul medical, declaratia 112 (unii o vor in copie, alti nu), certficatul fiscal de la anaf cum ca n-ai datorii la FNUASS, cererea de rambursare ... si ce le mai trazneste celor de la casa.

... si un centralizator cu concediile medicale din luna respectiva.

PS: Cauta pe pagina casei de care apartine firma si vei gasi informatiile (si formularele) toate. Ti-ar fi mai de folos sa incerci sa cauti informatia la sursa (la casa de sanatate), nu la terti (aici). Am dat o cautare pentru "recuperare concediu medical casa de sanatate" si au aparut o multime de case, cu TOATE informatiile necesare si modelele de formulare.

Vorba Otiliei, incercati mai oameni sa va ajutati singuri, numai asa veti invata. Daca te uitai pe fomulare de la orice casa de sanatate, vedeai si unde se trece suma de recuperat!



#9 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 23 November 2016 - 02:59 PM

In cazul unui angajat care are CM - cateva zile suportate de societate , cateva zile suportate din FNUASS, care este baza de calcul pt contributia la accidente de munca ?

in codul fiscal vechi scria :

ART. 296^5 Baza de calcul al contribuţiilor sociale datorate de angajatori, entităţi asimilate angajatorului şi orice plătitor de venituri de natură salarială sau asimilate salariilor.
(5) Pentru persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. e) şi g), baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurare la accidente de muncă şi boli profesionale reprezintă suma câştigurilor brute realizate lunar de persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. a) şi b), respectiv salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, cu excepţia cazurilor de accident de muncă sau boală profesională

in cel valabil 2016 crie:

ART. 204 - Baza de calcul al contribuției de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale
(1) Pentru persoanele prevăzute la art. 201 lit. a) baza lunară de calcul al contribuției de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale o reprezintă suma câștigurilor brute realizate de angajații acestora, în țară și în alte state, cu respectarea prevederilor legislației europene aplicabile în domeniul securității sociale, precum și a acordurilor privind sistemele de securitate socială la care România este parte, care include: Norme metodologice

h) indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate suportate de angajator, potrivit legii;
i) indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate suportate de la Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate, potrivit legii;

CAAM se calculeaza la brutul omului, inclusiv concedii medicale?
Voi cum procedati?

Multumesc




#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 November 2016 - 07:53 PM

Nu la brut CM, se calculeaza ca si pana acum, la 1 sal.minim (indiferent de cine suporta)

Norme CF pt. art.204

28.
....
(4) Pe perioada în care persoanele fizice pentru care angajatorii acestora sau persoanele asimilate angajatorilor, prevăzute la art. 201 lit. a) din Codul fiscal, beneficiază de indemnizații de asigurări sociale de sănătate, potrivit prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, baza de calcul al contribuției pentru accidente de muncă și boli profesionale o reprezintă salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical.



#11 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 24 November 2016 - 01:34 PM

Multumesc



#12 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 November 2016 - 01:50 PM

Cu placere.



#13 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 08 December 2016 - 09:19 PM

Buna seara! Ma confrunt cu urmatoarea situatie: un angajat mi-a adus 2 concedii medicale, unul initial 28-30 nov si altul in cotinuare 1-20 dec. Stiu ca primele 5 zile sunt suportate de angajator, dar cum? Cel initial are 3 zile dar 30 nov e nelucratoare deci calculez cu doar doua zile? Cel initial mai trebuie dus la casa de sanatate? Celelate 3 zile de concediu suportate de angajator (din cele 5) le iau din concediul de continuitate? Va multumesc!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#14 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 December 2016 - 11:17 AM

Se suporta de catre societate primele 5 zile calendaristice.

Asa ca veti avea 28nov-2dec perioada societatii, adica 2 zile lucratoare pe nov. si 1 zi lucratoare pe dec. suportate de societate. In acest caz societatea suporta 3 zile lucratoare.
Restul de zile (lucratoare-platite) le suporta casa.

La casa de sanatate duceti CM-urile atunci cand cereti returnarea banilor (daca sumele depasesc contributia societatii pe decembrie si rezulta sume de recuperat).

PS, Atentie sa fie trecut acelasi cod de diagnostic, altfel nu se considera continuare.



#15 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 09 December 2016 - 06:43 PM

Multumesc!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#16 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 06 January 2017 - 02:52 PM

Buna ziua si LA MULTI ANI! Mai am niste nelamuriri in legatura cu ce am postat mai sus. Acum in ianuarie, trebuie sa fac statul pe decembrie si am 2 concedii medicale 1-20 dec si 21-31 dec ambele in continuare. Cel initial este in noiembrie. As vrea sa stiu daca pentru decembrie se pastreaza venitul brut (mai-oct) respectiv nr. zile lucrate ca si pentru luna noiembrie sau se decaleaza o luna respectiv (iun-nov). Urmatoarea intrebare este ca mai am in decembrie o zi din cele 5 suportate de firma. Cum procedez, trec in stat 20 zile CM iar pe concediul medical fac calculul cu 19 zile? Va multumesc!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2017 - 04:39 PM

Pt CM in continuare, la calculul indemnizatiei se mentine baza de calcul determinata pentru certificatul de CM initial.

Pe CM treci total zile CM, din care suportate de angajator 1 sau cate ai.
CM in continuare se considera la un loc cu CM initial, adica la cel in continuare nu mai calc. inca o data primele 5 zile calendaristice suportate de angajator, ci toate sunt suportate de catre Casa de Sanatate.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL