Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Programatori - scutire impozit pe salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Programatori - scutire impozit pe salarii

7 replies to this topic

#1 dicos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 June 2005 - 10:28 AM

O societatea desfasoara activitati de creare software, incepand cu luna iunie 2005, in urmatoarele conditii:
 are un numar total de 30 de angajati;
 angajati care desfasoara activitate de creare software: 20;
 angajati care indeplinesc conditiile prevazute de Ordinul 748/2004, referitoare la studii si posturile ocupate: 15.
 in anul 2006 societatea mai angajeaza 7 persoane care indeplinesc conditiile referitoare la studii si incadrare pe post, desfasurand activitate de creare software.

Intrebari:
1. Care este nivelul minim al veniturilor din activitatea de creare produse software in perioada iunie-decembrie 2005, astfel incat cei 15 angajati care indeplinesc conditiile referitoare la incadrarea pe posturi si studii sa beneficieze de scutirea de impozitul pe venituri?
2. In ce conditii cele 7 persoane angajate in anul 2006 beneficiaza de scutirea de impozitul pe salarii (venit) inca de la angajare?
3. In cazul in care in 2005 numarul celor care indeplinesc conditiile (referitoare la studii si incadrare) fluctueaza de la o luna la alta (creste sau scade), cum se aplica prevederile Ordinului 748/2004?
4. Se intocmesc state de salarii separat, pentru angajatii care beneficiaza de scutire incepand cu anul in care societatea realizeaza veniturile din activitatea de creatie de programe pentru calculator (in exemplul dat: 2005) sau numai din anul in care se aplica scutirile (2006)?

Multumesc de ajutor.



#2 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 July 2005 - 05:25 PM

din cate stiu eu, pentru a putea acorda scutirea de impozit pe veniturile din salarii, angajatorul va trebui sa realizeze in anul fiscal precedent din activitatea de creare de programe de calculator, destinate comercializarii pe baza de contract, un venit anual de cel putin 10.000 dolari SUA pentru fiecare angajat care beneficiaza de scutirea respectiva. Transformarea in lei a venitului de 10.000 $ se face pe baza cursului de schimb valutar mediu lunar corespunzator lunii in care a fost inregistrat venitul, comunicat de Instit. National de Statistica.
Trebuie intocmit stat de plata separat pt.angajatii care beneficiaza de scutire.
De asemenea, in calitate de angajator veti constitui un dosar cu documente justificative:
-act constitutiv
-organigrama angajatorului
-fisa postului
-copie legalizata diploma absolvire
-copie carnet munca
-statul de plata inreg. la ITM
-comanda interna, aprobata de organul de conducere abilitat al angajatorului, care sa ateste procesul de creare de programe
-balanta analitica in care sa fie reflectate distinct veniturile din creare de programe.
Nu stiu daca s-a mai schimbat cate ceva intre timp?




#3 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 29 July 2005 - 11:44 AM

Astept de foarte mult timp acest raspuns,dar vreau si o baza legala,te rog!!!!!!!!!!



#4 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 July 2005 - 02:56 PM

trebuie sa caut !nu mai stiu exact in momentu asta!



#5 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 30 July 2005 - 12:58 PM

Ordinul 250/2004 emis de MCTI. Are si un numar dat de MF dar nu-l stiu. Eu scriu pe statul de plata separat - conform Ordinului 250.



#6 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 August 2005 - 08:38 PM

Da este Ordinul ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei,ministrului comunicatiilor si tehnologiei informatiei nr.250/189/784/2004.



#7 b_elley

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2006 - 06:38 PM

Ce inseamna" venituri din activitatea de creare de programe de calculator, destinate comercializarii pe baza de contract"?
Venituri din vanzarea de licente soft? sau poate fi si prestare de servicii, de ex: punerea la dispozitia clientului a unei baze de date, actualizarea acesteia cu informatii de la client, emiterea de rapoarte conform cerintelor clientului...

Multumesc



#8 b_elley

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2006 - 09:23 PM

Nu stie nimeni?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL